Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  MobiliPhone 15 Telefonunuzu Type-C Bağlantı ile Bilgisayar ve Oyun Konsoluna Çevirin

  iPhone 15 Telefonunuzu Type-C Bağlantı ile Bilgisayar ve Oyun Konsoluna Çevirin

  iPhone ilginç bir marka çünkü her sene yeni modele dair beklentiler yükseliyor. Fakat bir şekilde eleştirmenler tatmin olmuyor. Bu tezatlığa rağmen kullanıcıların iPhone’a olan sadakat ve sevgisi tartışılmaz. Benzer bir durum en güncel iPhone 15 modelinde de yaşandı. Özellikle ekranın 60Hz ile sınırlı kalması ve baz modelin 128 GB olması bazılarını kızdırdı. Yalnız bu sene Apple çok önemli bir değişime gitti. Apple ile özdeşleşen lightning portu yerine Type-C’ye geçiş gerçekleşti. Birçok kullanıcı bu değişimi atladı ancak bu yazımızda da göreceğiniz gibi Apple yeni işlevler kazandı. Şimdi gelin Type-C ve iPhone birlikteliğinin açılımlarını inceleyelim.

  iPhone 15 Modelindeki Type-C ile Depolama Kapasitenizi Artırın

  Her şeyden önce en basit donanım ürünüyle başlayalım. iPhone 15 model telefonunuzun yanında mutlaka USB dönüştürücü bulunsun. Örneğin Baseus’un bu adresteki modeli fiyatı gönül rahatlığı ile önerebilirim. Bu tarz bir dönüştürücü ile yeni iPhone’unuza flaş bellek ve harici harddisk bağlama şansınız oluyor.

  Özellikle eski kullanıcılar bilirler; iPhone’da fotoğraf ve video aktarımı zordur. Ancak bu yöntemle Files / Dosyalar yazılımını kullanarak tüm fotoğraf ve videolarınızı harici kaynağa aktarabilirsiniz. Benim denemelerim arasında birçok 1TB disk de bulunuyordu. iPhone 15, bu kaynakların tamamını tanıdı ve aktarım hızla gerçekleşti. Hatta Pro modelde en yüksek çözünürlüklü kayıtları harici diske aktarmak da mümkün.

  iphone 15
  Apple telefonlarda dosya transferi yapmak hiç bu kadar zahmetsiz olmamıştı

  Telefonunuzu monitör veya televizyona bağlayın!

  Geliyoruz biraz daha üretken olmaya… Şimdiki ürünümüz Daytona FC55 adındaki bir adaptör. Bu adaptörü telefonunuza bağlayarak 4K çözünürlükte HDR destekli HDMI çıkışına sahip oluyorsunuz. Evet, iPhone’u HDMI ile bir ekrana bağlamak bir sene öncesine kadar uçuk bir rüyaydı. Üstelik bu tip bir ürün ile Ethernet portuna da sahip oluyorsunuz. Kararsız ve kalitesiz bir kablosuz ağ ortamında, örneğin bir otelde, bu port işinize yarayacaktır. iPhone 15 baz modellerinde USB bağlantısı 2.0 olduğu için çok yüksek hızlar desteklenmeyebilir. Ancak Pro modellerde USB 3.2 standartı olduğu için Ethernet bağlantısı 1Gbps gibi uçuk sayılara ulaşırsa şaşırmayın! Eğer SD kart gibi daha da fazla girişe ihtiyacınız varsa Daytona FC31 modeline mutlaka göz atın.

  Klavye ve Mouse Setininiz Emrinize Amade

  Telefonunuzu yavaş yavaş PC’ye dönüştürmeye devam ediyoruz. Bunun için eğer ki USB bağlantılı bir klavyeye ve mouse’a sahipseniz yazıda geçen ürünleri kullanabilirsiniz. Özellikle oyuncular bu konuda tutucu davranıyor. Çünkü alıştığınız klavye ile yazmak ve oynamak isteyebilirsiniz. O halde Type-C’den dilediğiniz gibi yararlanın. Mouse için küçük bir adım atmamız gerekiyor. Önce Ayarlar > Erişilebilirlik’e gidin ve Dokunma’yı seçin. AssistiveTouch > Aygıtlar’ı seçin. Burada USB veya Bluetooth olmak üzere mouseunuzu göreceksiniz. Biraz komik oluyor ama denediğim 2 adet Razer Oyuncu Mouse sorunsuz çalıştı. Mobil oyun tarafında kablolu ve kablosuz gamepad’ler de denediğim kadarıyla çalışıyor. Yine çok fazla seçenek olduğu için aklınızdaki gamepad’i satın almadan önce iyice araştırın.

  Gördüğünüz gibi iPhone 15 gerçekten Type-C ile çok fazla esneklik kazanıyor. Gerek dosya aktarımı gerekse harici bir ekrana bağlama gibi özellikler telefona yeni bir boyut katıyor. Apple’a biraz hukuki zorunluluktan dolayı da olsa nihayet Type-C’ye geçtiği için teşekkür ederek yazıyı sonlandırayım.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN