Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetiPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modelleri ile ProRes özelliği

  iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modelleri ile ProRes özelliği

  iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max cep telefonlarında bulunan ProRes özelliği profesyonel kullanım için bir dizi kolaylık getiriyor. Bu kolaylıklar arasında çekilen videoların sonradan renk düzenlemesi konusunda profesyonel destek sunması, birden fazla telefonla aynı anda çekilen videoların renk düzenlemelerinin birebir aynı yapılabilmesi gibi profesyonellerin ihtiyaç duyacağı özellikler sayılabilir.

  Apple tarafından 2077 yılında geliştirilen bu format iPhone 13 Pro modeli ile beraber telefonlara da geldi. ProRes formatı günümüzde birçok profesyonel kamera ve yazılım tarafından desteklenen bir format. Ayrıca ProRes RAW isimli ek bir türü de bulunuyor. Bu formatın en ilginç özelliği ise yüksek çözünürlük desteğine rağmen (iPhone 15 Pro ailesinde 4K 60 FPS’ye kadar) düzenleme uygulamalarını yormaması. Bu sayede daha düşük donanımlı bir bilgisayarda bile düzenleme yapmaya imkan veriyor.

  iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde de bu teknoloji bulunuyor. iPhone 15 Pro modelinin 128 GB sürümünü saymazsak bu özelliği tüm modellerde 4K 60 fps olarak kullanabiliyorsunuz. iPhone 15 Pro modelinin 128 GB’lık sürümünde ise bu özelliği 1080p 30 fps olarak kullanabiliyorsunuz.

  iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max

  Bu özelliği kullanırken isterseniz cihazın kendisine isterseniz de harici bir SSD ya da bellek kartına (uyumlu ve yeterince hızlı bir kart okuyucu ile) kayıt yapabiliyorsunuz.

  ProRes’in en önemli özelliği ise aslında bir Log formatı olması. Bu da videonun daha sonra LUT dökümanları ile düzenlenebileceği anlamına geliyor ki konuya biraz hakim olanlar neden bahsettiğimi anlamıştır. Hakim olmayanlar içinse çekim sonrası geniş bir skalada düzenleme imkanı bulacağınızı söylemem yeterli olacaktır.

  ProRes formatını günümüzün popüler video düzenleme uygulamaların birçoğu destekliyor. Yani kayıt ettiğiniz görüntüleri isterseniz Premier Pro isterseniz DaVinci Resolve, isterseniz de Final Cut gibi yazılımlar üzerinden düzenleyebilirsiniz.

  Son olarak Fujifilm X-H2S gibi fotoğraf makinelerinin de bu formatı desteklediğini belirtmek isterim.

  Uzun lafın kısası profesyonel kullanıma yönelik olan bu özellik sayesinde kameralarla yapılabilen bazı şeyleri telefon üzerinden de yapabileceğimiz anlamına geliyor. Elbette bu tarz bir ihtiyacınız yoksa bu özellikler size fazla gelebilir.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN