Instagram hesap doğrulama nasıl yapılır?

Instagram hesabı nasıl doğrulanır, mavi tik alma işlemi nasıl yapılır, bilmeniz gerekenler...

0

Instagram hesap doğrulama nasıl yapılır, Instagram hesabı nasıl doğrulanır, mavi tik alma işlemi nasıl yapılır, popüler sosyal ağ hakkında en çok aranan soruların başında geliyor. Bunları aşağıda yanıtlıyorum.

Bugün tıpkı Facebook gibi, sosyal ağ kullanıcılarının büyük çoğunluğunun Instagram’da da bir hesabı var, ancak bu birçok kullanıcı için yeterli değil. Önemli bir kitle de daha fazla takipçiye sahip olmak ve daha prestijli gözükmek için Instagram’da mavi tik almak, yani hesabını doğrulamak istiyor.

Mesele şu ki, Instagram bu ayrıcalığı az sayıda kişiye veriyor, bu nedenle hesabınız için onay işaretini almanız kolay bir iş olmayabilir.

Instagram’da doğrulanmış bir hesaba sahip olmak ne demektir?

Instagram’daki onay işareti, hesabın gerçek olduğunu garanti eder. Instagram’ın milyonlarca kullanıcısı var ve sayı gittikçe artıyor, bu yüzden aynı isimde veya benzer isimlerle kullanıcılar bulmak yaygın. Bu da sahte hesapların ve kimlik hırsızlığının çoğalmasını kolaylaştırıyor.

Sahte hesaplar genellikle ünlü kişilerin hesaplarını taklit etmek için oluşturuluyor ve birçok kullanıcı, eğlence veya spor dünyasından hayran oldukları bir ünlünün resmi hesabını takip ettiklerine inanarak bu tuzağa düşüyor.

Bu tür bir dolandırıcılıktan kaçınmak için, 2014 yılında Instagram, takipçilerine hesapların resmi hesap olduğunu ve kimlik hırsızlığı olmadığını bildirmek için hesapları doğrulama olanağını sundu.

Doğrulanmış hesaplar, kullanıcı adının sağ tarafında görünen mavi onay işareti veya doğrulama rozetiyle ya da halk arasında bilinen adıyla mavi tik sayesinde kolayca tanınır. Onay işaretli bir hesabı takip ettiğinizde, bu, takip ettiğiniz kişinin o hesabın gerçek sahibi olduğunu garanti eder.

Instagram hesap doğrulama nasıl yapılır, Instagram hesabı nasıl doğrulanır, mavi tik alma işlemi nasıl yapılır, bilmeniz gerekenler...
Instagram hesap doğrulama nasıl yapılır, Instagram hesabı nasıl doğrulanır, mavi tik alma işlemi nasıl yapılır, bilmeniz gerekenler…

Instagram’da bir hesabı doğrulamak için gereksinimler nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Instagram doğrulama işaretini almak o kadar kolay değil, çünkü istenen tüm gereksinimleri karşılamasına rağmen sosyal ağdan hiçbir zaman doğrulama almayan birçok kişi var.

Hesap doğrulaması talep edebilmek için temel gereksinimler şunlardır: Hizmet koşullarına ve Instagram’ın topluluk kurallarına uymak. Ayrıca doğrulama talebinde bulunmak için hesabınız şu şekilde olmalıdır:

Gerçeklik: Hesabınızı doğrulamak için gerçek bir kişi, kayıtlı bir marka veya şirket olduğunuzu ve gerçekten söylediğiniz kişi olduğunuzu kanıtlayabilmelisiniz.

Benzersizlik: Instagram’da kişi veya şirket başına yalnızca bir hesabın doğrulanmasını talep edebilirsiniz. Farklı dillerdeki hesaplar için bazı istisnalar olabilir, ancak bu çok özel durumlar için geçerlidir. Komik içerikleri toplayan genel ilgi konusu hesaplar Instagram tarafından doğrulanmaya uygun değildir ve ayrıca hayranlar tarafından oluşturulan hesaplar da doğrulanamaz.

Açık hesap: Temel bir gerekliliktir, hesabın herkes tarafından görülebilir olması gerektiğidir, Instagram hesabınız özelse, doğrulama almaya hak kazanmaz.

Dikkate değer olmak: Doğrulamaya uygun hesaplar, iyi bilinen ve çok aranan bir kişiyi, markayı veya kuruluşu temsil etmelidir.

Birçok kullanıcının zaten Facebook’ta doğrulanmış hesapları var, ancak bu, Instagram için bir hesap doğrulaması almanın daha kolay olduğu anlamına gelmez, Facebook hesabı için bir doğrulama almak çok daha kolaydır.

Hesabımın doğrulanmasını nasıl talep edebilirim?

Instagram’da hesap doğrulaması istemek oldukça kolaydır. Yalnızca birkaç dakika sürecek, izlemeniz gereken adımları size anlatacağız:

Instagram’da birden fazla hesap kullanıyorsanız, doğrulamak istediğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.

 • Yapmanız gereken ilk şey, profilinizin sağ üst köşesinde bulunan hamburger menüsüne tıklamak.
 • Menünün sonuna gidin ve Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Hesap seçeneğini seçin.
 • Doğrulama iste üzerine tıklayın.
 • Instagram’ın sizden isteyeceği bilgileri tamamlayarak kimliğinizi onaylayın.
 • Üzerinde fotoğrafınızın bulunduğu resmi bir devlet tarafından verilmiş kimliğin bir kopyasını yükleyin, örneğin bir pasaport, ehliyet veya başka bir resmi kimlik. Şirket olması durumunda şirket adı veya vergi beyannamesi olan bir fatura kullanılabilir, önemli olan belge adının daha önce girilen adla aynı olmasıdır.
  Gönder düğmesine tıklayın.
 • Tüm bilgileri gönderdikten sonra Instagram, talebi inceleyecek ve gönderilen verilerin gerçekliğini onaylamaya yönelik süreç başlayacaktır.

Instagram hesap doğrulama için hangi bilgileri istiyor?

Tam ad: adınızı resmi kimliğinizde (Pasaport, Kimlik Kartı vb.) göründüğü şekilde yazmalısınız.
Takma adlar: Takma adınız, adınız veya şirketinizin adı olabilir, sizi takip eden kişiler veya potansiyel takipçiler tarafından en iyi bilineni kullanmanız her zaman tavsiye edilir. Sizi gerçek adınızdan çok bir takma adla tanıyorlarsa, bu bilgiyi bu alana yazın.
Kategori: Hesabınızın neyle ilgili olduğu, farklı kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz, mevcut seçenekler şunlardır: haberler – medya, spor, hükümet – politika, müzik, moda, eğlence, blogcu – etkileyici, işletme – marka – organizasyon ve diğerleri.

Instagram mavi tik alma konusunda bilmeniz gereken diğer konular

 • Instagram size onay işareti koymaya karar verirse, bildirimlerinize ulaşacak bir mesajla sizi bilgilendirecekler, ancak bunun için belirli bir zaman aralığı olmadığından, yanıtın hemen gelmesini beklemeyin.
 • Herkes Instagram hesabını doğrulamak için bir talep gönderebilir ancak bu, doğrulamanın verileceğini garanti etmez.
 • Doğrulamanızı almak için “alternatif yöntemler” kullanmayın. Şüpheli yöntemler kullanarak veya Instagram’ı doğrulama istemek için kandırmaya çalışmak, kötü sonuçlar almanıza sebep olabilir.  Bu anlamda Instagram çok nettir ve hesabınızı üçüncü taraf bir hizmet üzerinden doğrulamaya çalışmamanız gerektiğini söyler. Bu sadece hesabınızı tamamen kaybetmenize neden olmaz, aynı zamanda kimliğinizin başkası tarafından kullanılması riskini de ortaya çıkarır.
 • Pes etmeyin. Tüm adımları uyguladıktan sonra olumlu bir yanıt almadıysanız endişelenmeyin, hesabınızın doğrulanmasını istediğiniz kadar talep edebilirsiniz, bunun bir sınırı yoktur. Profilinizde gerekli değişiklikleri yapmak için zaman ayırın, daha fazla takipçi kazanmak ve sadakat elde etmek için etkili bir strateji kullanın. Zira çok az takipçisi olan bir hesap doğrulanmaya uygun değildir. 30 gün sonra yeniden doğrulama talebinde bulunabileceksiniz.

Cevap bırakın