Yeni Instagram dolandırıcılığı ortaya çıktı

0

Milyonlarca insanan akıllı telefonlarıyla daha fazla vakit geçirmesine bağlı olarak ‘sosyal medya’ platformları üzerinde farklı türlerde dolandırıcılıklar ortaya çıktı. Yeni ortaya çıkan Instagram dolandırıcılığı ise insanların hesaplarını doğrulamayı hedefe almış durumda. Mavi tik almak isteyen Instagram kullanıcılarını hedefe alan bir video, dolandırıcılığın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Instagram dolandırıcılığı mavi tik almak isteyenleri hedef alıyor

Doğrulanmış hesaplara verilen ‘mavi tik’ sahte hesapların önüne geçmek için önemli bir adım olarak tanıtılmıştı. İşte bu noktada kullanıcıları kandırmaya odaklanan yeni dolandırıcılık yöntemi, ünlü sosyal medya uzmanı Matt Navarra üzerinden ilerliyor. Yayımlanan sahte bir videoda ‘mavi tik’ nasıl alınır anlatılıyor. Bu videoyu izleyenler ise ‘masum’ gibi görünen adımları izelemeye başlıyor.

Adımları izleyen pek çok kişi ‘insan doğruluma kodu gerekli’ mesajı alıyor ve doğrulamayı sonlandırmak için üçüncü parti bir uygulamayı indirme sayfasına yönlendiriyor. Dolandırıcılık olduğunu anlamayan insanlar ise bu uygulamaları indiriyor ve zarar görebiliyor.

Matt Navarra kendisi yapılan bu dolandırıcılığı Twitter hesabından duyurdu. Sosyal medya uzmanı bu tarz aldatmacalara inanılmaması gerektiğini söylüyor. Bilmediğiniz bir uygulamayı da indirilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Bu yöntemlerle her yıl milyonlarca kişinin kişisel verileri ele geçiriliyor. Uygulamalarda daha fazla vakit geçirdiğimiz bu günlerde yaşanabilecek dolandırıcılık yöntemlerine karşı daha dikkatli olunması gerekiyor.

Bunun akabinde Instagram, iletişim bilgilerini güncelleyerek ticari hesaplar için yeni yollar getirmeyi hedefliyor. Biliyorsunuz ‘işletme hesapları’ üzerinden insanlar için bir gelir kapısı açan Instagram, söz konusu hizmetini daha da genişletmeyi hedefliyor.

Cevap bırakın