Instagram Etkileşimi Nasıl Artırılır?

0

Instagram Etkileşimi konusunda aklınızda soru işaretleri varsa yazımda sizin için bolca kaynak var.

Bu yazımda “Instagram etkileşiminizi artırmak ve takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak” için kullanabileceğiniz yöntemleri derledim.

Instagram Etkileşimi Nasıl Artırılır?

Instagram birbiri ardından yenilikler getiren güncellemelerle dolu bir dönem yaşadı. Araştırma şirketi Quintly’nin geçen yılki verileri, bu konuda önümüze çıkan boşlukları dolduruyor. Instagram üzerindeki etkileşimin %40 oranında azalmasını birden fazla nedeni var. Bunu analiz etmek ve sonuca odaklanmak için basit bir Facebook – Instagram gönderi karşılaştırması yapabilirsiniz. Bu karşılaştırma, sonuca gitmek konusunda bir yol haritası sunacaktır.

Instagram uzun yıllardır kullanıcıların günde bir defadan fazla kontrol ettiği ana ekran uygulamalarından biri…

Yıllar içinde Instagram’ın kullanıcı sayısı düzenli olarak artış gösterdi. Ancak bu artış gönderi sayılarının artması konusunda beklendiği etkiyi gösteremedi.

  • 2015 yılının son çeyreğinde Instagram kullanıcıları günde ortalama 0,89 gönderi paylaştı, Facebook’da ise bu sayı 1,04 olarak gerçekleştir.
  • 2016’nın ilk çeyreğinde alınan sonuçlarda ise, Instagram’da kullanıcı başına günde ortalama 1’den biraz fazla, Facebook için ise 2’den biraz fazla paylaşım yaptı.
  • 2017 yılında da durum farklı değildi.

Paylaşımlar sayısı artarken, etkileşimde yaşanan düşüş oldukça dikkat çekici.

 

Instagram Etkileşimi Nasıl Artırılır?

Takipçileri artırmak için kullanılan büyülü bir formül mü var?

Genel durum ele alındığında gözden kaçırdığınız bir durum, kullanmayı atladığınız bir yenilik olabilir. Mevcut durumunuzu değerlendirmek, hesabınızı genişlemek için aşağıdaki adımları gözden geçirebilirsiniz.

 

Gerçek Zamanlı İletişim Kurmaya Çalışın.

Instagram üzerinde büyümenizi sağlamak için öncelikle kendi sahip olduğunuz takipçilerle iletişiminizi arttırarak başlayabilirsiniz. Instagram üzerinde bir takipçi kitlesi oluşturmak zaman ister. Bunun yanında kendi paylaşımlarınızın dışındaki paylaşımlar üzerinde yeni sohbetlere başlamanız gerekir. Sorular sormak, sorulara ve gelen yorumlara cevaplar vermek, paylaşılan hikayeleri boş geçmemek… Instagram’daki takipçilerinizle iletişimi ilerletmenin birkaç yolu olacaktır.

 

En Çok Etki Yapan Paylaşımlarınızı Tekrar Edin

Sizin takipçi kazanmanızda etkili olabilecekken, başka birinde etkili olmayan şey ne olabilir? Bunun için geçmiş altı aydaki paylaşımlarınıza bakmanız yeterlidir. Bu süreçteki en iyi etkiyi yapan paylaşımları bulmakla başlayın. Bunlar arasında bir bağlantı bulabildiniz mi? Belki de bu paylaşımlar parlak ve yeşil tonların fazla olduğu yerlerde çekilmiştir. Ya da belki de kamera açınız üstten değilde yan açından çekilmiştir.

 

Instagram Hikayeleri ile Hareketlenin

Instagram etkileşimi yaratmak konusunda hikayeler özelliği bolca kaynak sunuyor. Hikayenizde yarattığınız harekete geçiren eylem çağrıları, sizi takip eden fanların – takipçilerin “ürünü fark etmelerine ve buna göz atmalarına” neden olacaktır. Bu eklenen bağlantılar, Instagram hesabınızın hareketlenmesine imkan sağlayarak sahibi olduğunuz web sitesinin tıklanma sayısını da arttıracaktır.

Farklı Ağlar Arası Geçiş Sağlayın

Farklı ağlar arasındaki geçişe önayak olmak, Instagram takipçilerinizin artışı konusunda pozitif etkide bulunur. Örneğin; Facebook’taki takipçileriniz ile Instagram’daki takipçileriniz aynı bireyler olmayabilir ve hatta bazı Facebook arkadaşlarınız Instagram kullanıyor da olabilir ama belki sizin orada olduğunuzdan haberleri yoktur. Bu noktada onlarla bu bilgiyi paylaşmak, Instagram üzerindeki takipçi sayınızda olumlu etki bırakır.

 

Instagram Etkileşimi Nasıl Artırılır?

 

Videoların Etkisinden Güç Alın

Otomatik olarak harekete geçen videolar ekleyerek potansiyel takipçilerinizin dikkatlerini üzerinize çekebilirsiniz. Instagram videoları sayesinde hesabınızı güçlendirebilir, takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Lütfen unutmayın, videoların paylaşılan fotoğraflara oranla 3 kat daha fazla etkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada hala Instagram videoları kullanmıyorsanız, bunun üzerinde düşünmenizin tam zamanıdır.

 

Paylaşımlarınız İçin En İyi Zamanı Bulun

Paylaşımlarınızı yapabileceğiniz en iyi zamanı bulun ve bu zamanlarda paylaşım yapın. Bu durum, takipçilerinizin Instagram’da olduklarında ya da uygulama üzerinden bağlandıkları zamanları belirlemekle mümkün olacaktır. Yanlış saatlerde yaptığınız paylaşımlar, algoritmalara bağlı olarak daha az kişiye gösterildiği için “en iyi fotoğrafınız ya da en güzel videonuz olsa bile” daha az beğeni veya yorum alabilir. Bu yüzden paylaşım saatinizi belirlemek ve buna bağlı ilerlemek, Instagram’da büyümeniz açısından önemlidir.

 

Instagram Emojileri ile daha fazla etkileşim sağlamaya ne dersiniz? 

“Instagram Etkileşimi Nasıl Artırılır?”  Emojiler konusunda aklınıza takılabilecek sorulara Quinty’nin yaptığı araştırma üzerinden verdiğim cevaplara aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

Instagram Emojileri ile daha fazla etkileşim sağlamaya ne dersiniz?

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın