Huawei Y9 Prime 2019 : Dev ekranlı, pop-up kameralı telefon

0

Her geçen gün yükselişini sürdüren Huawei, son dönemde tam ekranlı ve pop-up selfie kamera sistemine sahip akıllı telefonu Y9 Prime 2019 ile gündemde. Huawei Y9 Prime 2019’un dikkat çekici özelliklerini sizler için derledik.

Üst sınıf telefon modelleri ile rakiplerin gözlerini korkutan Huawei, giriş ve orta seviye ürün gamını unutmadı. Huawei bu sefer uygun fiyatlı, daha doğrusu Fiyat/performans oranı ile iddialı olan Y9 Prime 2019 ile karşımıza çıktı.

Bu esasında önemli bir gelişme. Çünkü Huawei gerek giriş gerekse de orta seviye ürünlerinde yüksek malzeme kalitesinden vazgeçmiyor. Rakiplerinin aksine kullanıcıya modern bir tasarım, malzeme kalitesinden feragat etmeden zengin donanımlı ürünlerle karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük örneği bu hafta inceleme fırsatı bulduğumuz Huawei Y9  Prime 2019.

Tasarım

Huawei Y9 Prime 2019, 8.8mm kalınlık ve 196.8 gram ağırlık değerlerine sahip. Bu değerlere baktığımızda Y9 Prime 2019’un pek ince ve hafif bir telefon olmadığını söylemeliyiz. Ürünü tek elle kullanmak kullanıcıyı zorlayabilir. Genelde iki elle kullanımı rahat olan ürün, cam görünümlü arka yüzeyi kaygan olduğu gibi kir ve parmak izi tutabiliyor.

Ürünün ilk etapta en çok dikkat çeken tarafı ise ön kısmının neredeyse tamamen ekrana ayrılmış olması. Yani ön taraf tamamen ekrandan oluşuyor. Öyle ki herhangi fiziksel bir tuş, selfie kamera ya da çentik yer almıyor. Ön kamera ise, artık moda olan pop-up teknolojisini kullanıyor. Yani çerçevenin içinden çıkan bu kamera  bu sayede tam ekran deneyimini sunuyor.

Ürünün tekrar arka tarafına baktığımızda ise, üçlü kamera sistemi ve parmak izi okuyucu sensoru yer alıyor.  Unutmadan söyleyelim. Parmak izi okuyucu sensör, gayet seri ve sorunsuz çalışıyor.

Ekran

Y9 Prime 2019’da 6.59 inç değerde, FHD+ çözünürlük sunan TFT LCD ekran bulunuyor. Dokunuşlara gayet hızlı cevaplar veren bu ekran, iç ve dış mekan kullanımlarında gayet net görüntüler sunabiliyor. Böylece tam ekranın keyfini doyasıya çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz ayarlara giderek renk sıcaklıkları üzerine düzenlemeler yapabilir, uzun süreli okumalarınız içinde göz konforu modunu aktifleştirebilirsiniz.

İşlemci

Hisilicon Kirin 710F işlemcinin bulunduğu telefonda 4GB RAM ve 128GB dahili depolama mevcut. Ayrıca microSD desteği de sunuluyor. Android 9 işletim sistemiyle gelen ve Huawei’in kendi arayüzü sayesinde kolay bir kullanım sunan telefonda pek çok oyun ve uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyorsunuz.

Ve gelelim kameralara. Y9 Prime 2019’un arka tarafında 16+8+2MP’den oluşan üçlü kamera sistemi var. Bunlardan bir tanesi ultra geniş açılı, bir tanesi de derinlik sensörü olarak işliyor. Çekim modlarına baktığımızda, hızlı ve yavaş çekim gibi seçeneklerin de olduğunu görüyoruz. Telefonun ön tarafında ise, 1 saniyede açılabilen 16MP’lik selfie kamera var. İki kamera da özellikle iyi ışıklı ortamlarda iyi sonuçlar veriyor. Loş ışıklı ortamlarda ise ortalama performansın üstüne çıkamıyor. Benzer bir durum video performansı için de söyleyebiliriz.

Sonuç

Çıkarılamaz 4000mAh pile sahip olan telefon, başta da belirttiğimiz gibi özellikle büyük ekranı ve kameralarıyla dikkatleri üzerine topluyor. Huawei Y9 Prime 2019, şu an ülkemizde uygun bir fiyat etiketiyle kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken telefonlardan biri.

Huawei ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın