HDMI 1.4, 2.0 ve 2.1 hakkında her şey

0

HDMI 1.4, 2.0 ve 2.1 standartları hakkında detaylı bilgi vermeden önce kavramları açıklayalım.

HDMI kabloları, ses ve video akışı sağlamak için bir cihazı diğerine bağlamanın en yaygın ve basit yollarından biri haline geldi.  Bir HDMI kablosunun ne olduğunu bilmeseniz bile, TV’ye bir konsol bağlamak, Akıllı TV veya Chromecast, Apple TV, Android Box gibi cihazlarınızdan Netflix’i TV’de izlemek için zaten bir kablo kullanıyorsunuzdur. TV’ye bir cihaz bağlamayı planlıyorsanız ve hangi HDMI kablosunun satın alınacağını bilmiyorsanız, bu türleri de açıklayacağım.

HDMI kablo çeşitleri

Bazı üreticiler bizi bazı HDMI kablolarının daha iyi görüntü kalitesi veya ses sağlayacağına ikna etmeye çalışsa da, pratikte HDMI kabloları iki nokta dışında büyük ölçüde aynıdır: Bağlantı ucu (dolayısıyla konektör tipi) ve HDMI sürümü.

HDMI bağlantı ucu tipleri

Bir HDMI kablosu satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey bağlantı noktasıdır. Kablolar her zaman erkek bağlantı uçları içerir ve üç tiptedir: Standart, mini ve micro. Bu bağlantılara bazen sırasıyla A, C ve D adı da verilmektedir.

Standart veya A tipi bağlantı ucu en yaygın olanıdır ve çoğu durumda standarttır. Televizyonlar, konsollar bu tip bağlantı uçlarını kullanır.

Mini veya C tipi bağlantı ucu ise normalden daha ufak bir boyuta sahiptir ve video kameralar gibi daha küçük cihazlar düşünülerek hazırlanmıştır. Fiziksel olarak, daha düz olmasına rağmen, A tipi bağlantı ucuna benzer.

Mikro veya D tipi bağlantı ucu en küçük olanıdır ve sinir bozucu bir şekilde bir microUSB (Android telefonların en yaygın kullandığı şarj kablosu ucu gibi) bağlantı ucuna benzer. Kameralar gibi küçük cihazlarda görmek yaygındır.

Bir HDMI kablosu satın alırken, her iki uçta da ihtiyacınız olan bağlantı ucuna dikkate almalısınız. Örneğin, micro HDMI bağlantı yuvası taşıyan bir kamerayı TV’ye bağlamak için, genellikle bir ucu standart HDMI (veya A tipi) bir ucu ise micro HDMI olan kabloya (D tipi) ihtiyacınız olacaktır.

HDMI 1.4, 2.0 ve 2.1 nedir?

HDMI standardı, farklı sürümlerde art arda geliştirilmiştir ve kablolar, HDMI’ın bir veya birkaç sürümüyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu makaleyi yazarken HDMI’nın en son sürümü sürüm 2.1’di, ancak mağazalarda bulacağınız kablo türü genellikle HDMI 2.0’dır.

HDMI 1.4, 2.0 ve 2.1 arasındaki farklara da değinmek istiyorum. Ancak diğer sürümleri de ekledim ki gelişmeyi görün.

HDMI 1.0: 2002’de piyasaya çıkan ilk sürümdü ve başta DVI adlı dijital görüntü bağlantısına ses ekliyordu. Bugün artık 60 Hz’de Full HD video iletebilen HDMI 1.0 kablolarını bulmak güç.
HDMI 1.1: HDMI 1.0’a DVD ses desteği eklendi.
HDMI 1.2: Ön onaylı bir listeyle sınırlanmak yerine çözünürlüklerin ve özel ayarların kullanılmasına izin vererek üreticilere daha fazla esneklik sağlaması mümkün hale geldi.
HDMI 1.3: 60 Hz’de 2.560×1.440 piksel çözünürlükte veri aktarımının yanında, Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio kullanımını desteklemeye başladı. Bu sürümle, C tipi (mini) bağlantı uçları da hayatımıza girdi.
HDMI 1.4: Sadece 24 Hz’de olmasına rağmen 4K’yı ethernet ağ bağlantısı olarak da destekler. Bu sürümde 3D desteği ve yeni D tipi (mikro) bağlantı ucu eklendi.
HDMI 2.0: Bugün en yaygın olan HDMI türüdür ve standarda 60Hz’de 4K ile 4 adede kadar ses akışı ve dinamik HDR desteği ekler.
HDMI 2.1: En son sürüm, bant genişliğini daha da artırarak 120 Hz’de 8K çözünürlük sunabilir, ancak bu yeni bant genişliği yalnızca 48G adı verilen özel bir kablo türüyle kullanılabilir.

Cevap bırakın