Hafızanızı Zorlayacak Mobil Uygulamalar

0

Hafızanızı zorlayacak mobil uygulamalar ile zihninizi rahatlatmaya ne dersiniz?

Hem bilişsel becerilerinizi geliştirecek hem de sabrınızı zorlayacak uygulama ve oyunları yazımda bulabilirsiniz.

Kullandığım mobil uygulamaları sık değiştirmeyi ve yeni oyunları denemeyi seviyorum. Yıl boyunca deneme fırsatı bulduğum bu uygulama ve oyunları sizlerle paylaşıyorum. Hatırlayacağınız üzere geçen ay belleklerimizden silinmeyen retro oyunları sizlere hatırlatmıştım. Bu defa günlük hayatımızda rahatlamamızı ve odaklanmamızı kolaylaştıracak uygulamalara yer verdim. Yazımın en altında ise meraklıları için gerçekten zorlayıcı olan ama bitirildiklerinde coşkulu bir başarı duygusu yaşatan oyunlar bulunuyor.

 

Belleklerimizden Silinmeyen Retro Oyunlar

 

 

Hafızanızı Zorlayacak Mobil Uygulamalar

Duygusal sağlığımızı ve uyku dengemizi korumak, stres yönetimi yapabilmek için sağlıklı bir zihin şart. Öte yandan günlük hayatımız bazen öyle kaotik ve koşturma içerisinde oluyor ki, kısa süreli bile dikkatimizi toplamak ve işimize adapte olmak için çıkış yolları arıyoruz. Satranç, Dama, MahJong gibi temel oyunlar, benim için telefonumda ilk sarıldıklarım arasında yer alıyor.

Oyunların dışında bilişsel becerileri geliştiren, hafızaları zorlayan ve meditasyon yapmaya imkan tanıyıp rahatlatan çok başarılı uygulamalar da var. Bu uygulamaların sayıları az olmasına rağmen, işlevseller ve zihni tazelemeyi kolaylaştırıyorlar.

İşte bireysel olarak faydasını gördüğüm ve sizin için önerdiğim “Hafızanızı Zorlayacak Mobil Uygulamalar”.

 

Elevate – Brain Training

Listemin ilk sırasında bulunan Elevate, odaklanmanızı hızlandırmak, matematik becerilerinizi ve işlem yapma hızınızı geliştirmek amacıyla tasarlanmış.

Piyasaya sürüldüğü hemen her yıl en iyi uygulamalar listesinde yer alan Elevate, üç oyundan oluşan özel antrenman programı ile kullanıcılarının odaklanmalarını, konuşma yeteneklerini, bilgi işleme hızlarını, hafızalarını, matematik yeteneklerini ve diğer zihni özelliklerini geliştirmeyi esas alıyor. Haftada en az üç antrenman yapılmasını öneren uygulama, kullandığı özel algoritma sayesinde kullanıcıya özel kişiselleştirilmiş bir eğitim programı sunuyor. Zorluk derecesi ayarlanabilen Elevate, nörobilim ve bilişsel öğrenme uzmanları tarafından hayata geçirilmiş. Detaylı performans takibi yapabileceğiniz raporlama bölümü ile de göz dolduran uygulama, Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor.

 

Peak – Brain Training

Bilişsel becerilerinize meydan okumak için geliştirilen Peak, 40’tan fazla benzersiz oyun parçacıkları üzerinden nörobilim uzmanları ve oyun uzmanları tarafından geliştirilmiş. Becerilerinizi rekabet ortamına taşıyarak, bir üst seviyeye çıkarmak için beyninizin kişisel koçluk yapan uygulama, en iyi beyin geliştirici olmak konusunda oldukça iddialı. Hafıza, Dikkat, Problem Çözme, Zihinsel Çeviklik, Dil, Koordinasyon, Yaratıcılık ve Duygu Kontrolü… gibi pek çok alt başlıktan seçim yaparak meydan okuyabileceğiniz bölümleri bulunan uygulamanın yeni beceriler geliştirmeye katkı sağladığını da belirtmek isterim.

Doğru beceriler geliştirmenizi kolaylaştırırken motive de eden Peak, Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor.

 

Duygusal sağlığımızı ve uyku dengemizi korumak, stres yönetimi yapabilmek için sağlıklı bir zihin şart.

Streaks

Hafızanızı toparlamayı kolaylaştırdığı kadar olumlu alışkanlıkalar geliştirmenizi de sağlayan bu uygulama,  tamamlamak istediğiniz görevleri tanımlamanıza da imkân sağlıyor. Sağlıklı beslenmeyi, daha fazla hareket etmeyi, kitap okumayı, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmayı ve hedeflerinize odaklanmayı “kendi oluşturacağınız takvim üzerinden” kontrol etmeyi mümkün kılan Streaks, kullanıcılar tarafından öyle çok tutulmuş ki onlarca muadili piyasaya sürülmüş. Bu alanda hala liderliğini koruyan uygulama üzerinden 500 farklı görev seçerek, hedef belirleyebiliyorsunuz. Sizinle etkileşime girerek görevlerinizi hatırlatan Streaks üzerinden hafıza görevini seçerek bilişsel yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Uygulama Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor.

 

Lumosity

40’ın üzerinde oyun üzerinden tasarlanan bu uygulama, problem çözme yeteneğini geliştirmeyi ve dikkat süresini artırarak odaklanmayı kolaylaştırmayı hedefliyor. Başlangıçta 10 dakikalık biri test üzerinden dikkatinizi ve hızınızı ölçen Lumosity, bu sonuca göre kendinizi geliştirebileceğiniz aktiviteler öneriyor. Zorluk seviyelerinizi artırarak onlarca aktivite üzerinden; bellek, hız, mantık, problem çözme, dil ve matematik gibi alanlarda kendinizi geliştirmeyi mümkün hale getiriyor. Uygulama Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor.

 

Asana Rebel: Get in Shape

Asana Rebel forma girmenizi, kendini iyi hissetmenizi ve günden güne daha sağlıklı bir zihne kavuşmanızı kolaylaştırmak için tasarlanmış. Diğerlerinden farklı olarak hafıza bölümünün yanı sıra müzikle odaklanmayı, egzersizler ile stresle başa çıkmayı, kısa süreli meditasyonlarla odaklanmayı, uykuya dalmayı kolaylaştırmayı bir bütün olarak ele alıyor. Beşer dakikalık egzersizler üzerinden rehberlik yapan uygulama üzerinden dileğiniz bir hedefi seçip kendinizi geliştirebilirsiniz. Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabilen Asana Rebel: Get in Shape’in özellikle “Music for Focus” bölümünü denemenizi öneririm.

 

Smiling Mind

Bazen zihnimizi en çok yoran şey stres düzeyimiz oluyor. Bu stresle gün içinde baş edemediğimizde olumsuz etkisi katlanıyor. Bu meditasyon uygulaması ise insan zihninin belirli alanlarını hedeflemek –  anksiyete gibi zararlı duyguları kontrol etmek, beynin hafızasını ve keskinliğini geliştirmek için tasarlanmış. Uygulama üzerinde bulunan bir dakikalık meditasyon programları, doğru nefes alıp vermeyi öğretmek konusunda da oldukça başarılı. Android ve iOS tabanlı cihazlarda kullanılabilen Smiling Mind’da listenizde bulunsun.

 

Duygusal sağlığımızı ve uyku dengemizi korumak, stres yönetimi yapabilmek için sağlıklı bir zihin şart.

Önerdiğim bu uygulamaların onlarca alternatifi var. Denemek isterseniz aşağıdaki uygulamalarada şans verebilirsiniz.

 • Fit Brains Trainer
 • CogniFit Brain Fintess
 • Brain Fitness Pro
 • Happify
 • Clockwork Brain
 • ReliefLink
 • Eidetic
 • Braingle
 • Not the hole story
 • Personal Zen
 • Meditopia

 

Sabrınızı Zorlayacak Oyunlar

Uygulama ve oyunların hafızamı zorlaması yetmez, sabrımı da zorlasın ve başardığımı hissettirsin diyorsanız sizleri de unutmadım 🤷‍♀️.

Aşağıdaki oyunlar hafızanızla birlikte sabrınızı da zorluyor. Oynayabileceğiniz en zorlayıcı mobil oyunları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Getting Over It
 • RunGunJumpGun: Atomik
 • Daddy Long Legs
 • Impossible Road
 • Super Hexagan
 • Golf Zero
 • Steppy Pants
 • Fowlst

Mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz bu harika uygulamaların hepinize faydalı olması dileğiyle.

Cevap bırakın