Belleklerimizden Silinmeyen Retro Oyunlar

0

Zamansız klasikler, görünümü eski ama duygusu taze görüntüler… Belleklerimizden silinmeyen retro oyunlar ile mobil cihazlarınızı renklendirmeye ne dersiniz?

Video oyunları daha da geliştikçe, birçoğumuz geçmişte zevk aldığımız klasikleri özlüyoruz. Üstelik bu özlem bize özel değil. Atari salonlarının coşkusunu, 80’lerin özgünlüğünü ve 90’ların yaratıcılığını sunan retro oyunlardan vazgeçmeyen geniş bir kitle var. Bu kitle özellikle ABD, İngiltere ve Japonya’da her geçen gün daha da kalabalıklaşıyor.

 

Retro oyunlar ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilirsiniz.

Belleklerimizden Silinmeyen Retro Oyunlar

Siz de bu kalabalık gruba dahil olmak isterseniz, mobil cihazınızda oynayabileceğiniz bu retro oyunlar ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilirsiniz. 

Hazırsanız başlayalım.

 

RollerCoaster Tycoon Classic

Origin8 Technologies tarafından geliştirilen ve Atari tarafından yayınlanan bir inşaat ve yönetim simülasyon video oyunu, sırasıyla 99 ve 2002^de piyasaya sürülmüştü. İzometrik bir bakış açısıyla oynanan oyunda; parkı yönetmek için gezintiler, turistik yerler, tesisler, yollar, peyzaj ve personel ekleyerek bir eğlence parkı inşa etmeye ve ortamı canlandırmaya çalışırdık.

 

Grand Theft Auto: San Andreas

1992 yılında Los Angeles – San Andreas ketinde geçen oyunda, ana karakter Carl Johnson üzerinden çeşitli görevleri yerine getirerek hem karakterimizin görüntüsünü değiştirip hem de yeni görevler edinirdik. Suç oranı yüksek bölgelerde ilerleyen oyunda, çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği arka mahallelerde saatlerimizi geçirirdik.

 

Crazy Taxi Classic

99 yılında piyasaya sürülen oyunda, taksimize binen müşterileri hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaya çalışırdık. Sega tarafından geliştirilen bu yarış arcade oyunu, zamanla bir fenomen haline gelen Crazy Taxi serisinin de ilk oyunuydu.

 

Mega Man

1987’de Nintendo için piyasaya sürülen Mega Man, birden fazla sistemde 50’nin üzerinde oyuna genişleyen bir serinin ilkiydi. Bu bilim kurgu oyun süresi, ana rolde her biri “Mega Man” olarak bilinen robot karakterleri konu alıyordu.

 

Space Invaders

Tomohiro Nishikado tarafından geliştirilerek 1978’de yayımlanan bu arcade oyununda amacımız bir lazer silah aracılığıyla uzaylıları yok etmekti. Tekli veya çoklu oyuncu seçimi ile tam bir zaman öldürücü olan oyun, Japonya’da hala bir fenomen statüsünde yer alıyor.

 

Mobil cihazınızda oynayabileceğiniz bu retro oyunlar ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilirsiniz.

PAC-MAN 256

Japon Toru Iwatani tarafından 1980 yılında geliştirilen PAC-MAN, hala tüm zamanların en çok sevilen ve oynanan oyunları arasındaki yerini koruyor. Oyunda; Pinky, Blinky, Inky ve Clyde isimli dört hayaletten kaçan PAC-MAN karakteri ile hayaletlere yakalanmadan labirentlerdeki yiyecekleri eritmeye çalışıyorduk.

 

Tetris

Seksenler deyince Tetris’in kulaklarını çınlatmamak mümkün değil. Tetris hala mobil cihazlar için oynanabilir durumda. Nice turnuvalar düzenlediğimiz bu oyunda uyuşan parmaklarımızın, zonklayan gözlerimizin hatırası var. Bir klasik olan oyunda amacımız, blokları sıralı halde dizerek yok olmalarını sağlamaktı.

 

Retro Oyunlar

Konu retro oyunlar olunca listenin ucu bucağı gelmiyor. Bu oyunlar yetmez daha fazlası lazım diyorsanız aşağıdaki önerilerimle devam edebilirsiniz.

 • Super Mario Run
 • Prince of Persia: Escape
 • Super Monkey Ball: Sakura
 • Virtual Tennis
 • PPKP
 • Combo Quest
 • Stranger Things: The Game
 • To the Moon
 • How Swap
 • Pin Out
 • Thimbleweed Park
 • Slayin
 • Treasure Buster

Retro oyunlara ilginin arttığı bu dönemde, birçok eski ve efsane oyun, klasik versiyonlarını akıllı telefonlar için yeninden sunmaya devam ediyor.

Zaman yolculuğuna devam etmek isterseniz “80’li Yıllara Işınlayan Mobil Oyunlar” başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.

80’lerin Bilgisayar Oyunları

 

 

Oyun Meraklıları GameZone’un Fırsatlarını Kaçırmasın

Dünyanın markasını sizlerle buluşturan MediaMarkt, oyun çılgınlığını GameZone kapsamındaki oyun severlere hitap eden ürünler ile sunuyor. Oyun konsollarından oyun PC’lerine kadar oyuncu aksesuarlarından çok daha fazlası, GameZone kategorisinde zengin seçeneklerle yer alıyor… Oyun meraklılarının aklında bulunsun.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın