Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! Bu uygulamaları hemen silin

0

Mobil uygulamalar zaman zaman çok tehlikeli bir hale gelebiliyor. Akıllı telefon kullanımlarının artmasıyla beraber mobil cihazlarda yaşanan dolandırıcılık yöntemleri de çeşitleniyor. Bu noktada yıllar önce ilk kez görülen ve tekrar karşımıza çıkan Joker virüsü, Google Play Store üzerinden uygulamalara bulaşıyor. Eğer cihazınızda varsa telefondan hemen silmeniz gereken uygulamalar:

Telefondan hemen silmeniz gereken uygulamalar arasında popülerler de var

Aylar önce Android telefonlarda görülen ‘Joker’ adı verilen virüs tekrar ortaya çıktı. Google Play Store tarafında görülen Joker, öyle bir virüs ki siz fark etmeden banka hesaplarınızı tamamen sıfırlayabilir.

Yetkililer, birkaç gün önce web sitelerinde yayımladıkları bir açıklamada, “Bu kötü amaçlı yazılım, Google’ın engellediği sekiz Play Store uygulamasında tespit edildi” diyor.Bu yazılımın bulaştığı yaklaşık 1.700 uygulama Google tarafından silindi ancak tehlike yine de devam ediyor.

Virüs SMS’ten gizli şifrelere kadar pek çok uygulamaya bulaşarak kullanıcıları tehlikeye atıyor. İşte sırasıyla o uygulamalar: Auxiliary Message, Element Scanner, Fast Magic SMS, Free CamScanner, Go Messages, Super Message, Super SMS ve Travel Wallpapers.

telefondan hemen silmeniz gereken uygulamalar

Yine silinmesi gereken uygulamaların devamında ise bizleri şunlar karşılıyor: Private SMS, Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF, Style Photo Collage, Talent Photo Editor – Blur focus, Paper Doc Scanner, All Good PDF Scanner, Care Message, Part Message, Blue Scanner, Direct Messenger, One Sentence Translator – Multifunctional Translator, Mint Leaf Message-Your Private Message, Unique Keyboard – Fancy Fonts & Free Emoticons, Tangram App Lock, Desire Translate ve Meticulous Scanner.

Bitcoin odaklı diğer silinmesi gereken uygulamalar:

BitFunds Crypto Cloud Mining, Bitcoin Miner Cloud Mining, Bitcoin (BTC) Pool Mining Cloud Wallet, Crypto Holic Bitcoin Cloud Mining, Daily Bitcoin Rewards Cloud Based Mining System, Bitcoin 2021, MineBit Pro – Crypto Cloud Mining & btc miner, Ethereum (ETH) – Pool Mining Cloud.

Trend Micro tarafından alınan verilere bakıldığında ise karşımıza Play Store’dan kaldırılan 120’den fazla uygulama çıkıyor. Bu sahte uygulamalar kullanıcıların bütün bilgilerini çalıyor ve banka hesaplarını sıfırlıyor. Aynı kaynaktaki bilgilere göreyse 1 yıl içinde 4 bin 500’den fazla kullanıcı etkilendi.

Resmi olmayan rakamlara göre koronavirüs karantinası süresince milyonlarca kişi akıllı telefonlardan kaynaklı olarak dolandırıcılıklara maruz kaldı. Pek çok da veri ihlalinin olduğu özellikle vurgulanıyor.

Cevap bırakın