Telefonunuzdan hemen silmeniz gereken uygulamalar

0

Akıllı telefon kullanım süreleri her geçen gün artarken bu cihazlardan yayılan tehlike de artıyor. Haliyle kullanıcıların telefonlarına indirdikleri uygulamaları iyi seçmesi gerekiyor. Hiç bilinmeyen, güvenilir olmayan ve kullanıcı bilgilerini gereksiz bir şekilde toplayan uygulamaların bir çoğu güvenilir değil. Özellikle ücretsiz olan uygulamalarda yaşanan bu ‘güvenlik açıkları’ aslında mobil uygulamaları indirirken daha dikkatli olunması gerektiğini gözler önüne seriyor. İşte hemen silinmesi gereken mobil uygulamalar ve bütün detaylar:

Tehlike saçan ve hemen silinmesi gereken mobil uygulamalar

Özellikle kullanılmayan uygulamaları silmek ile başlayabilirsiniz. Zira bu sayede hem telefonunuza fazla yük bindirmemiş olursunuz hem de depolama alanında yer açmış olursunuz. Akabinde ise bazı mobil oyunlar varki onları silmek ve aslında hiç indirmemek gerekiyor.

Kötü amaçlı yazılımların kümelendiği oyun ve bulmaca uygulamaları telefonların virüs kapsamasına neden oluyor. Bunlardan bazıları arasında, Crush Car, Rolling Scoll, Helicopter Attack, Flying Skateboard, Jump Jump, Number Coloring yer alıyor. Bu tarz uygulamaların birçoğu kullanıcı verilerini topluyor ve teşhir ediyor.

hemen silinmesi gereken mobil uygulamalar

Telefonlardan hemen silinmesi gereken bir diğer uygulama ise CamScanner oluyor. iPhone ve Android telefonlarda daha güvenilir alternatifleri bulunan belge tarama uygulamalarını tercih etmek gerekiyor. Örneğin iPhone kullanıcıları, Dosyalar> Sağ üst taraftaki üç nokta > Belge tara seçeneğine tıklayarak belgelerini tarayıp PDF dosyası olarak kaydedebilir. Eğer bir Android kullanıcısıysanız Google Drive’ın benzer bir hizmeti bulunuyor.

Check Point Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre faks göndermeyi sağlayan iFax uygulaması çok popüler olsa da aslında güvenilir değil. 500 binden fazla kullanıcıdan gönderilen belgelere ulaşılabilir. Bu sebeple geleneksel faks çekme yöntemlerini tercih etmek halen daha güvenli bir yol! Yine de dijital alternatifler arıyorsanız, FaxZero ile gönderme yapabilirsiniz. eFax uygulamasıyla 10 sayfaya kadar ücretsiz faks çekmek mümkün.

hemen silinmesi gereken mobil uygulamalar

İnsanların yaptığı en büyük yanlışlardan biri de güvenilir olmayan QR kod tarayıcılarını kullanmaları. Şu anda iPhone modellerinin tamamında ve Android telefonların da büyük bir kısmında kamerayı QR koda tuttuğunuzda istediğiniz sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Hem hızlı hem de güvenilir olan bu yöntemi bütün kullanıcılar tercih etmeli. iPhone’larda otomatik olarak açık gelen bu özellik, Android telefonlarda bazen kapalı olabiliyor. Bu sebeple Ayarlar’a gidip QR kod taramasını etkinleştirebilirsiniz.

El feneri uygulamaları da kaldırılması gerekenler arasında yer alıyor. Telefonun içinde yerel olarak bulunan el feneri uygulamasına ek olarak yeni bir mobil uygulama indirmenize gerek yok. Zira uzmanlar da bu yönde uyarılarını yapıyorlar.

Cevap bırakın