Google karma gerçeklik aygıtı geliştiriyor olabilir

0

ekran-resmi-2016-10-26-20-07-53

Google’ın hem sanal hem artırılmış gerçekliğin bir arada sunulduğu yeni bir aygıt üzerinde çalıştığı yönünde güçlü iddialar kamuoyuna yansıdı. Teknoloji haberciliği konusunda önde gelen organlardan Engadget tarafından yayınlanan rapora göre Google, karma gerçeklik cihazı geliştiriyor.

Bu bilgi bir hayli ilginç, çünkü teknoloji şirketi, kısa süre önce düzenlediği #madebygoogle adlı etkinlik kapsamında, Google Daydream VR platform için geliştirdiği ürünün lansmanını tamamlamıştı. Ancak inovasyon ve gelişime açık teknoloji markasının ‘sonraki aşamayı’ hedeflemesi pek de şaşılacak bir durum değil…

Söz konusu cihazın gözün üzerine yerleştirilmiş bir ekranın aksine kulak ve gözü bir arada ele alan, gerçek dünyanın haritasının çıkarıldığı sensörler ve algoritmalara sahip olacağı belirtiliyor. Aygıtın gerçek dünyadaki nesnelerin yanına dijital nesnelerin konumlanmasına izin vereceği ifade ediliyor.

Google’ın önceki ürünü Daydream View’in aksine bir akıllı telefonla birlikte kullanıma gereksinim bırakmayacağı iddia ediliyor. Ayrıca kablosuz olabileceği de belirtiliyor. Öne çıkan noktalar bu ikisi. En nihayetinde ise Google tarafından konuya dair herhangi bir doğrulamanın gelmediğini belirtelim.

Google’ın geçtiğimiz temmuz ayında bir sanal gerçeklik cihazı üzerinde çalıştığı haberleri basına yansımış ve yaklaşık 3 ay sonra yeni ürün Daydream View tanıtılmıştı. Yeni Google karma gerçeklik cihazı da önümüzdeki aylarda lanse edilebilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

NOT: Görsel, Google Daydream’e aittir. 

Cevap bırakın