Google Daydream View hakkında her şey

0

ekran_resmi_2016-10-06_16_59_29

Google’ın #madebygoogle adlı etkinliği kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen aygıtlardan biri de sanal gerçeklik gözlüğü oldu. Google Daydream View ismiyle lanse edilen aygıt, teknoloji şirketinin geçtiğimiz aylarda duyurduğu Daydream adlı platform için yapılandırıldı.

Temelde bir sanal gerçeklik (VR) gözlüğü olan Daydream View, Google’ın ucuz ve bu sayede kolaylıkla ulaşılabilir Cardboard adımının sonrasındaki iki numaralı hamle olarak görülebilir. Özelliği ise Cardboard platformunu destekleyecek akıllı telefonlarla birlikte çalışabilmesi. Özetle Google’a özgü bir yazılım ekosisteminin, cihazlarda öntanımlı olarak yer alması şart. Bu alanda Huawei gibi markaların aylar öncesinde Daydream uyumlu modellerini pazara sundukları biliniyor. Birçok şirket tarafından geliştirilen yeni cihazlar da yolda…

ekran_resmi_2016-10-06_16_59_04

Samsung’un Gear VR platformunun izinden gelen Daydream platformunun sanal gerçeklik alanında geliştiriciler için yüksek segmentli fırsatlara açık bir alan oluşturacağı aşikar. Ayrıca hali hazırda Google Play Filmler, Google Fotoğraflar ve YouTube gibi ‘diğer Google ürünleriyle’ uyumluluk söz konusu. 360 derecelik videolar, sinema salonu keyfi olasılığı yüksek filmler izlenebilecek.

En nihayetinde ise söz konusu platformlarla birlikte akıllı telefon kullanım deneyimi de evrilmeye devam edecek. Sanal gerçeklik çok daha yoğun şekilde gelecekte potansiyel kullanıcılarının huzuruna çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

ekran_resmi_2016-10-06_16_59_19Öte yandan Google’ın yeni donanımına dair bir dizi önemli detay daha bulunuyor; Üç farklı renk alternatifi sunulacak; Snow, Slate ve Crimson adlarıyla gelecek renkler sırasıyla beyaz, gri ve kırmızı tonlarda. Belirlenen fiyat etiketi ABD için 79 dolar ve satışların kasım ayı itibarıyla başlayacağı belirtildi. Son olarak aygıt iki parçadan oluşacak; sanal gerçeklik gözlüğü ve oldukça kompakt bir kontrolcü (üstte).

Cevap bırakın