Akıllı gözlük Google Glass yeniden doğdu

0

Bireysel kullanıcılardan beklenen talebi göremediği için 2015’te satışı durdurulan Google Glass, kurumsal pazarda varlığını güçlü bir şekilde sürdürüyor. Öyle ki, Google, akıllı gözlüğün Glass Enterprise Edition 2 versiyonuyla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti.

Google’ın akıllı gözlüğü Glass, 2013 yılında ilk duyurulduğu anda büyük ilgi görmüş ve büyük beklenti yaratmıştı. Android bir akıllı telefonun tüm işlevlerini, hatta daha fazlasını gözlüğe taşıyan bu ürün ne yazık ki, son kullanıcı tarafında tutunamamış ve 2015’te bireysel satışı durdurularak sadece kurumsal kullanıcılardan ibaret bir kullanıcı kitlesi oluşturmuştu.

Kurumsalda varlığını sürdürüyor

Bireysel pazarda tutunamayan projenin öldüğü yorumları yapılmıştı. Google’ın böylesine bir olumsuz tablo varken, Google Glass Enterprise Edition 2 adlı ürününü resmen duyurması, projenin kurumsal tarafta hâlâ güçlü bir şekilde varlığını sürdürdüğünü bir kez daha teyit etti.

Yapay zekâ motoruyla desteklendi

Giyilebilir teknolojik ürünler alanında hâlâ favori ürünlerden olan Google Glass’ın Enterprise Edition 2 adlı kurumsal versiyonu, yeni özelliklerle güncellenmiş durumda. Bu yeni özelliklerin başında yapay zekâ motoruna sahip olan Qualcomm Snapdragon XR1 platformunu kullanıyor olması geliyor.

Kamera ve pil ömrü iyileştirildi

Çok çekirdekli yapıya sahip olan XR1 platformu, yüksek performansıyla yapay zekâ deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Üründe bir başka yenilik ise kamera teknolojisinin daha ileriye taşınmış olması. Daha hızlı şarjı destekleyen USB-C bağlantı noktasıyla ürünün pil ömrü de artırılmış durumda.

Birçok sektörde kullanılıyor

Google Glass Enterprise Edition 2, üretimden lojistiğe, saha hizmetlerinden eğitime kadar pek çok farklı alanlarda kullanıcıların ellerini kullanmadan bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Örneğin üretimde çalışan bir işçi, montajını yapacağı parçanın teknik bilgisini gözlüğünün ekranında görebiliyor.

Üretimde videolu iletişim desteği

Bilgisayarla görme ve gelişmiş makine öğrenimi yeteneklerine sahip olan Google Glass Enterprise Edition 2, çevrimiçi video akışı ile iş birliği yapmayı kolaylaştırıyor. Örneğin montajla ilgili bir noktada takılan işçi, yöneticileriyle videolu iletişim kurarak üretim için canlı destek alabiliyor.

Üretim süreleri kısalıyor

Google Glass ile lojistik sektöründeki bir personel, baktığı barkodun tüm bilgilerini gözlüğünün ekranından okuyabiliyor. Google Glass, benzer şekilde çok farklı senaryo için özelleştirilebiliyor. Google Glass’ı kullanan şirketler, üretim sürelerini düşürme, kalite artışı ve düşük maliyet gibi avantajlar elde ediyor.

Geliştiricilere bu sene sunuldu

Google, 4 Şubat 2020’de Glass Enterprise Edition 2’nin geliştiricilere sunulduğunu duyurmuştu. Google Glass Enterprise Edition 2’nin fiyatı 999 dolar olarak belirlenmiş durumda. Ürün kurumsal kullanıcılara hitap ettiği için doğrudan satın almak mümkün değil.

Çözüm ortakları destek sunuyor

Glass Enterprise Edition 2, Google’ın çözüm sağlayıcı olarak iş birliği yaptığı şirketler tarafından farklı endüstrilerin kullanımına sunuluyor. Eğer bir şirketi temsil ediyorsanız ve kurumsal amaçla ürünü kullanmayı planlıyorsanız Google Glass çözüm ortaklarından biriyle temasa geçmeniz gerekiyor. Gerekli iletişim bilgileri Google Glass’ın web sayfasında mevcut.

Önemli referanslara sahip

Akıllı gözlük Google Glass, dünya genelinde birçok kurumsal firma tarafından kullanılıyor. Bu firmalar arasında GE, Boeing, DHL ve AGCO gibi Amerikan şirketleri gibi çok önemli markalar yer alıyor. Bu markaların Google Glass akıllı gözlüğü hangi alanlarda kullandığı ve ne gibi avantajlar elde ettikleri başarı öyküsü olarak Google Glass kurumsal web sitesinde anlatılıyor.

Sorularınız olursa yorumlara yazabilirsiniz

Bu yazıda kurumsal olarak kendisine çok farklı sektörlerde kullanım alanı bulan ve şirketlere büyük faydalar sağlayan akıllı gözlük Google Glass Enterprise Edition 2 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Telefon ve bilgisayar arasında veri taşımanın en pratik yolu

Ücretsiz video düzenleme yazılımları

Güvenli e-postada sıkı bir alternatif: Tutanota

Cevap bırakın