General Mobile GM 22 İncelemesi

0

General Mobile 2022 yılına üç yeni Android telefon ile başladı. Farklı fiyat aralıklarında sunulan bu telefonlardan GM 22, biraz daha bütçesini düşünen ve temel akıllı telefon deneyimine sahip olmak isteyenleri hedefliyor. Fiyatına göre dikkat çekici ve şaşırtıcı bir performans sunduğunu en baştan söyleyelim. Detayları GM 22 inceleme yazısında bulabilirsiniz.

GM 22 cam ve plastik birleşimi bir gövdeyle geliyor. 8.9 milimetrelik kalınlığa sahip. Camdan yapılmış arka yüzü düz bir yapıda ve hafif bir sürtünmesi var. Parmak izi ve kire karşı oldukça dayanıklı görünüyor. Düzleştirilmiş kenarları ise telefonun toplam kalınlığına nazaran biraz daha ince. Tüm bu unsurlar telefonun rahat biçimde tutulmasına ve kullanılmasına yardımcı oluyor. GM 22, fiyat aralığındaki diğer telefonlarla karşılaştırıldığında şık bir telefon, aynı zamanda kaliteli olduğunu da hissettiriyor. Farklı renk seçenekleri de mevcut. İncelememize konuk olan altın rengin yanında okyanus siyahı, yeşil ve kırmızı gibi üç farklı renk daha bulunuyor.

gm 22 inceleme

Telefonun arka yüzünde, her iki elle tutuşta rahatlıkla erişilebilecek bir parmak izi okuyucu var. Bu birim hızlı biçimde çalışıyor ve ekran kilidini rahatlıkla geçmeyi sağlıyor. Arzu ederseniz, ön kamera yardımıyla yüz tanımadan da yararlanabilirsiniz. Arka yüzde dikkat çeken bir başka ayrıntı ise küçük boyutlu ve şık görünen kamera modülü. Arka yüzün geri kalanıyla epey uyumlu görünen bu bölümde üç tane kamera ve LED flaş var. Kamera ile aynı doğrultuda, General Mobile logosunun yatay biçimde yerleştirildiğini görüyoruz.

Ön tarafta 6.52 inç ekran, gövdenin yüzde 89’luk bölümünü kaplıyor. Böylelikle bu büyüklükte ekran taşıyan bir telefona nazaran daha düşük yüzey alanı, dolayısıyla nispeten rahat bir kullanım sağlanıyor. Ekran IPS LCD teknolojisine sahip. 360 nit ile iç ve dış ortamda kullanım için yeterli bir parlaklık var. Ekranın üst kısmında su damlası biçiminde bir çentik var. Bunun ekrandan aldığı alan fazla olmadığı için görsel deneyime olumsuz etkisi çok sınırlı kalıyor. Ekranın çözünürlüğü 720 x 1600 piksel, bu da 269 ppi piksel yoğunluğuna karşılık geliyor. Keskinlik ve netlik yeterli. Renk canlılığı da iyi seviyede. Sonuç olarak internette gezinme, çekilen fotoğrafları veya videoları görüntüleme, oyun oynama gibi işler için tatmin edici bir ekran sunuluyor.

gm 22 inceleme

Alt kenarda tek bir hoparlör var. Bu hoparlörün ortalamalarda bir ses çıkış şiddeti ve kalitesi sunuyor. Çok fazla beklentiye girmemek iyi olur. İyi haber ise, telefonun alt kenarında 3.5mm kulaklık jakının bulunması. Üstüne üstlük, kutudan da kulaklık çıkıyor. Yani ses tarafında alternatifleriniz fazla. Kabloyla harici hoparlörleri de rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Tabii ki, Bluetooth özellikli kablosuz kulaklık ve hoparlörlerle de rahat kullanım sunacaktır.

GM 22’de MediaTek Helio A25 işlemci var. 3 GB RAM ve 32 GB dahili hafıza buna eşlik ediyor. 256 GB’ye kadar kapasiteye sahip microSD kartlar destekleniyor. 32 GB günümüzde çok yeterli olmayabilir. Belki, telefonun yanında bir de microSD kart satın almak iyi olacaktır. GM 22, fiyatına göre yeterli bir performans sunuyor. İnternette gezinme, sosyal medya uygulamalarını kullanma, fazla sistem kaynağı gerektirmeyen giriş veya orta seviyeli oyunları oynamada bu telefon yeterli oluyor. Sonuç olarak makul bir akıllı telefon deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Kategori 4 LTE desteğiyle, 4.5G şebekelerinde saniyede 150 megabite kadar indirme hızlarını destekliyor. VoLTE, ViLTE ve VoWi-Fi gibi, genellikle daha üst segment telefonlarda gördüğümüz iletişim özellikleri de mevcut.

GM 22 5000 mAh kapasiteli bir pile sahip. Normal yoğunluktaki kullanımda iki günlük bir çalışma ömrünü yakalayabiliyor. Alt kenarındaki USB-C portu üzerinden şarj ediliyor. Kutudan şarj adaptörü ve şarj kablosu da çıkıyor.

gm 22 inceleme

Yazılım tarafına geldiğimizde ise Android 11’in yüklü olarak geldiğini görüyoruz. General Mobile, telefonlarında genel olarak saf Android sunma taraftarıdır. GM 22 serisinde de bunu devam ettiriyor. Özelleştirilmiş duvar kağıtları ve birkaç General Mobile uygulaması var. Bunun dışında saf Android’e yakın biçimde uygulama ikonları, Ayarlar arayüzü, Hızlı Ayarlar gibi unsurlar dikkat çekiyor. Tabii ki, birçok Google uygulaması yüklü olarak sunuluyor. Bu arada… FM Radyo uygulamasının da yüklü olarak geldiğini belirtelim. Kutudan çıkan kulaklıkla FM radyoları dinleyebilir, sınırlı olan mobil internet kotanızı daha idareli biçimde kullanabilirsiniz.

Kamera özelliklerine bakarsak, arkada üç tane kameranın bulunduğunu belirtmiştik. Ana kamera 13 megapiksel çözünürlüğe sahip. Bunun yanında iki tane VGA kamera var. Önde ise 8 megapiksel selfie kamera yer alıyor. GM 22’nin kolay kullanıma sahip olan, anlaşılır bir kamera uygulaması var. Yapay zekâ destekli çekim modları mevcut. Bu özellik epey hızlı çalışıyor, telefonu bir nesneye doğrulttuğunuzda sahne tanıması hızlıca gerçekleşiyor. Sonuç olarak renklerin biraz daha canlı hâle getirildiğini ve kontrastın artırıldığını söyleyebiliriz. Gece modu da mevcut. Ayarlar üzerinde daha fazla kontrol isteyenler için Profesyonel mod da mevcut. GM 22, sınıfına göre iyi bir kamera performansı sergiliyor. Yeterli ışık koşulları altında tatmin edici parlaklıkta fotoğraflar çekebilirsiniz. Renklerin hafif de olsa soğuk tarafa kaçtığınız söylememiz gerekiyor. HDR performansını ise iyi bulduk. Düşük ışıktaki performansıyla bizi şaşırttığınız söylemeliyiz. Hafif kumlanma olsa da netlik ve detaylar iyi seviyede bulunuyor. Gece modu da iyi performans gösteriyor. Bu arada 52 Megapiksel Süper Piksel modu olarak adlandırılan özel bir mod var. Bu mod ile detayları biraz daha artırmak mümkün olacaktır. Ön taraftaki selfie kameranın da memnun edici bir performans gösterdiğini görüyoruz. Video tarafında da 1080p Full HD video kaydı yapılabiliyor. Görüntü kalitesi, ses kaydı tatmin edici, durağanlığın da bu segmentteki bir telefon için makul seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

GM 22, fiyat segmentine göre tasarım, ekran, kamera, yazılım gibi birçok unsur bakımından öne çıkan bir telefon olarak nitelendirilebilir. Uzun pil ömrü de bu telefonun segmentindeki diğer üyeleriyle aynı çizgiyi tutturmasını sağlıyor.

GM 22’yi mediamarkt.com.tr’den satın alın

Cevap bırakın