Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGiyilebilir cihazlar yükseliş trendinde

  Giyilebilir cihazlar yükseliş trendinde

  __1IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre giyilebilir teknolojiler son bir yılda büyük aşama kaydetti. Akıllı saat, akıllı sporcu bilekliği, akıllı takı, akıllı gözlük gibi cihazların satışlarında 2015 sonuna kadar, bir önceki yıla göre yüzde 173 daha fazla satış gerçekleştirileceği belirtildi. Bu oran, 2014 yılında satışı gerçekleştirilen 26.4 milyon giyilebilir cihaza karşın 2015 sonunda 72.1 milyon adetlik satışa ulaşılabileceği anlamı taşıyor.

  Özellikle sporcu ekipmanları, Apple Watch ve Android Wear’lı akıllı saatlerin hızla popülerleşmeye başlaması, tüketicilerin bu aygıtlara yönelimini tetikliyor. 2014 yılında satılan 26.4 milyon giyilebilir cihazın 4.2 milyonu akıllı cihaz kategorisine giriyordu, bu rakamın 2015’te 33.1 milyona ulaşması bekleniyor. Bunda özellikle Apple Watch’ın daha yoğun şekilde küresel pazarlara açılacağı Temmuz ayı ve sonrasının etkisine işaret ediliyor.

  girisApple’ın akıllı saat serisi buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz rakamlara göre Nisan ayındaki satışlarının ardından 3 milyona yakın satmayı başardı. Bu rakam 2014’te satışı gerçekleştirilen tüm akıllı saatlerin sayısına yakın. Bu ürün serisinin 2015 sonuna kadar 15 milyon ünite barajına ulaşması bekleniyor.

  IDC raporunda 2019 yılına dair tahmin de yer alıyor. Buna göre 4 yıl sonra toplam giyilebilir cihaz satışı 155.7 milyon üniteye ulaşırken bu rakamın 89.4 milyonu akıllı cihazlar olacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN