GIF Uzmanı Olun

0

Gelin benimle birlikte GIF Uzmanı Olun. Tüm film kliplerinizde kullanılabileceğiniz GIF yapmanızı kolaylaştıracak yöntemler yazımda.

İngilizce açılımı Graphics Interchange Format olan GIF’lere olan ilgi artıyor!

Hareketli resim olarak adlandırabileceğimiz GIF’ler, birbirininden farklı türleri bulunan ve çoğunlukla sosyal medyada kullandığımız bu kısa süreli, aynı hareketi tekrar eden animasyonlar olarakta tanımlanıyor.

GIF animasyonları küçük ve düşük çözünürlüklü tüm film klipleri için kullanılabiliyor. En az video izlemek kadar eğlenceli olan ve uzun videolarda yakalamak istediğiniz anları kısaltıp paylaşmayı kolaylaştıran bu uzantılar, her zaman ilgi çeken görsel çalışmaların başında geliyor.

 

 

GIF Uzmanı Olun

Aşağıda, kendi kişiselleştirilmiş GIF koleksiyonunuzu oluşturmanızı kolaylaştıracak ve sizi GIF uzmanına dönüştürecek yöntemleri bulabilirsiniz. 

Twitter’da Gif Nasıl Oluşturulur? 

Twitter GIF sevenler için sadece tweet atmanın ötesine götüren, GIF yapmayı basitleştiren sosyal mecralardan biri. Twitter üzerinden GIF oluşturmak için; telefon kameranızın üst kısımında bulunan canlı ayarını açın ve fotoğrafınızı çekin. Klasik tweet gönderme ekranına gelin ve fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sol alt köşesinde bulunan üzeri çizili GIF butonuna dokunun ve metninizi yazarak tweetinizi yollayın.

WhatsApp’ta Gif Nasıl Oluşturulur? 

WhatsApp’ta tıpkı Twitter gibi mesajlaşmanın götüren, GIF yapmayı basitleştiren uygulamalardan biri. 

WhatsApp üzerinden GIF oluşturmak için; mesajlaşma uygulamanızda bir sohbet ekranı açın, telefon kitaplığınızdan bir video ekleyin. Videodan kullanmak istediğiniz alanları seçin. Ekranınıza gelen iki seçenekten biri olan GIF olanına dokunun ve çalışmanızı tamamlayın.

iPhone Film Rulosunda Gif Nasıl Oluşturulur? 

iPhone‘unuzla birlikte gelen Fotoğraf uygulamasını kullanarakta GIF oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf rulonuzdan GIF oluşturmak için; canlı modda fotoğrafınızı çekin ve ekranınızı aşağıya kaydırın. Karşınıza gelen “Efektler” içerisinden “Döngü” olanını seçin ve GIF’inizi oluşturun.

Google Fotoğraflarda Gif Nasıl Oluşturulur? 

Google uygulamasını kullanarakta GIF oluşturabilirsiniz. Birden fazla fotoğraf seçerek kullanabileceğiniz bu çalışmayı tamamlamak için; uygulama üzerinden fotoğraf kitaplığınıza gidin ve 3-4 adet fotoğraf seçin. Uygulamanın üst kısmında bulunan “+” düğmesini tıklayın. Ekrana gelen seçenekler listesinden “Animasyon”u tıklayın. 

 

Instagram’da Gif Nasıl Oluşturulur? 

Instagram’daki animasyonlu GIF’ler oldukça bilinen bir platform olan GIPHY tarafından destekleniyor. Instagram hikayeler bölümünde çalışmanızın gözükmesi için öncelikle GIPHY Cam uygulamasını indirmeniz ve profilinizi oluşturmanız gerekiyor.

Instagram’da Gif oluşturmak için; istediğiniz bir videoyu veya fotoğrafı GIPHY uygulamasına ekleyin ve düzenleyin. Ardından konu etiketlerinizi tamamlayın ve Instagram ikonuna tıklayarak GIF’inizi paylaşın. GIF’inizi bulmak için hikayeler bölümünden GIF arama ikonuna tıklayın ve eklediğiniz anahtar kelimeleri aratın.

Instagram’da Gif Oluşturmak için bunlara dikkat edin; 

  • Instagram uygulamanınızın güncel olması gerekir.
  • GIF’inizi oluşturduktan sonra yükleme aşamasında doğru anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın. 
  • GIF’inizi bir marka veya işletme için kullanacaksanız başvurularınızda eksik olmamasına dikkat edin. 
  • GIF’inizin herkese açık görünmesini isterseniz (public), yalnızca size gözüksün isterseniz (private) olarak belirleyin. 

 

GIF yapma uygulamaları

Aşağıda, kendi kişiselleştirilmiş GIF koleksiyonunuzu oluşturmaya başlayabilmeniz için ücretsiz kullanabileceğiniz diğer uygulamaları bulabilirsiniz. 

GIF Me!

Google Play ve Apple App Store’daki en yüksek puanlı uygulamalar arasında bulunan GIF Me! ile, telefonunuzun video işlevini kullanarak farklı türlerde sessiz animasyonlar yapabilirsiniz. Uygulama ile ileri geri döngülü, stop-motion, titreme ve kıpırdama, zaman atlamalı ve slayt gösterisi GIF’leri oluşturabilirsiniz.

GIF Maker

Telefonunuzdaki video ve fotoğrafları ve hikayeler için kullandığınız görselleri pratik bir şekilde GIF’e dönüştüren bu uygulama üç günlük ücretsiz deneme süresi ile kullanıma sunuluyor. Oluşturduğunuz GIF’ler mesajlaşma uygulamaları ve diğer sosyal medya alanlarında kullanabileceğiniz GIF Maker ile özel filtreler, çıkartmalar ve yeni yazı tipleri seçebilirsiniz. 

 

Android Cihazlar için Video Uygulamaları

Yaratıcılığınızı yansıtabileceğiniz, pratik ve kullaştı bu video uygulamaları ile benzersiz çalışmalar ortaya koymaya ne dersiniz?

Android cihaz kullananların favorisi olmaya aday uygulamaları yazımda bulabilirsiniz.

 

Android Cihazlar için Video Uygulamaları

 

Cevap bırakın