Geçmişe Götüren Nostaljik Oyunlar

0

Geçmişe Götüren Nostaljik Oyunlar ile biraz mola almaya ne ne dersiniz? Bu yazımda sizi çocukluğunuza götürecek nostaljik oyunları listeledim.

Video oyunları daha da geliştikçe, birçoğumuz geçmişte zevk aldığımız klasikleri özlüyoruz. Üstelik bu özlem bize özel değil. Atari salonlarının coşkusunu, 80’lerin özgünlüğünü ve 90’ların yaratıcılığını sunan nostaljik oyunlardan vazgeçmeyen geniş bir kitle var. Siz de bu kalabalık gruba dahil olmak isterseniz, mobil cihazınızda oynayabileceğiniz bu nostaljik oyunlar ile geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilirsiniz.

 

Geçmişe Götüren Nostaljik Oyunlar

 

PAC-MAN 256

Japon Toru Iwatani tarafından 1980 yılında geliştirilen PAC-MAN, hala tüm zamanların en çok sevilen ve oynanan oyunları arasındaki yerini koruyor. Oyunda; Pinky, Blinky, Inky ve Clyde isimli dört hayaletten kaçan PAC-MAN karakteri ile hayaletlere yakalanmadan labirentlerdeki yiyecekleri eritmeye çalışıyorduk.

Tetris

Seksenler deyince Tetris’in kulaklarını çınlatmamak mümkün değil. Tetris hala mobil cihazlar için oynanabilir durumda. Nice turnuvalar düzenlediğimiz bu oyunda uyuşan parmaklarımızın, zonklayan gözlerimizin hatırası var. Bir klasik olan oyunda amacımız, blokları sıralı halde dizerek yok olmalarını sağlamaktı.

 

Grand Theft Auto: San Andreas

1992 yılında Los Angeles – San Andreas ketinde geçen oyunda, ana karakter Carl Johnson üzerinden çeşitli görevleri yerine getirerek hem karakterimizin görüntüsünü değiştirip hem de yeni görevler edinirdik. Suç oranı yüksek bölgelerde ilerleyen oyunda, çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği arka mahallelerde saatlerimizi geçirirdik.

Crazy Taxi Classic

99 yılında piyasaya sürülen oyunda, taksimize binen müşterileri hedeflerine en hızlı şekilde ulaştırmaya çalışırdık. Sega tarafından geliştirilen bu yarış arcade oyunu, zamanla bir fenomen haline gelen Crazy Taxi serisinin de ilk oyunuydu.

 

Duke Nukem

Platformlar arasında zombilere, kurtadamlara meydan okuduğumuz, tüm yaşam formlarını tekmelediğiniz ve asla kendimizi ezdirmediğimiz oyun, multiplayer özelliği ile de hepimizi kendine derinden bağlamıştı. Yakın bir gelecek olarak 97’de geçen oyunda, Dr. Proton isimli çılgın bilim adamının tasarladığı robotların dünyayı ele geçirme çabasına karşı koyuyorduk. Temmuz 1991’de piyasaya sunulan platform oyunu, 1993’te Duke Nukem II ve 1996’da Duke Nukem 3D adıyla çıkmıştı. Özellikle Duke Nukem 3D çok başarılı olmuş ve o dönemin diğer bir efsanesi Quake’e rakip olmuştu.

Quake

Quake gerçek anlamda ilk tam 3-boyutlu grafik motoruna sahip, FPS bilgisayar oyunuydu. Serinin ilk oyunu 1996 yılında piyasaya sunulmuştu. Kimliği belirsiz Quake kod adlı düşmanı yok etmekle görevli olduğumuz oyunda, dört farklı boyutta bulunan gizli alfabe harflerini toplayarak açılan gizli geçitten geçerek Quake’i yok etmek için haftalarımızı harcamıştık. İlk oyundan sonra Quake serisi aldı başını yürüdü. 1997 yılında piyasaya sürülen Quake II bir devam oyunu olmamasına rağmen çok sevildi.

 

Doom

Mars gezegeninde, insan kolonisini tehdit eden varlıklara karşı giriştiğimiz bu FPS oyunu 1993 yılında hayatımıza girmişti. Tüm dünyada çok sevilen oyun, Doom 2: Hell on Earth (1994) isimli 2. sürümü ek paketleri ile birlikte tekrar piyasaya sürülmüştü. Doom 2000’li yıllara dek 50 milyon bilgisayara yüklenmiş ve kırılması güç bir rekora imza atmıştı.

 

Dünyanın markasını sizlerle buluşturan MediaMarkt, oyun çılgınlığını GameZone kapsamındaki oyun severlere hitap eden ürünler ile sunuyor. Oyun konsollarından oyun PC’lerine kadar oyuncu aksesuarlarından çok daha fazlası, GameZone kategorisinde zengin seçeneklerle yer alıyor… Oyun meraklılarının aklında bulunsun.

Geçen hafta sizlerle favorim olan Apple Arcade Oyunlarını paylaşmıştım. 100’ün üzerindeki oyuna sınırsız ve reklamlarla rahatsız edilmeden ulaşabileceğiniz serviste de onlarca nostaljik oyuna ulaşabilirsiniz.

 

Apple Arcade Oyunları

 

 

Cevap bırakın