Gece Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İpucu

0

Gece fotoğrafçılığı, en kısa tanımıyla geceleri veya düşük ışık koşullarında yapılan fotoğraf çekme eylemidir. Bu fotoğrafçılık türünde geleneksel olarak yapılan gündüz çekimlerine oranla zorluk derecesi biraz daha fazladır ve yaratıcılık gerektirir. Gece fotoğrafı çekecekseniz mutlaka manuel kullanım özelliğine sahip bir fotoğraf makinesi kullanmalısınız. Aynı zamanda Gece Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları hakkında bilgi almak için de blog içeriğimizi inceleyebilir, kendinize özel çeşitli ipuçları yakalayabilirsiniz!

1. Kaliteli Bir Tripod Kullanın

Gece fotoğrafçılığı yapabilmeniz için kameranızın sabit durması gerekir. Çünkü ışığın az olduğu durumlarda elde çekim yapmak bulanık fotoğraflar çekmenize sebep olur. Bu yüzden kaliteli ve ayakları yere sağlam basan bir tripod kullanmak kesinlikle gereklidir.

2. Manuel Modu Kullanmayı Öğrenin

Fotoğraf makinenizin manuel ayarlarını iyi kullanmayı öğrenirseniz gece çekimlerinde daha fazla başarı elde edersiniz. Kendi ayarını yaptığınız pozlama süresi, diyafram açıklığı ve ISO ayarları ile çok daha özgür çekimler ve denemeler yaparsınız.

3. Düşük ISO Değerlerini Tercih Edin

Fotoğraf makinenizin ISO ayarını düşük tutarak görüntülerin daha az gürültülü olmasını sağlarsınız. Diğer bir deyişle daha temiz görüntüler elde etmek için düşük ISO değerleri kullanmalısınız. Genellikle ISO 100 veya 200 gibi değerler tercih etmek gerekir.

4. Sabırlı Olun

Başarı hemen gelmez ve emek ister. Gece fotoğrafçılığı gerçekten ciddi sabır gerektirir. Tecrübe kazanmak için sürekli denemeler yapmalısınız. Bolca çekim yaparak sabrınızı ve becerinizi geliştirmeye gayret edin

5. Uygun Beyaz Ayarları Dengesini Kurun

Gece fotoğrafı çekimlerinde ışığın durumunu dengelemek için uygun beyaz dengesi ayarlarını tecrübe edin. Böylece fotoğraflarınızda renk dengesini korursunuz.

6. Farklı Işık Kaynaklarını Kadraja Alın

Gece çekimi yaparken değişik ışık kaynaklarını, caddelerdeki lambaları, araç farlarını ve seyyar satıcıların aydınlatma ışıklarını fotoğraflarınıza ekleyin. Fotoğraflarınız böylece çok daha ilgi çekici olur.

7. Gece Fotoğrafçılarının Çalışmalarını İnceleyin

Fotoğraf camiasındaki tanınan gece fotoğrafçılarının çalışmalarını inceleyerek ilham almaya gayret edin. Farklı gece fotoğrafçılarının çekim tekniklerini öğrenerek değişik tecrübeler kazanabilirsiniz.

8. Grafik Programları Kullanım Becerinizi Geliştirin

Gece çektiğiniz fotoğraflar genelde düzenleme gerektirir. En bilinen grafik programlarını kullanarak fotoğraflarınızı iyileştirebilirsiniz.

9. Gece Çekimine Çıkmadan Plan Yapın

Fotoğraf çekimine gitmeden önce çekim yapacağınız yer, kompozisyon ve çekim saatinin planlamasını önceden yapın. Bu şekilde zaman kaybının da önüne geçersiniz.

10. Kendinize Bir Tarz Belirleyin

Mutlaka kişisel bir tarzınız olsun. Eğer bir tarzınız yoksa bakış açınızı ve yaratıcılığınızı ifade eden bir tarz geliştirin. Kendinize ait bir tarzınızın olması önemlidir. Bunu yapmak sizi diğer fotoğrafçılardan ayırır. Kendinize odaklanacağınız bir tema veya odak noktası seçin. Örnek vermek gerekirse gün batımı, şehirde gece veya gecede insan portreleri gibi temalar seçebilirsiniz.

Öyle ki, gece fotoğrafçılığı ilk başta sabır, biraz tecrübe, sahada çok çalışma ve bilgi gerektiren bir sanattır. Yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanarak geceleri etkileyici fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Üstelik her çekim akşamı sizin için büyük bir tecrübe olur. Yaşadığınız her deneyim daha başarılı bir gece fotoğrafçısı olma yönünde size katkı sağlar. Ve bir gün bakarsınız istediğiniz kalitede gece fotoğrafları çekebilen tecrübeli bir fotoğrafçı olduğunuzu görürsünüz. Daha iyi fotoğraflar için ışığınız bol olsun.

Cevap bırakın