Gece fotoğraf çekmenin püf noktaları

0

2016_subat_03

Gece fotoğrafları çekmenin tadı bir başkadır. İyi sonuçlar alabilmek için uğraş ve tecrübe gerektirir. Belki tam olarak bilinmez ama fotoğrafın fonunda parlement mavisi kıvamında bir renk yakalayabilmemiz için gün batımı sonrası ile karanlığa geçiş arasındaki yaklaşık 1 saatlik sürede yapılmalıdır çekimler. O yüzden Gece Fotoğrafçılığı deyiminden anlayacağımız gece zifiri karanlıkta yapılan çekimler  yerine bir bakıma hava kararırken alacakaranlık esnasında yapılan çekimler anlaşılmalıdır.

Gece fotoğrafı çekecekseniz fotoğraf makineniz manuel kullanım özelliğine sahip ve yanınızda sürekli bulunduracağınız kaliteli bir Tripod (üçayak ) olmalıdır. Tripodun neden bu kadar önemli olduğunu anlamanız için belirli bir süre tecrübe kazanmanız faydalı olacaktır. Çünkü ışık yetersiz olduğu için elinizin titremesi veya rüzgar gibi faktörler fotoğrafı kalitesini etkiler. İsterseniz birkaç fotoğrafı tripod kullanmadan çekmeye çalışın ve sonucu görün ki tripodunuzu yanınızdan asla ayırmayın.

Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Gece fotoğrafçılığı konusunda ilk bilmeniz gereken şey yapacağınız pozlamanın normalden çok daha uzun olacağıdır. Bunun anlamı şudur: Yarın saniyeden başlayıp 20-30 saniyelere kadar varan bir süre aralığında çekimler yapacaksınız demektir. Bunu yaparken ne kadar düşük ISO kullanırsanız çektiğiniz fotoğraflarda oluşacak gürültü (noise) miktarı az olacaktır. Elbette manzaranın ışık durumu ve kafanızdaki fotoğrafın şekline göre makinenizin süre ve ISO değerleriyle oynamanız gerekecektir. Fakat belirli zaman sonra çekimler yapıla yapıla artık ezbere değerleri verebileceksiniz. Şu oranı da aklınızdan hiç çıkarmayın: 1 sn. ile 1 dakika arasında 60 kat kadar ışık farkı vardır.

Çekimlere Başlamadan Önce

Gece çekimlerine başlamadan önce fotoğraf makinenizin kontrolünü yapın. İlk bakacağınız yer objektifin temiz olup olmadığıdır. Eğer değilse temizlemek için gözlük camı temizleme bezi veya lensleri temizlemek için üretilmiş hassas bezler kullanılır.

Daha sonra hafıza kartınızın kontrolünü yapın. Yanınıza ne olur ne olmaz diye yedek bir hafıza kartı daha bulundurmanız uygun olacaktır.

Uzun süren gece çekimleri için pilinizin  dolu olmasına özen göstereceğiniz gibi aynı zamanda pilin bir yedeğini de yanınıza almanız faydalı olacaktır. Gece çekimleri uzun süreli çekimler olduğundan piliniz daha hızlı tükenecektir. Eğer yanınızda yedek piliniz olmazsa hevesiniz yarım kalabilir. Başınıza böyle bir şey gelmemesi için yedek pil konusuna büyük hassasiyet gösterin.

Ve son olarak işin olmazsa olmazı Tripod yani üçayak da yanınızdaysa artık gece çekimlerine çıkmaya hazırsınız demektir. Tripdonuzun kaliteli ve biraz ağır olması çok önemlidir. Kalitesiz ve çok hafif olan tripodlar rüzgardan çok çabuk etkilenirler. Eğer tripodunuz hafifse ona bir miktar ağırlık bağlayarak ağırlaştırıp sabitleyebilirsiniz. Böylece rüzgardan etkilenmeden titreşimsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çekimlere çıkmadan önce hava durumuna bakmanızda çok büyük fayda vardır. Gece fotoğrafçılığı uzun soluklu bir çalışma olduğu için en az 1-2 saat sürecek dış mekan çalışmasında havanın durumu, soğukluk, sıcaklık, rüzgar ve yağış olup olmadığı çekime gitmek veya gitmemek açısından gerekli bir bilgidir.

Çekim İçin İyi Bir Konum Belirleyin

Çekim yapacağınız yer yapacağınız çekime uygun, rüzgarı en az şekilde alan ve manzaraya hakim olmalıdır. Önünden insanların veya araçların geçmediği bir konumda düz bir alana tripodunuzu yerleştirmekle hazırlıklara başlayabilirsiniz. Son olarak makinenizi tripod üzerine yerleştirin. Çekim açınızı tekrar kontrol ederek gerekirse daha iyi bir açı için yerinizi değiştirin.

Mümkünse Uzaktan kumanda İle Çekim Yapın

Son olarak bir tavsiyede daha bulunacağım. Gece çekimlerinde eğer mümkünse uzaktan kumanda kullanın. Çünkü kameraya dokunarak fotoğraf çekmek zaman zaman çok küçük de olsa fotoğrafta titremeye yol açabilir.  En başarılı sonucu alabilmeniz için sabitlenmiş bir tripod ve uzaktan kumandayla yapılan çekim sizi başarıya ulaştıracaktır.

Fotoğraf makinesi almadan önce mutlaka en uygun profesyonel fotoğraf makineleri, lensler ve  lens fiyatları için tekno marketlerde ön araştırma yapın.

Cevap bırakın