Fotoğrafları baskı almak mı dijital olarak saklamak mı daha iyi?

0

Fotoğrafları baskı almak mı dijital olarak saklamak mı daha iyi sorusunun yanıtını bu yazıda arıyoruz.

Fotoğraf çekmek en önemli günlük rutinlerimizden biri haline geldi. Özellikle sosyal medyayı fotoğraf olmadan kullanmak neredeyse imkansız. Fotoğrafı sadece sosyal medya için değil günlük ihtiyaçlarımız için de bir araç gibi kullanıyoruz: Otomobilimizi park ettiğimiz yer, bir kitaptan sevdiğimiz bir bölüm ve benzeri durumlarda akıllı telefonlarımızın fotoğraf özelliğini sıklıkla kullanıyoruz.

Fotoğrafları saklamak

Ancak her gün bir sürü fotoğraf çekerken bunları nasıl saklayacağımız konusunda bir planımızın da olması gerekiyor. Günümüzde çok fazla fotoğraf çektiğimiz için bunların hepsini basılı hale getirmemiz hem gerekli değil hem de pratik olarak mümkün olmayabilir. Bu yüzden benim önerim fotoğrafları dijital olarak saklamak. Aralarından seçtiğimiz bazılarını ise baskı almak ve bu sayede onları istediğimiz gibi taşınabilir ya da bir yerlere asabilir hale getirebilmek. Bu arada fotoğraflarınızı evde de baskı alabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı daha önceki bir yazımda anlatmıştım. Merak edenler evde fotoğraf baskısı almak isimli yazıma bakabiliriz.

Bu konuda önemli bir hatırlatma yapmak isterim: Fotoğraflarınızı dijital olarak saklarken mümkünse aynı verilerin birden fazla yedeklemesini alın. Yani bir harici USB diske yüklediğiniz fotoğraflarınızı yeriniz varsa bilgisayarınızda da tutun. Eğer yeriniz yoksa ikinci bir USB disk alıp yedeğin de yedeğini alın. Zira olası bir sorunda iki diskin aynı anda bozulması pek görülen bir olay olmadığından fotoğraflarınız güvenliği de sağlanmış olur.

Baskı alıp fotoğrafların dijital hallerini silmeyin

Geçtiğimiz günlerde sohbet sırasında bir arkadaşım aile fotoğraflarının dijital hallerini baskı aldıktan sonra sildiklerini söyledi. Yani ellerinde sadece basılı fotoğrafların olduğunu belirtti. Bu bana biraz garip geldi zira basılı fotoğrafların kaybolma, yırtılma, yıllar sonra solma ve orijinalliklerini kaybetme riski var. Elbette dijital sürümlerin de veri kaybı yaşama, silinme ya da bozulma gibi dertleri oluyor. Zaten sevdiğimiz fotoğrafların baskısını almak, dijitallerin en az iki yedeğini tutmak gibi önlemleri olasılıkları minimize etmek için öneriyorum.

Benim kişisel fikrim fotoğrafları hem dijital hem de basılı olarak saklamak yönünde olacaktır. Zira her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları var. Ancak şu da pratik bir gerçek ki her fotoğrafı baskı alamayız. Fakat beğendiğimiz, hoşumuza gidin fotoğraflardan baskı almak, kalanlarını dijital olarak saklamak en doğru yöntem.

Elbette bunların hepsini uygulasanız bile hala belli bir riskin olduğunu da belirteyim. Ama bu kadar tedbir aldıktan sonra muhtemelen fotoğraflarınız çok daha fazla güvende olacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz evde fotoğraf baskısı almak ve basılı fotoğrafları dijital hale getirmek yazılarım da ilginizi çekebilir. Onlara da göz atmanızı öneririm.

Öte yandan MediaMarkt’ın USB harici disk çözümlerini incelemek isterseniz internet sitesine göz atmanız yeterli.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın