Evde fotoğraf baskısı alın!

0

baski_01

Evinizde bir köşede duran mürekkep püskürtmeli yazıcınızın aynı zamanda fotoğraf baskısı yapabilen bir ürün. Gelin sıradan bir yazıcının nasıl bir fotoğraf stüdyosuna dönüştüğüne bakalım.

Birçoğumuzun evinde ucuz ya da pahalı bir yazıcı vardır. Genelde mürekkep püskürtmeli olan bu yazıcıların fiyatları 80-100 TL’den başlar ve 1000 ya da 1200 TL’ye kadar çıkar. Özelliklerine göre artan fiyatlarına rağmen mürekkep püskürtmeli yazıcılar temelde aynı işi yapar: Baskı almak. Bu işlerini çok güzel yapan mürekkep püskürtmeli yazıcılar eğer özel kağıt kullanırsanız fotoğraf baskısı da alabilir. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınızı adım adım anlatıyorum:

Birinci ihtiyaç özel kağıt

Evinizde mürekkep püskürtmeli bir yazıcınız var ve fotoğraf baskısı almak istiyorsunuz. İlk olarak ihtiyacınız olan şey bu yazıcının markası ile uyumlu fotoğraf kağıdı. Piyasada farklı cihazlar için farklı özelliklere sahip çeşitli büyüklüklerde fotoğraf kağıtları bulunuyor. Bunların bir kısmı üniversal kağıtlar olup her türlü mürekkep püskürtmeli yazıcı ile kullanılabiliyor. Fiyatlar ise muhtelif: Tanesi 1 TL’ye gelen kağıtta var 0.1 TL’ye gelen kağıtlar da var. Genelde 10, 20 50 ya da 100 adet olarak satılan bu kağıtların en küçüğünün boyutu 10×15 cm. Bir üst boyut ise 13×18 cm. Yaygın olarak kullanılan en büyük boyut ise A4 (yani 21×29,7 cm).

baski_03

Kağıt boyutu fotoğraf stüdyoları döneminden gelen bir standart. Hangi boyutta baskı almak istiyorsanız o boyutta kağıt almanız gerekiyor. Zaten baskıyı alırken yazıcı üzerinden gerekli seçimi yapmak gerekiyor. Yani hangi boyutta baskı alacaksanız yazıcı üzerinden gerekli boyutu seçiyorsunuz. Ayrıca baskının daha iyi olması için yazıcı üzerinde varsa kağıt kalitesi ile ilgili ayarları da düzenlemek gerekiyor. Gerekli kağıdı aldınız, yazıcı üzerinden ayarları da yaptınız. Şimdi baskı almaya hazırsınız.

Şimdi baskı zamanı

Kağıdı aldıktan ve ayarları yaptıktan sonra bilgisayar üzerinden uygun bir yazılımla (Windows’un standart fotoğraf yazılımı ya da Photoshop olabilir) fotoğrafınızı açıp baskı alabilirsiniz. Baskı sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var: Fotoğraf kağıdının yönü. Fotoğraf kağıtlarının bir yüzü parlak diğer yüzü ise mattır. Baskının parlak tarafa yapılması gerekir. Bu yüzden yazıcının kağıt besleme ünitesine bu kağıtları koyarken baskının yapılacak yüzeyinin parlak taraf olmasına dikkat edin. Öte yandan eğer yazıcınızın kablosuz ağ desteği varsa telefon, tablet gibi mobil cihazlardan da baskı alabilirsiniz. Bunu da unutmayın.

baski_06

Son kontrolleri yaptıktan sonra CTRL P yani Baskı Al komutunu verdikten yaklaşık 1 dakika sonra fotoğraf baskınız elinizde olacaktır. Sıradan bir kağıda baskı alamayacağınızı unutmayın. Bunun için özel kağıt kullanın. Ayrıca fotoğraf baskınının kartuşları biraz daha çabuk bitireceğini de hatırlatmak isterim. Bu bakımdan evde sürekli ve belli bir adedin üzerinde fotoğraf baskısı alıyorsanız bir fotoğraf stüdyosuna gitmenizi öneririm.

Ancak evde otururken baskı almanın kolaylığı ve rahatlığı sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Sürekli olmasa da ara sıra evden baskı almak hayatınızı kolaylaştıracağı gibi size zaman ve para kazandıracaktır. Bu konuyu beğendiyseniz ‘Kendi vesikalık fotoğrafınızı hazırlayın’ makalem de ilginizi çekebilir. Linki de burada:

Kendi vesikalık fotoğrafınızı hazırlayın

 

Ayrıca fotoğraf kağıdı satın almak isterseniz bu link size yardımcı olacaktır.

Bu yazımda evdeki mürekkep püskürtmeli yazıcıdan fotoğraf baskısı almanın yöntemi anlattım. Benzer yöntem lazer yazıcılar için de geçerli. Ancak onların adet başına baskı ve kağıt maliyetleri yüksek olduğundan mecbur kalmadıkça lazer yazıcıdan fotoğraf baskısı almanızı önermem.

Bu tarz nasıl yapılır yazılarında yaptığım gibi ‘anlatması benden denemesi sizden’ diyerek yazımı bitiriyorum.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın