Fotoğraf makinesi pazarındaki son durum – Haziran 2020

0

Bu yıla damgasını vuran koronavirüs fotoğraf makinesi satışlarını da etkiledi. İşte 2020 yılının son rakamları.

Fotoğraf sektörü son yıllarda cep telefonu kameralarının gelişmesi ve kabiliyetlerini artırmasıyla beraber önemli değişimler yaşamıştı. Giriş ve orta seviye olarak tabir edilen kompakt fotoğraf makineleri tarihe karışırken ileri seviye model olarak bilinen prosumer cihazların sayısı da azaldı.

Fotoğraf makinesi pazarındaki son durum – Haziran 2020

Bu yılın başlarında hayatımıza giren koronavirüs yani Covid-19 ise tabuta son çiviyi çaktı. Dünya çapında fotoğraf makinesi satış rakamlarına baktığımızda keskin bir düşüşün olduğunu görüyoruz. Elbette bunun en önemli sebebi koronavirüs yüzünden evlere kapanmamız ve dünya çapında yaşanan bu durumun profesyonel ya da amatör fotoğrafçıların dışarı çıkamaması. Evlerde kaldığımız için haliyle düğün, nişan, özel gün ve diğer organizasyonlar yapılamadığı için profesyoneller bu tarz işlere gidemedi. Amatörler için de durum farklı değildi. Sokağa çıkamayan, gezilere katılamayan ya da farklı ülkelere gidemeyen amatör fotoğrafçılar da bu durumun oluşmasına neden oldu.

Fotoğraf makinesi pazarındaki son durum

Peki satış rakamlarına ne diyor bize? Aralarında Sony, Nikon, Canon, Fujifilm ve Olympus gibi markaların üye olarak yer aldığı bir kurum olan kısa adıyla CIPA (Türkçe’ye Fotoğraf ve Görüntüleme Cihazları Birliği olarak çevirebiliriz) tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılının Ocak ayında 804 bin 646 fotoğraf makinesi piyasaya sürüldü. Bu rakam Şubat 2020’de 679 bin 43’e düştü. Mart 2020’de ise 597 bin 513’e düştü. Nisan ayında ise rakamın 551 bin 377’ye düştüğünü görüyoruz.  Yıllık bazda baktığımızda bir önceki yıla göre Ocak ayında yüzde 80.4, Şubat ayında yüzde 72.6, Mart ayında yüzde 47.8 ve Nisan ayında ise yüzde 36.3 oranında düşüş olduğu görülüyor. Raporun tamamına ulaşmak için CIPA internet sitesine bakabilirsiniz.

Yani en önemli düşüş Ocak ayında yaşanmış. Şubat ve Mart aylarında ise bir toparlanma olduğunu söyleyebiliriz. Nisan ayında ise düşüşün önceki yılın aynı dönemine göre azaldığı görülüyor. Yani bir toparlanma var.

Fotoğraf makinesi pazarındaki son durum

Fotoğraf makineleri tarih mi olacak?

Ben bu konuda çok kötümser değilim. Zira bu düşüşün dünyayı saran virüs yüzünden olduğu aşikar. Evet fotoğraf makinelerinin dönüşüm sürecinden geçiyor ve satışlar eskisi gibi değil. Ama iyi fotoğraf ve video çekmek isteyenler için en iyi çözüm hala bu tarz ürünler. Bu yüzden koronavirüs sonrasında satışların en azından 2019 dönemine yakın rakamlara ulaşacağını ön görüyorum. Fotoğraf asla ölmez. Farklı formlara ya da cihazlara dönüşüm oluyor ve olacak. Ama fotoğraf makinesi her zaman farklı bir yerde duracak ve hayatımızda önemli bir yerde olmaya devam edecek.

Aynasız fotoğraf makinesi pazarı ile ilgili görüşlerimi sizlerle daha önce yine bu sayfalarda paylaşmıştım.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın