Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraAynasız fotoğraf makinelerinde 2020 yılında rekabet artacak

  Aynasız fotoğraf makinelerinde 2020 yılında rekabet artacak

  Aynasız fotoğraf makinelerinde 2020 yılı cok ciddi bir rekabete sahne olacak. İşte planlanan yeni modeller ve markaların stratejileri.

  Fotoğraf makineleri uzun yıllardır hayatımızda olsa da cep telefonu kameralarının gelişmesiyle beraber artık konuya vakıf, bilgili kullanıcıların ilgi alanına girer hale geldiler. Birçok farklı fotoğraf makinesi türü olsa da günümüzde değiştirilebilir objektifli ürünler arasında DSLR ve aynasız olmak üzere temelde iki farklı kategorinin ağırlığı bulunuyor. 2008 yılında üretilmeye başlanan aynasız fotoğraf makineleri DSLR benzerlerinden daha hafif, küçük ve taşınabilir olmalarıyla öne çıkıyor. Yakın zamana kadar belli markaların ilgi alanında olan bu kategori artık tüm markaların rekabet ettiği bir alan haline geldi.

  Aynasız fotoğraf makinelerinde 2020 yılında rekabet artacak

  Bugüne kadar aynasız alanında pek faaliyet göstermeyen ya da gösterdiği ürünleri ön plana çıkarmayan Nikon ve Canon, artık ciddi anlamında ‘bu alanda biz de varız’ demeye başladı. Bunun en önemli göstergesi her iki markanın da son iki yıldır full frame yani aynasız modeller geliştirmesi. İki yıl öncesine kadar bu iki markanın da aynasız fotoğra makineleri vardı. Fakat bunlar APS-C adı verilen daha küçük boyutlu sensörlerden oluşuyordu.

  Nikon ve Canon gibi sektörün en tecrübeli markaları son 2 yıldır full frame yani tam boyutlu sensöre sahip aynasız modellere yöneldiler. Bu bir anlamda iyi oldu. Zira bugüne kadar Sony ağırlıklı olarak bu tarz modeller geliştirirken, Nikon ve Canon bu alanda biraz çekimser kalmıştı. (Alprazolam Online) Nikon Z, Canon da R serisi ile full frame aynasız kategorisine giriş yaptılar. Nikon Z 6 ve Z 7 bu alanda önemli iki model iken Canon’da ise R ve RP modelleri ile sektördeki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor.

  Aynasız fotoğraf makinelerinde 2020 yılında rekabet artacak

  Öte yandan Canon tüm özelliklerini açıklamasa da R5 ismini verdiği yeni full frame aynasız modelini duyurdu. Bu modelin en önemli özelliği ise 8K video kayıt yapabiliyor olması. Sektörde bir ilki gerçekleştiren Canon’un bu yeni modelinin detaylarını birkaç ay içinde belli olması bekleniyor. Yani Canon bu alana geç girmiş olsa da elindeki tüm kozları aynasız fotoğraf makineleri için kullanmaktan çekinmiyor.

  Canon RF bayonet için çalışacak

  Zaten Canon full frame aynasız modellerle beraber yeni bir bayonet de duyurmuştu: RF. Bu duyuru ile beraber pahalı ama çok kaliteli optiklerle donatılmış yeni RF objektifler de hayatımıza girmişti. Hatta Canon’dan bir yetkili bundan sonra ağırlıklı olarak RF serisi için çalışacaklarını da duyurmuştu. Yani Canon’un bu alandaki yatırımları artarak devam edecek.

  Nikon cephesinde ise şimdilik yeni bir duyuru yok. Ancak marka Z 6 ve Z 7 modellerine full frame olmasa da yeni bir kardeşi Ekim ayında getirmişti. Z 50 isimli (incelemesini buradan okuyabilirsiniz) bu yeni aynasız tam boyutlu sensör yerine APS-C boyutunda bir sensör kullanıyor. Şimdilik markadan bir ses çıkmıyor olsa da yeni bir full frame aynasız model üzerinde çalışıyor olma ihtimali de var.

  Elbette aynasız fotoğraf makinesi sektörü sadece Nikon ve Canon ürünlerinden oluşmuyor. Sony, Fujifilm ve Olympus gibi markaların da bu alanda ürünleri var ve onlar da rekabeti bırakacak gibi görünmüyor.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN