FBI – Apple davası sona erdi

0

apple

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), buraya tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz olayda bir terör saldırganının kullandığı iPhone’daki bilgilere erişmek için Apple’dan hukuki yollarla talepte bulunmuş, teknoloji şirketi ise bu konuya sıcak bakmamış, söz konusu talebin kullanıcı gizliliğini tehdit edecek şekilde emsale yola açabileceğini savunmuştu. FBI, yaptığı açıklamada söz konusu iPhone’daki bilgilere -Apple’ın yardımı olmadan- erişildiğini duyurdu.

FBI açıklamasında ‘Apple’ın şifre sisteminin dışarıdan bir 3. taraf üzerinden çözüldüğü’ vurgusu yapıldı. İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Cellebrite’ın FBI’a bu konuda yardımcı olduğu belirtiliyor. Daha önce İsrail basınına konu olan haberde Cellebrite’ın davaya dahil olduğu belirtilirken son olarak da uluslararası basına konuşan şirket yetkilisi FBI yardımcı olunduğunu doğruladı. Ancak detay veremeyeceğinin altını çizdi.

Ekran Resmi 2016-02-26 17.32.21

Gelişme ile birlikte Apple ile FBI arasındaki ‘şifre davası’ da son bulmuş oldu. Apple cephesinden konuya ilişkin açıklama geldi; ilgili cihazdaki bilgilere nasıl erişildiğini bilmediklerini, akıllı telefona geriye dönük verileri açığa çıkaracak iekilde erişimin önünü açan açık hakkında kendilerine geribildirimde bulunmasını umduklarını ifade ettiler.

Tartışmalara neden olan ve uzun süredir gündemi meşgul eden konu, ‘Apple mı FBI mı haklı’ gibi sorular üzerinden gerçekleştirilen kamuoyu araştırmalarını bile beraberinde getirmişti. Geçtiğimiz ay bu konuda ABD’de yürütülen bir çalışmada oransal olarak çok yakın sonuçlar elde edilmişti. En nihayetinde ise beklenen bir gelişme yaşandı.

Cevap bırakın