Apple FBI’a karşı!

0

Ekran Resmi 2016-02-26 17.32.21

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Bernardino kenti, geçtiğimiz aralık ayında yaşanan korkunç terör olayı ile gündeme gelmişti. 14 kişinin hayatını kaybettiği saldırının zanlılarından biri ise Seyid Rıdvan Faruk adlı kişiydi. Kısa adı FBI olan ABD Federal Soruşturma Bürosu, konuyla ilgili olarak Apple’a bir talepte bulunmuş, zanlının kullandığı iPhone ile ilgili olarak bilgi talep etmişti. Apple, bu talebe bazı gerekçeler öne sürerek olumlu yaklaşmadı.

Çünkü zanlı kullandığı iPhone’daki Apple ID’sini sıfırlamış ve böylelikle iCloud yedeklemelerine erişim imkanı ortadan kalkmıştı. FBI ise Apple’dan bu bilgilere ulaşabilmeleri adına özel bir yazılım geliştirilmesi talebinde bulundu. Apple’dan konuya ilişkin oldukça sert bir yanıt geldi…
ios9iphone6pufnoktasi1133

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamada FBI’ın istediği şey ‘yazılımsal anlamda kanserle eşdeğer’ şeklinde nitelendirildi ve söz konusu yazılımın geliştirilmesinin yüz milyonlarca kullanıcının tehlikeye atılması anlamı taşıyacağı ifade edildi. Öte yandan Cook, konuyla ilgili olarak yetkililerin kendileri ile zamanında iletişime geçmediğini ve bunun da hayati bir hata olduğunu belirtti.

Apple ile FBI arasındaki son durum özetle bu. ABD halkı ise konuyla ilgili olarak ikiye ayrılmış durumda. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre halkın yüzde 51’lik kısmı Apple’ın istenilen bilgilerin sağlanması için FBI’a yardım etmesi gerektiğini düşünüyor. Diğer tarafta ise yüzde 49’luk yine son derece büyük bir kesim var.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın