Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürFacebook'ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar

  Facebook’ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar

  En çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yararlanırken, güvenliğimiz için almamız gereken tedbirler var. Bu tedbirler sayesinde, hesabımızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesini zorlaştırıp, kişisel bilgilerimizi koruma altına alabiliriz.

  Facebook’ta güvenliğiniz için, ‘Ayarlar’dan ulaşabileceğiniz “Güvenlik ve Giriş” ile “Gizlilik” bölümünde gereken kontrolleri yapmanız gerekiyor. Buna ilave olarak “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması”nı mutlaka aktif hale getirmeniz hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmemesi içim büyük önem taşıyor. Gelin şimdi bu bölümlerde bize sunulan seçeneklere göz atalım.

  facebook

  Güvenlik ve Giriş yapılandırması

  Hesabınıza izinsiz girişleri önlemek için Facebook’un Ayarlar bölümünden ulaşabileceğiniz “Güvenlik ve Giriş” bölümünü yapılandırmış olmanız önemlidir. Bu bölümde, hesabınıza erişemediğiniz durumlarda erişimi sağlamak için önceden belirleyeceğiniz yetki verdiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Bu bölümde hesabınıza hangi ülke ve şehirlerden giriş yapıldığını görerek, sizin dışınızda giriş yapan kişi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Buradan şifrenizi değiştirmek, hesabınıza profil resminize tıklayarak giriş yapmayı etkinleştirmeniz mümkün. Hesap güvenliğiniz için büyük önem taşıyan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması”nı da buradan aktif edebilirsiniz. “İzin Verilen Girişler” bölümünde ise, giriş kodu kullanmak zorunda kalmayacağınız cihazların listesini gözden geçirebilir, dilediğiniz cihazın erişim iznini buradan kaldırabilirsiniz. Hemen altta yer alan “İlave Güvenlik Ayarlama” bölümünden ise, “Tanınmayan girişler hakkında uyarılar al” bölümünü aktif etmeniz, hesabınıza giriş yapıldığında bildirim almanızı sağlıyor. Buradaki uyarıları, Facebook bildirimleri, Messenger bildirimleri, e-posta ya da telefonunuza bildirim gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. İlave güvenlik önlemi olarak Facebook’tan size gelen bildirimleri şifrelemeniz de mümkün. Bu özelliği aktif ederseniz, OpenPGP Ortak Anahtarı kullanmanız gerekir.

  facebook

  Gizlilik ayarlarını yönetmek

  Gizlilik ayarlarınızı yönetmek için, Facebook’ta Ayarlar bölümüne giriş yapın. Burada gizliliğiniz için, paylaşımlarınızın kimler tarafından görülmesini istediğinizi mutlaka belirleyin. Paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlamak önerilir. Dilerseniz buradan paylaşımlarınızı “Herkese Açık” hale getirmeniz de mümkün. Buradan paylaşımlarınızı gizlemek istediğiniz kişileri de seçmenize imkân veriliyor. Gizlilik bölümünden “Hareketler Dökümü”ne girebilir ve geçmiş aktivitelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bugüne kadar paylaşımlarınız, “Herkese Açık” şeklinde ayarlıyken daha sonra kısıtlama yaptıysanız, “Zaman Tünelindeki Eski Gönderilerin Hedef Kitlesini Sınırla” bölümünden geçmiş paylaşımlarınızın arkadaşlarınız haricindekiler tarafından görülmesini önleyebilirsiniz. Facebook kullanıcılarının sizinle iletişim kurup kurmamasıyla ilgili tercihinizi, “İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir ve Seninle Nasıl İletişim Kurabilir?” bölümünden yönetebilirsiniz. Buradan, “Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?” bölümü altında, “Herkes” ya da “Arkadaşımın Arkadaşları” seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz. Gizliliğinizi korumanın bir yolu da arkadaş listenizi özel tutmaktır. “Arkadaş listeniz kimler görebilir?” bölümünden bu ayarı kişisel tercihinize göre değiştirebilirsiniz. “Herkese açık”, “Arkadaşlar”, “Sadece ben” ve “Özel” seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. “Facebook’ta kayıtlı e-posta adresini aratarak seni kimler bulabilir?”, “Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir?” sorularının cevapları da yine tercihinize göre buradan değiştirilebilir.

  İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması nedir? Nasıl kullanılır?

  Facebook hesabınız için ilave güvenlik önlemi sunan İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliği, kullanıcı adı ve şifreniz dışında telefonunuza SMS’le gelecek ek bir kodu da kullanarak oturum açmanızı sağlar. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması sayesinde, şifreniz bir şekilde ele geçirilse bile SMS’le gelen kod ele geçirilemeyeceği için, daha güvende olursunuz. İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğinde SMS’in yanı sıra Facebook’un geçici giriş kodları üreten Kodmatik adlı servisini de kullanabilirsiniz. Kodmatik, altı haneli ve 30 ila 60 saniye geçerli kodlar üretiyor. Ek olarak, “Uyumlu bir cihazda güvenlik anahtarınıza dokunma”, “Üçüncü taraf uygulamasından gelen güvenlik kodları”, “Tanıdığımız bir cihazdan girişinizi onaylama” ve “Basılı kurtarma kodlarınızdan birini kullanma” seçenekleri de kullanılabilir.

  Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

  Bu yazıda size, Facebook’ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  WhatsApp’a alternatif iletişim araçları

  Akıllı sanal asistan Bixby nasıl kullanılır?

  Android Go hakkında her şey

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN