Akıllı sanal asistan Bixby nasıl kullanılır?

0

Yapay zekâ teknolojisi her alanda karşımıza çıkıyor ve bize hayatımızı kolaylaştıran, değer katan faydalar sağlıyor. Yapay zekânın kullanıldığı alanlardan biri de akıllı sanal asistanlar. Google’ın Asistan, Apple’ın Siri, Amazon’un Alexa ve Microsoft’un Cortana adlı akıllı sanal asistanları bulunuyor.

Şimdilik üst seviye cihazlarda mevcut

Samsung’un Bixby adlı akıllı sanal asistanı, şirketin ürettiği üst seviye cihazlarla geliyor ve sesli sorulara cevap vererek kullanıcısına yardımcı oluyor. Biz bu yazıda, Samsung’un akıllı sanal asistanı Bixby’ye yakından bakacağız.

Samsung hesabınızla oturum açmanız gerekiyor

Bixby’den yararlanmak için cihazınızda Samsung hesabı ile oturum açmak ve Wi-Fi veya mobil ağdan internete bağlı olmanız gerekiyor.

‘Hi Bixby’ diye çağırıp sesli komut verebilirsiniz

Bixby’i telefonunuzun yanında bulunan özel ‘Bixby’ düğmesine basmanız veya “Hi Bixby’ diyerek çağırmanız, ardından sesli komut vermeniz gerekiyor. Telefonunuzun ekranı kilitli dahi olsa, Bixby’nin ana ekranı açılıyor.

Bixby

Bilgi kartlarının seçimi size kalıyor

Bixby’nin ana ekranında öntanımlı olarak gelen bilgi kartları yer alıyor. Dilediğiniz bilgi kartlarını aktif edip etmemekte özgürsünüz. Bixby ekranı ihtiyacınız olan tüm bilgilere tek ekrandan ulaşmanızı sağlıyor. Telefonunuzun ekranı açıkken Bixby’ye gitmek içinse, ekranı sağa kaydırabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler tek ekranda

Bixby’nin ana sayfasında en çok aradığınız kişiler, ajandanız, randevularınız, hava durumu, Samsung Health tarafından sağlanan spor ve sağlık bilgileriniz, twitter trendler, facebook ve LinkedIn’den son bildirimleriniz, youtube video önerileri, Uber uygulaması bildirimleri, akıllı saatiniz varsa o cihazınızın elde ettiği veriler, en çok ziyaret ettiğiniz web sayfaları, sık kullandığınız uygulamalar, CNN ve Flipboard destekli Briefing uygulamasından son haberler, çektiğiniz son fotoğraflar gibi temel bilgiler tek bakışta görülebiliyor. Uber entegrasyonu sayesinde takviminizdeki bir toplantıya tıklayarak Uber aracı çağırabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı öğrenerek öneriler sunuyor

Bixby’nin yapay zekâ teknolojisi rutininizi ve alışkanlıklarınızı öğreniyor ve önceliklerinizi belirleyerek akıllı telefonunuzun size daha faydalı hale gelmesini sağlıyor. Sorularınızı yazarak ya da sesli komutlarla yöneltebilir, dilerseniz kameranızı tuttuğunuz bir obje ya da mekân hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bixby

Bixby Vision ile kamera gören gözünüz olacak

Bixby’nin Vision özelliği telefonunuzun kamerasını kullanarak gördüğünüz nesneler hakkında bilgi almanızı sağlıyor. Seyahatte karşınıza çıkan bir tabelayı anında çeviriyle kendi dilinizde görüntüleyebilirsiniz. Çeviri, QR kodu algılama, yakınlardaki yerler, kalori bilgileri, alışveriş gibi hizmetlerden yararlanmak için arka kameranız açıkken ‘Bixby Vision’ simgesine dokunmanız yeterli olacaktır. Vision, çeviri için Türkçe dahil 54 dili tanıyor ve 104 dil için çeviri sonucu sunuyor.

Bixby

Sesli komutta Türkçe desteği yok

Bixby’nin sesli komut özelliği İngilizce, Korece ve Mandarin Çince’sini destekliyor. Üzücü yanı ise Türkçe’yi desteklemiyor oluşu. Umarım en kısa zamanda Samsung, Türkçe’yi de desteklenen diller arasına alır.

Konuşarak e-posta yazdırın ve gönderin

Bixby konuşan bir akıllı asistan. Telefonunuzu, mobil uygulamalarınızı sesinizle kontrol etmenizi sağlıyor. Konuşarak e-posta ya da mesaj yazdırmak ve istediğiniz kişile göndermek gibi fonksiyonları çok kullanışlı. Sabahları alarmı kurduğunuzda sizi konuşarak uyandırması çok güzel bir his.

Bixby

Hatırlatıcıları sesinizle kontrol edin

Bixby’deki hatırlatıcıyı sesle kontrol edebilir, ‘Süper markete vardığımda bana çikolata almayı’ hatırlat gibi komutlar verebilirsiniz. Bixby, konum bazlı olarak sizin markette olduğunuzu anladığı anda hatırlatmasını yapacaktır.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda size, Samsung’un akıllı sanal asistanı Bixby hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Android Go hakkında her şey

Windows 10’a gelecek yeni özellikler

Kolay içerik takibi için RSS okuyucu önerileri

Cevap bırakın