Facebook Libra’yı destekleyecek para birimleri belli oldu

0

Facebook Libra, yüzde 50 oranında ABD doları ve yüzde 18 oranında Euro tarafından desteklenecek….

Sosyal medya devi Facebook tarafından çıkarılacak kripto para birimi Facebook Libra’nın hangi para birimleri tarafından destekleneceği belli oldu. Libra, yüzde 50 oranında ABD doları, yüzde 18 oranında ise Euro tarafından desteklenecek. Ayrıca yüzde 14 oranında Japon Yeni, yüzde 11 oranında Sterlin ve yüzde 7 oranında Singapur doları Libra kripto parasını destekleyecek.Çin Yuanı ise Facebook Libra’yı destekleyecek para birimleri arasında yer almıyor.

Facebook Libra nedir? Tanıtıldığı günden beri tartışmaların odağında olan Libra, gerçek para değerlerine dayanıyor. USD PAX veya USDT gibi dengeli ve bilinen bir kripto para olacak olan Facebook Libra için aralarında Visa, Uber ve Coinbase gibi büyük firmalarında olduğu Libra Association adında bir girişim kuruldu.

Facebook Libra’nın global olarak kabul edilmesi için kurulan girişime katılmak için 10 milyon dolar bağış yapılması gerekiyor. Toplanan para İsviçre merkezli girişim tarafından kontrol edilecek.

Facebook Libra için sorunlar bitmiyor

Facebook Libra’ya pek çok ülke karşı çıkarken ABD Başkanı Donald Trump ise genel olarak tüm kripto paralara karşı çıkıyor. Halihazırda düzenleyici kurumlardan onay olmayı başaramayan Facebook Libra‘nın kurucularından bazılarının da organizasyondan ayrılmak istediği ortaya çıkmıştı.

Son olarak ortaya çıkan bilgilere göre Libra’nın arkasında olacak para birimleri arasında ABD dolarının oranı da tartışmalara neden olmuş durumda.

Cevap bırakın