Facebook’tan ‘kullanıcılarımızın gizlilik beklentisi yok’ savunması

0

Sosyal medya ağı Facebook, ‘kullanıcıların gizlilik beklentisi yok’ diyerek kendini savundu. İşte bu ilginç gelişmenin satır başları…

Facebook, uzun süredir kullanıcı gizliliğine yönelik konularda gündeme gelmeye devam ediyor. Popüler sosyal ağ, son olarak kullanıcı gizliliği konusunda büyük bir gaf ile karşımıza çıktı ve resmi olarak ‘kullanıcıların gizlilik beklentisinin olmadığını’ ifade etti.

Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrasında 87 milyon kullanıcı bilgisinin başka ellere geçmesi ile karşı karşıya kaldı. Bunun ardından ise şirket hakkında birçok dava açıldı ve yaşanan olaylar üzerine Facebook, özür dilemeyi değil, aksine kullanıcıların gizlilik beklentilerinin olmadığı şeklinde bir açıklama ile gündeme geldi.

Konu ile ilgili açıklama bizzat şirketin avukatı olan Orin Snyder’den geldi. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen mahkeme sırasında Facebook gibi sosyal medya kullanıcılarını tercih eden kişilerin gizlilik beklentisi olmadığını ve bunun yanında kişisel bilgilerini gönüllü olarak sosyal platforma yüklediklerini belirtti.

Zuckerberg’in açıklamalarına ters düşen bir savunma

Facebook kullanıcılarına ait kişisel bilgilerin ilk kez başka ellere geçmesinin ardından şirketin patronu Mark Zuckerberg, hatasını kabul etmiş ve ünlü sosyal ağın gizlilik odaklı bir platform olması adına gereken her şeyi kısa süre içerisinde yapacaklarını belirtmişti. Ancak otoriteler nezdindeki yorumlara göre avukat Snyder’in son yaptığı açıklamaları, Zuckerberg’in söylemleri ile tamamen ters düştü.

 

Cevap bırakın