Evdeki Eski Bilgisayarlarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

      Teknolojik gelişmelerin çoğu evde en az bir tane kullanılmayan bilgisayara neden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle cep telefonu teknolojisindeki inanılmaz yenilikler, evde bilgisayar kullanımını da  olumsuz şekilde etkilemekte. Bu haftaki ” Evdeki Eski Bilgisayarlarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz? ” konusundaki yazımda, evde artık kullanılmayan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarı yeniden nasıl fonksiyonel şekilde kullanılabileceğinden bahsedeceğim.

      Eski bilgisayarınızı cep telefonundan izleyebileceğiniz bir film arşivi veya bir ev sinema sistemi ya da ev güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, kablosuz ağınızı paylaştırabileceğiniz bir hotspot olarak da değerlendirebilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızı Nasıl Kullanabilirsiniz?

      Evdeki eski bilgisayarınızı fonksiyonel olarak kullanabileceğiniz alanları sıralayalım.

Eski Bilgisayarı Güvenlik Kamerası olarak Kullanmak

      Eski dizüstü bilgisayarların neredeyse hepsinde tümleşik kamera bulunur. Bilgisayarınızın işletim sistemini yeniden kurup internetten indirebileceğiniz iSpy veya türevi uygulamalar ile cihazı bir güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. İlgili uygulamaların yetenekleri çerçevesinde gerek iOS ve gerekse de Android tabanlı akıllı telefonlardan evinizi uzaktan kontrol edebilirsiniz.

      Evinizin istediğiniz bölümüne yerleştireceğiniz eski dizüstü bilgisayarınız ile, herhangi bir hareket durumunda sizi bilgilendirebilen bir servis kurabilir ya da cihazı çocuk odasına yerleştirerek çocuğunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eski Bilgisayarı Ev Medya Sunucusu Olarak Kullanmak

      Evdeki eski Windows, Macbook veya Linux tabanlı bilgisayarı bir media sunucusu haline getirerek, cep telefonu ya da tablet üzerinde film, müzik veya popcast’ler dinlemen şansına sahipsiniz. Kodi benzeri ev tiyatro yazılımları veya Plex türü bir medya server servisi kullanarak, ev ağınızdaki videolara akıllı televizyon ve telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Eski Bilgisayarı Ev Depolama Sunucusu Olarak Kullanmak

      Atıl bilgisayarınızı iş yerinizde bir dosya sunucusu olarak kullanabilirsiniz. İnternetten bulunabilecek FreeNas veya Tonido gibi yazılımlar ile eski bilgisayarı iş yeri ağındaki bilgisayarların kullanabileceği bir depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Bilgisayara yeniden işletim sistemi kurarak ortamdan bulunan diğer bilgisayarların üzerindeki dosyaların yedeğini alabileceğimiz bir sunucu olarak da değerlendirebilirsiniz.

      Gerekli yazılımları kurarak eski bilgisayarı bir bulut depolama alanı olarak kullanabilir, dosyalarınıza herhangi bir ortamdan ulaşabilecek hale getirebilirsiniz. Kişisel bulut servisinizi kurabilmeniz için Rockstor veya XigmaNAS gibi yazılımlara ihtiyacınız olacaktır. Bu yazılımların nasıl kullanılabileceği konusunda internetten ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Eski Bilgisayarınızla Kablosuz Ağınızı Paylaştırın

      Wi-Fi özelliğine sahip bir bilgisayar ile evdeki kablosuz ağınızın kullanım alanını genişletebilir veya daha da güçlendirebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemi kullanan eski bilgisayarınız ile ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymadan, evinizdeki kablosuz ağınızı genişletebilir ya da farklı bir kablosuz ağ SSID’si oluşturarak farklı yetkilendirmeler ile yerel interneti paylaştırabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden internet paylaştırma işlemi oldukça basit olup, internetten ayrıntılı olarak bilgi elde edilebilir.

      Eski Android akıllı telefonunuzu değerlendirebileceğiniz alanları da bu yazımdan okuyabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul Instagram takip için @teknokafe

Cevap bırakın