Eski Android Cihazlarının Kullanım Alanları

0

      Akıllı telefon furyasının yaşandığı günümüzde, telefon değiştirme sıklığı da haliyle artıyor. Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon modellerindeki yenilikler, kullanıcıların yeni modele geçme konusunda iştahını artırıyor. Yeni telefon alındığında, evin büyükleri veya çocuklar eski telefonları kullanmaya devam edebiliyorlar. Günümüzde çoğu ailede, eski model telefonların neredeyse koleksiyonu oluşmuş durumda.  Eski telefonlar evde belli bir süre sonra unutula da biliyor.

      Bu haftaki yazımda; eski model Android telefonları hangi alanlarda yeniden kullanabileceğimizden bahsedeceğim.

Eski Android akıllı telefonunu kablosuz dokunmatik denetleyici haline getirmek

      Eski Android akıllı telefonları yazılım kullanarak Windows, Mac veya Linux bilgisayarı uzaktan kontrol edebilecek duruma getirmek mümkün. Bu yazılımlardan birisi de Unified Remote. Aynı yerel ağ içinde bulunan bilgisayara Wi-Fi üzerinden veya Bluetooth ile bağlanarak, bazı özellikleri kontrol etme şansına sahip olabiliyorsunuz. Uygulama ile aynı zamanda, eski akıllı telefonunuzun ekranını bir dokunmatik fare gibi kullan olanağına kavuşuyorsunuz.  Örneğin, bilgisayarda çalışan müzik uygulamasında ses, çalan parça atlatma gibi kontrolleri eski akıllı telefon ile yapabilecek hale geliyorsunuz.

Eski Android akıllı telefonu uzak bilgisayara bağlanılabilen bir terminal haline getirmek

 

      Eski Android akıllı telefon veya tableti uzak bilgisayara bağlanabileceğiniz ve devamlı bağlı kalabilecek bir sanal ekrana dönüştürebilirsiniz. Windows, Mac veya Linux makine üzerindeki Chrome tarayıcısında gerekli ayarlamaları yaptığınız taktirde, eski akıllı cep telefonunuza yükleyeceğiniz Chrome Remote Desktop uygulaması sayesinde, ilgili makinelere terminal yaparak, ekranlarını kontrol etme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bağlantıyı sağlamak için karşı bilgisayarlardaki tarayıcıda Google hesabınızın açılmış olması gerekiyor. Sistem ek bir güvenlik önlemi olarak aynı zamandan PIN de oluşturabiliyor.

Eski Android akıllı telefonu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanmak

      Eski Android akıllı telefonu istenilen bir ortamı izleyebilecek güvenlik kamerasına dönüştürmek işten bile değil. Kullanılacak üçüncü parti akıllı telefon uygulamaları sayesinde, eğer isterseniz iş yerinden evinizi izleyebilir, herhangi bir hareket durumunda kameranın bilgi göndermesini sağlayabilirsiniz. Bu iş için Anroid telefonda kullanılabilecek uygulamalara  IP Webcam’i örnek olarak verebilirim. Bu uygulamanın ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunuyor. Uygulamayı eski android telefonunuza kurduğunuzda, yapmanız gereken birkaç ayardan sonra, uyumlu internet tarayıcısı ile telefonun kamerasına bağlanıp, amacınız doğrultusunda kullanabiliyorsunuz.

Eski Android akıllı telefonu dijital fotoğraf çerçevesine dönüştürme

      Özellikle eski Android tabletler için uygun bir kullanım şekli de; cihazı akıllı dijital fotoğraf çerçevesi olarak kullanmak. Tablet hafızasında veya bulutta bulunan fotoğrafların masa üstünde sürekli aktığını görmek, eminim çoğu kişinin hoşuna gidecektir. Tabletin şarj kablosunun cihaza devamlı bağlı kalmasını sağlamak gerektiğini de hatırlatmam gerekiyor.

Eski Android akıllı cihazınızı yüksek teknoloji bir e-saate çevirme

      Eski Android telefonunuzu masa üstünde oldukça fonksiyonel bir dijital saat olarak kullanma şansına sahipsiniz. Bu iş için Google’ın kendi Saat uygulamasını telefona indirmeniz yeterli. Uygulamayı aynı zamanda alarmlarınız için de kullanma şansına sahipsiniz.

Eski Android tabletiniz özel bir masa takvime dönüştürün

      Eski tableti evde koyacak yer bulamadığınızda onu işe yarar bir hale getirmek için yine Google’ın uygulamalarından yardım alabilirsiniz.  Google’ın Takvim uygulaması ile günlük işlerinizi planlayabilir, sıraya koyabilirsiniz. Evden çıkmadan önce masa üstündeki tablete bir göz armanız yeterli olacaktır.

Kullanılmayan Android akıllı telefonu sabit dijital yol asistanı olarak kullanmak

       Arabaya alınacak telefon tutucu ile, eski akıllı telefon çok fonksiyonlu bir araba asistanına çevirebilirsiniz. Özellikle harita uygulaması ile arabada daimi bir yol asistanı kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, hız kontrolü veya müzik uygulamaları ile eski telefonunuzu her an kullanıma hazır halde tutabilirsiniz.

Cevap bırakın