Evde Enerji Tasarrufu Sağlayan Ev Aletleri

0

Evde enerji tasarrufu sağlayan ev aletleri ve enerji kullanımını azaltarak elektrik faturalarımızın yüzünü güldüren pek çok yöntem var.

Bu yazımda evinizde enerji tasarrufu ve elektrik tasarrufu sağlamanızı mümkün kılacak fikirlere yer verdim.

 

Enerji Tasarrufu Sağlayan Ev Aletleri

Basit günlük alışkanlıklarınızı değiştirmekten, kapsamlı ev iyileştirmelerine kadar evinizin enerji kullanımını azaltmanın birçok farklı yolu var.

Enerji tasarrufu sağlamanın iki ana nedeni ise elektrik faturalarından tasarruf etmek ve çevreyi korumakla ilgilidir. En basitinden en yoğun yöntemlere doğru sıraladığım, evinizde enerji tasarrufu ve elektrik tasarrufu sağlamanızı mümkün kılacak fikirleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Evde enerji tasarrufu sağlayan ev aletleri ve enerji kullanımını azaltarak elektrik faturalarımızın yüzünü güldüren pek çok yöntem var.

Günlük davranışlarınızı gözden geçirin

Evinizdeki enerji tüketimini azaltmak için mutlaka dışarı çıkıp enerji verimliliği sağlayan ürünler satın almanıza gerek yok. En basit haliyle enerji tasarrufu, ihtiyaç duymadığınız zamanlarda ışıkları veya cihazları kapatmak kadar basittir.

Şebeke tasarrufu için en yüksek enerji verimliliği sağlayan davranışlar; kışın termostatınızdaki ısıyı düşürmek ve yaz aylarında klimanızın veya havayı serinleten cihazların ayarını doğru yapmaktır. Isıtma ve soğutma maliyetleri ortalama bir evin elektrik faturalarının neredeyse yarısını oluşturur, bu nedenle ısıtma ve soğutmanın yoğunluğu ve sıklığındaki bu azalmalar en büyük tasarrufu sağlayacaktır.

 

Ampullerinizi Akıllı Ampüller ile değiştirin

Geleneksel akkor ampuller aşırı miktarda elektrik tüketir ve enerji açısından verimli alternatiflerinden daha sık değiştirilmelidir. Halojen akkor ampuller, kompakt floresan lambalar (CFL’ler) ve ışık yayan diyot ampuller (LED’ler) herhangi bir yerde % 25-80 oranında daha az elektrik kullanırlar. Aynı zamanda geleneksel ampullerden üç ila 25 kat daha uzun ömürlü olurlar.

Enerji tasarruflu ampuller rafta daha pahalı görünür, öte yandan verimli enerji kullanımları ve daha uzun hizmet ömürleri ile uzun vadede evlerimize daha az maliyet getirirler.

 

Enerji açısından verimli cihazlar satın alın

Evde enerji tasarrufu sağlayan ev aletleri ortalama olarak, enerji kullanımınızın yaklaşık % 40’ından sorumludur. Bir cihaz satın alırken bu sebeple iki sayıya özellikle dikkat edin. İlk cihazın satış fiyatı ve ardından ise enerji tüketimi yani “size getireceği yıllık işletme maliyeti”. Bazı cihazların ilk satın alma fiyatları yüksek görünebilir, öte yandan sağladıkları enerji tasarrufu bu fiyatı yıllar içerisinde aşağıya çekecektir.

Enerji sınıfları; harflerle ve artı işaretiyle ifade edilir, kullandığınız elektrikli ürünlerin tükettikleri enerji miktarı konusunda size bolca bilgi verir.

Alfabede ilerledikçe cihazların enerji verimliliği düşer.

Örneğin; A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfına göre daha tasarrufludur.

Artı (+) işareti ise sadece A enerji sınıfına eklenir.

Artı işareti arttıkça da enerji verimliliği yükselir.

Yani A+++, A+’a göre daha çok enerji tasarrufu sağlayarak, gelecek faturalarınızın tutarını da düşürür.

Enerji açısından verimli bir cihaz satın alırken, cihazın kullanım sırasında ve bekleme modundayken standart enerji verimli olmayan modellere göre daha az enerji tüketeceğine emin olun.

 

Evde Enerji Tasarrufu Yapmak İçin Pratik Öneriler;

  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite doldurarak çalıştırın. Az ve sık yıkama ile daha yüksek enerji harcayacağınızı unutmayın.
  • Buzdolabı soğutmasında mevsimsel ayarlamalar yapın. Buzdolabı kapağını uzun süre açık tutmayın. Bu, buzdolabının soğutma işlemi yapmak için daha fazla enerji harcamasına neden olur.
  • Klima kullanacaksanız, evinizin büyüklüğüne uygun ölçüde bir klima satın alın.
  • Elektrik süpürgesinin torbasını sık sık temizleyin. Torba doldukça elektrik süpürgenizin emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir.
  • Ütülerinizi biriktirerek yapmak enerji tasarrufu yapmanızı kolaylaştırır. Ütünüzün en baştan ısınması yüksek elektrik harcaması anlamına gelir.
  • TV’ler, bilgisayarlar ve oyun konsolları bekleme modunda da enerji kullanmaya devam eder. Kullanmadığınızda, bu cihazları fişten çekmeyi ihmal etmeyin.
  • Kış öncesi radyatörlerinizdeki havayı alın. Radyatördeki hava, evinizin ısınmamasına ve kombiyi yüksek ısıda yakmanıza neden olacaktır.

 

Tasarruf Sağlayan Teknolojik Ürünler

Tasarruf sağlayan teknolojik ürünler ile ekonominize uzun süreli katkı sağlamaya ne dersiniz? Sizin için seçtiğim ürünler hem daha az enerji harcıyor hem de hayatınızı kolaylaştırıyor.

Hem daha az elektrik harcayan hem de daha ekonomik ve uzun soluklu kullanabileceğimiz teknolojik ürünleri yazımda bulabilirsiniz.

Tasarruf Sağlayan Teknolojik Ürünler 

 

 

Cevap bırakın