Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikEski Cihazlarınız İle Vedalaşırken Bilmeniz Gereken Altın Kurallar

  Eski Cihazlarınız İle Vedalaşırken Bilmeniz Gereken Altın Kurallar

  Eskiyen cihazlarınız artık kullanılmıyorsa elden çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu cihazlar bir bilgisayar olabileceği gibi bir akıllı telefon da olabilir. Günümüzde kullandığımız tüm elektronik cihazlar aslında dijital yaşamınızın bir parçasıdır. Eskiyen cihazları kullanmayı bıraktığımızda bu cihazların içinde bulunan verileri yok etmezseniz büyük güvenlik riski oluşur. Verilerinizin yetkisiz ellere geçmesini önlemek için aşağıda bazı önerilerde bulundum. Anlatılan önerilere uygun davranarak cihazlarınıza güvenle veda edebilirsiniz.

  Eski Cihazlarınız Atıldığında Sizi Bekleyen Riskler

  Eski cihazlarınızla vedalaşırken kişisel bilgilerinizi korumazsanız ciddi güvenlik riskleri oluşturursunuz. Sonuçta size bazı güvenlik riskleri bekler. Bu risklerden ilk akla gelen bazıları şunlardır: Veri sızıntısı, finansal zararlar, gizlilik ihlali, güvenlik açıkları, itibar kaybı, kimlik hırsızlığı, kurumsal tehditler, siber zorbalık, taciz ve yasal sorunlar.

  Altın Güvenlik Kuralları

  Eskiyen cihazlarınızdan ayrılırken onların içinde bulunan kişisel ve hassas bilgilerinizi korumak için bazı altın kuralları bilmeniz gerekir. İşte bilmeniz gereken en önemli güvenlik kuralları

  Verileri Silin

  İlk yapmanız gereken eski cihazlarınız ile vedalaşırken tüm verileri silmektir. Bu bir bilgisayar veya cep telefonuysa sadece dosya ve klasörleri silmek yeterli olmaz. Cihazın depolama alanını tamamen temizleyebilecek güvenilir bir veri silme aracı kullanmalısınız. Daha sonra da mutlaka depolama alanını formatlayın. Fakat bilmelisiniz ki sadece normal formatlama yeterli olmaz. Bundan dolayı verilerinizin tamamen silindiğine emin olmak için profesyonel bir veri silme yazılımı kullanmanızı öneririm.

  Donanımı Parçalayarak Atın

  Eski bilgisayarınızı atmadan önce depolama ünitesini fiziksel olarak yok etmek en güvenli seçeneklerden biridir. Depolama ünitesini sökerek ezmek, delmek, kırmak ve yakmak gibi yöntemler kullanırsanız verilerin geri getirilmesini imkansızlaşır. Eğer kullandığını USB sürücüler veya harici diskler varsa bunlardan da kişisel verilerinizi güvenli bir şekilde temizlemeli ve öyle yok etmelisiniz.

  Cihazı Fabrika Ayarlarına Döndürün

  Cihazınızı atmadan önce fabrika ayarlarına döndürün. Böylece kişisel verilerinizin silindiğinden emin olursunuz. Fakat unutmayın ki bazı cihazlarda fabrika ayarlarına dönülse bile verilerinizin kalıcı olarak silinmesi mümkün olmaz.

  Aktif Hesapları Kapatın

  Cihazınızda kullandığınız bütün çevrimiçi hesapları tek tek kapatın ve bu hesapların cihazla olan ilişkisini kesin. Dolayısıyla bunu yaparak hesaplarınızı yetkisiz erişime karşı korumuş olursunuz.

  Eski Cihazlarınız Üzerindeki Lisanslı Yazılımları Kaldırın

  Kullandığınız tüm lisanslı yazılımları kaldırın. Böylece yazılımların lisanslarını kaldırarak yazılımı hem başka bir cihaza kurabilir hem de yasal haklarınızı korumuş olursunuz.

  E-posta Güvenliğini Sağlayın

  Cihazınıza bağlı olarak kullandığınız e-posta hesaplarınızı kontrol ederek bu hesapları güvence altına alın. Depolama alanında kayıtlı bir e-posta şifrenizin başkalarının eline geçmesi başınıza olmadık işler açabilir. Çok dikkatli olun.

  Bilgisayarınızı 2. El Satış Sitelerine Vermeyin

  Eskiyen bilgisayarınızı 2. el satış sitelerine vermemeye özen gösterin. Eğer mecbur kalırsanız da içindeki verileri geri döndürülemeyecek şekilde teslim ettiğinizden emin olun. Çünkü birileri bilgisayarınızdan kurtardıkları kişisel verilerinizi size karşı kötü niyetli olarak kullanabilirler.

  Özetle

  Eski bilgisayarınızı atarken veya satarken güvenlik konusunda yukarıdaki altın kuralları uygulayarak kişisel ve hassas bilgilerinizin güvenliğini sağlarsınız. Verilerinizin güvenliği konusuna yeterince özen gösterin ki kişisel verileriniz yetkisiz kişilerin eline asla geçmesin.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN