Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültürİnternette Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

  İnternette Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

        İnternette kişisel bilgilerinin güvenliği oldukça önemli hale gelmiş durumda. Dijital dünyada kişisel bilgilerin çalınması, tam bir kabus oluşturacak potansiyele sahip. Adı soyad, kimlik numarası, doğum günü, sosyal güvenlik numarası gibi bilgilerin yanlış ellerde bulunması, olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

        Bu haftaki yazımda, internette kimlik hırsızlığı ve sahtekarlığına karşı atılması gereken adımlardan bahsedeceğim.

  İnternette Kişisel Bilgileriniz Nasıl Elde Edilebilir?

        İnternet ortamında kimlik hırsızları hassas bilgilerinizi  aşağıdaki yollar ile edinmeye çalışabilir.

  • Banka ve kredi kartı bilgilerini elde etmek için ” kimlik bilgisi avı e-postaları ” gönderebilirler.
  • Kişisel bilgileri elde etmek için güvenlik açığı bulunan bilgisayarınıza girebilirler.
  • Genel kullanıma açık  internet kafe veya kütüphanelerde kullanılan dizüstü bilgisayar veya tabletlerden bilgi alabilirler.
  • Banka veya kredi kartı şirketlerinin e-posta bilgilerini ele geçirebilirler.

        İnternette kişisel bilgiler elde edildikten sonra, esas amaç bu bilgileri kullanarak para elde etmektir. Hırsızların paraya ulaşma yolları, elde edilen kişisel bilgi türüne göre değişiklik gösterebilir.

  İnternette Kişisel Bilgiler Nasıl Korunabilir?

        Neyse ki, günümüzde internet ortamında kişisel bilgilerin korunması için gerekli teknolojilere sahibiz. Aşağıda kişisel bilgilerin korunması için yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.

  Bilgisayar Güvenliği

        Bilgisayarınız kişisel bilgilerinizin elde edilebildiği en yaygın araçlardan birisidir. Bilgisayar kullanırken kişisel bilgilerinizi korumanın başta gelen yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Antivirüs: Bilgisayara korsan saldırılarına ve bilgilerin korunmasına yardım etmek için mutlaka bir antivirüs yazılımı yüklenmiş olması gerekir. Bu yazılımın da güncel olması oldukça önemlidir.
  • Çevrimdışı Depolama: Bilgisayar ortamında saklanan önemli belgelerin harici bir diskte saklanması ve gerekirse bu diskinde şifrelenmesi, korsan saldırılarına karşı alınacak önlemler arasında gelir.
  • Güvenlik ihlali yapan yazılımların taranması: Bilgisayardaki antivirüs yazılımları çoğu zaman reklam ve kötü amaçlı yazılımların bulunmasında yardımcı olmayabilir. Bilgisayarın ” Windows Defender ” tarzı kötü amaçlı yazılım tarama aracı ile belli zamanlarda taranmasında yarar vardır.

  e-posta güvenliği

        Bilgisayarda ya da cep telefonunda, gelen e-postaları kontrol ederken dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında aşağıdakiler gelmektedir.

  • Gelen e-postanın (URL) kaynağının kontrol edilmesi: e-posta yoluyla kimlik bilgilerinin çalışmasına yönelik internet ortamında oldukça fazla spam e-posta trafiği oluşmaktadır. Bu yöntem, kişisel bilgilerin ele geçirilmesinde kullanılan yöntemlerin ilk sıralarında gelir. Gönderilen e-posta içindeki link, kişinin sandığı adres yerine, gönderen kişilerin istedi adrese gidecek şekilde ayarlanır. Bu tür bilgi çalma yöntemlerinden kaçınmak için, şüphelenilen e-posta içindeki linkin gittiği adresin doğru adrese yönlendiğinin kontrol edilmesi gerekir. Fare ile linkin üzerine gelip beklenildiğinde, gidilecek adres bilgisi kolayca görülebilir.
  • E-posta oturum açma talepleri: Bir e-posta ile gelen linkte oturum açma işlemi gerçekleşiyorsa, şüpheli bir durum söz konusu olabilir. Gelen linki açmak yerine, siteye gidip site üzerinden oturum açarak işlem yapmak daha güvenlidir.

  Çevrimiçi Hedap Güvenliği

        Günümüzde sosyal medya oldukça yoğun kullanılıyor. Bu hesaplar ile anlık olarak internet üzerinde işlemler yapılmakta. Bu hesaplarda kullanılan parolaların daha karmaşık ve giriş yapılırken iki kademe doğrulamanın kullanılmasında büyük yarar var.

  İnternet Güvenliği

        İnternete bağlanırken kişisel bilgilerin çalışmasını önlemek için kullanılabilecek yöntemlerden bir diğeri de, kendi internet ağınızdan dijital dünyaya bağlanmaktır. Genel internet kullanımının olduğu ortamlardan internet bağlantısı sağlamak, güvenlik ihlali oluşturabilmektedir. Ev ya da iş yerinin kendi internet yönlendiricisini kullanarak internet bağlantısı sağlamak, internette kimlik bilgilerinizin korunmasında ek katkı sağlayacaktır. Herkese açık internet erişiminin olduğu ağlarda internet kullanımı gerekiyorsa, VPN ile bağlantı sağlamakta yarar vardır.

  Kredi Kartı Güvenliği

        Kredi karşı şirketleri hesaptaki şüpheli işlemlere karı müşterilerini bilgilendiren bir hizmet sunmaktadırlar. Bu hizmetlerden tam anlamı ile yararlanılmalıdır. Aynı zamanda kredi kartı ile yapılan harcamaların her ay sonunda ayrıntılı şekilde incelenmesinde yarar vardır.

        Twitter takip için @salihertugrul

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN