Epson EH-TW7000 : Ev kullanımına uygun 4K projektör

0

Epson, hem sinema hem de oyun tutkunları için hazırladığı Epson EH-TW7000 4K adlı projektörüyle oturma odalarını adeta birer eğlence merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

Epson EH-TW7000 4K projeksiyon cihazının üzerine baktığımızda, güç düğmesi, ileri geri düğmeleri, ana ekrana dönme düğmesi gibi herkesin anlayabileceği düğmeler yer alıyor. Zaten arayüzü de gayet basit. Pek çok ayarlamayı rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Bluetooth ayarlarından tutun da görüntüleme moduna, renk ve parlaklık ayarlamalarına kadar pek çok seçenek var. Ayrıca, Türkçe dil desteğinin de olduğunu, 10 farklı mod hazırlayarak hepsini ayrı ayrı kaydedebileceğinizi ve istediğiniz zaman kullanabileceğinizi de belirtelim.

Gelelim ürünün optik lensine. Kullanımı gerçekten kolay. Lensin üzerinde yer alan çemberi elinizle sağa sola çevirerek görüntü netlemesi yapabilir, diğer çemberi de çevirerek görüntü boyutunu artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ayrıca, hemen üst tarafta yer alan ve görsel ibarelerle de desteklenen çemberleri kullanarak görüntü köşelerinde düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Gerçekten güzel ve kullanımı kolay bir tasarım.

Ürünün görüntü boyutunu 40 inç’ten tutun da maksimum olarak 500 inçe kadar yükseltebiliyorsunuz. Üstelik, görüntü kalitesinde dikkat çekici bir kayıp da yaşanmıyor. Ne de olsa 4K çözünürlükten ve içerik olduğu sürece aktif 3D görüntülemeden söz ediyoruz.

3D desteği de var

Ürün, başta da belirttiğimiz gibi 4K görüntüleme yapabiliyor. Yani gerek internet üzerinden gerekse de medya cihazlarınızı bağlayarak 4K çözünürlüklü içerikleri görüntüleyebilir, izleyebilirsiniz. Tabii burada upscale edilmiş 4K’dan söz ediyoruz. Yine de, görüntü netliği ve renk kalitesi olarak iyi bir işin çıkarıldığını söyleyebiliriz. Özellikle pek çok projektörde görülen “hareketli görüntülerde yaşanan bulanıklaşma” gibi can sıkıcı detaylara bu üründe rastlamadık.

Projektörün 3000 lümen değerde olduğunu ve 40.000 : 1 kontrast oranı olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede oldukça parlak ve canlı renklerin sunulması mümkün oluyor. Zaten 3LCD teknolojisine sahip olan ürün, HDR10 desteğini de içinde barındırarak sizi memnun etmeyi hedefliyor. Yaptığımız denemelerde de görüntüleme kalitesinden genel olarak memnun kaldık. Lakin, “derin siyah” unsuruyla pek karşılaşamadık, onun yerine koyu gri tonlarında görsel detaylar sunuluyor. Yine de, görüntü modu ve renk ayarları arasında düzenlemeler yaparak daha iyi sonuçlar elde etmeniz de olası.

Sessiz çalışıyor

Cihazın dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de, rakiplerine kıyasla oldukça sessiz çalışabiliyor olması. Normal güç modundayken bir dip ses duyuyorsunuz haliyle ve bu sizi rahatsız etmiyor. Eğer yüksek performans modunu seçerseniz, parlaklık düzeyi ve görüntü kalitesi de artıyor, ama bunların yanında daha sesli çalışmaya başlıyor. Bir de Eko modu var, ki buna tasarruf modu da diyebiliriz. Bu modu aktifleştirdiğinizde parlaklık düzeyi azalıyor ve bunun yanında cihazdan neredeyse hiç sesin gelmediğini fark ediyorsunuz.

Ek olarak, ürünü Eko modunda kullanırsanız, 5000 saatlik bir lamba ömründen söz ediliyor, ki bu da günde bir film izlerseniz 7 yıl boyunca cihazı kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Pek çok kullanıcı bu detayı çok sevecektir diye düşünüyoruz.

“Gün ışığında projeksiyon cihazıyla izleme keyfi olur mu?”

Bu soru da pek çok kullanıcının hâlâ sorduğu sorular arasında yer alıyor. Bir zamanlar gün ışığı güçlüyken projeksiyon cihazlarıyla deneyim gerçekleştirmek zor oluyordu, ancak günümüzde çok gelişmiş çözümlere sahibiz ve bu çözümleri bünyesinde barındıran cihazlardan biri de Epson EH-TW7000 4K. İster gün ortasında, güneşin etkisi hâlâ güçlüyken, isterseniz de gece karanlığında kullanın, iki durumda da memnun kalmanız olası.

Epson ürün ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın