En popüler RSS okuyucuları

0

Gündemi takip etmek için her ne kadar sosyal medyadan yararlansak da, en pratik takip metodu RSS okuyucu kullanmaktır. Bu yazıda içerik takibi için kullanabileceğiniz popüler RSS okuyucu seçeneklerine göz atıyoruz.

Sosyal medya öncesi çok popüler olan haber takip teknolojisi RSS (Really Simple Syndication – Çok Basit Besleme), bugün etkisini bir ölçüde kaybetse de hâlâ varlığını koruyor. Özellikle Google’ın Reader adlı RSS takip servisini kapatmasından sonra ücretsiz kullanışlı alternatifler bulmak güçleşti. Ortaya çıkan alternatif RSS okuyucularının çeşitli avantaj ve dezavantajları mevcut.

Feedly

Feedly

Ben Google Reader’ın kapanmasından sonra Feedly adlı RSS okuyucuyu kullanıyordum. Feedly’nin ücretsiz sürümünde arama fonksiyonu yok. İstediğiniz kelimeyle arama yapamadığınız bir RSS okuyucu haliyle sadece gözle satır satır haber taramaktan başka bir işe yaramıyor. Ücretli versiyona geçtiğinizde daha kullanışlı bir deneyim elde edebilirsiniz. Feedly birçok platformu destekliyor, web ya da mobil uygulamalardan kullanılabiliyor.

Inoreader

Inoreader

Eğer ücret ödemek istemiyor ve ücretsiz kullanım imkânı sunan aynı zamanda arama fonksiyonu içeren bir RSS okuyucu kullanmak isterseniz Inoreader’ı önerebilirim. Inoreader’da arama fonksiyonuna sahip olma karşılığında reklâmlara katlanmak zorundasınız. Inoreader’ın ücretsiz sürümünde en çok 150 haber kaynağı ekleyebiliyorsunuz. Daha fazla haber kaynağı eklemek ve birçok avantajlardan yararlanmak için ücretli paketlere geçmek gerekiyor.

The Old Reader

The Old Reader

Son dönemde öne çıkan bir RSS okuyucu ise The Old Reader. Premium sürümünü 14 gün ücretsiz kullanabileceğiniz The Old Reader’ı, dilerseniz reklâmlı sürümüyle kullanmaya devam edebilirsiniz. Birçok platformu destekleyen ve tarayıcı eklentileri de bulunan The Old Reader’a Feedly’de bulunan haber kaynaklarımı aktardım ve aynı haber kaynaklarıyla kullanmaya başladım.

Feedbin

Feedbin

Tercih edebileceğiniz RSS okuyuculardan biri de Feedbin. Takip etmek istediğiniz haber kaynaklarının RSS adreslerinin yanı sıra, twitter kullanıcılarını da RSS gibi takip imkânı sunan Feedbin’i 14 gün ücretsiz deneme sürümüyle kullanılabilirsiniz. Eğer memnun kalırsanız aylık 5, yıllık 50 dolar ödeme teklifi sunan paketlere geçebilirsiniz. Feedbin, web, iOS ve Android platformlarını destekliyor.

OPML

OPML dosyanızı yedekleyin

Kullandığınız haber kaynaklarını OPML dosyası olarak saklayıp yeni üye olduğunuz RSS servislerine aktarabilirsiniz. O nedenle en güncel haber kaynakları listenizi saklamanızda yarar var. Tüm RSS okuyucularda OPML dosyalarını dışarı aktarma ve içeri alma özelliği mevcut.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda hızlı içerik takibi yapmak için kullanabileceğiniz RSS okuyucular hakkında size bilgi vermeye çalıştım. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Telefonunuzdaki uygulamaları bilgisayarınızda çalıştırmanın yolu

Öğrenciler için taşınabilir bilgisayar önerileri

Spotify, YouTube’a rakip mi oluyor?

Cevap bırakın