En iyi vlog çekim ipuçları

0

Düşüncelerinizi ya da hayatınızdan kesitleri belirli bir kitleyle paylaşmak için giderek popüler ve faydalı hale gelen vlog (ya da videoblog) için en iyi çekim ipuçları nelerdir, bu yazıda anlatıyorum.

Vlog nedir?

Sadece metinlerin ve fotoğrafların kullanıldığı daha geleneksel blog’ların bir uzantısı olan ve video blog’un kısaltması olan vlog,  blog ile benzer hedefleri ve işlevleri paylaşsa da aslında hem görsel hem işitsel bir üründür.

Bir blog kaydetmenin arkasında göründüğünden daha fazla iş vardır. İş sadece bir video kaydedip düzenlemekle bitmez, aynı zamanda yorumlara yanıt vermeniz, izleyicilerle iletişim kurmanın en iyi yolunun ne olduğunu bilmeniz veya bahsettiğiniz konuyu derinlemesine bilmeniz gerekir. Ancak yapılması gerekenler bununla da bitmiyor, hesaba katmanız gereken daha birçok husus var.

En iyi vlog çekim ipuçları

Bir vlog yapmakla ilgileniyorsanız, ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu yazıda bir vlog veya video blog çekim için en iyi ipuçları nedir, görebilirsiniz.

İlk olarak, temayı, görsel-işitsel içeriğinizi göstereceğiniz platformu ve izleyicilerinizle etkileşim biçimini seçmelisiniz. Ayrıca kullanılan üslup veya stile de dikkat etmelisiniz ki, bu videolarınızın hedeflediği kitleyle doğrudan ilgilidir.

Nitelik kadar nicelik de önemli

Videonuzun içeriği önemlidir. Videonuzu önemsiz içerikle doldurmamalı ve yalnızca süre doldurma amaçlı hareket etmemelisiniz. Görsel-işitsel bir üründe her şeyin bir nedeni olmalı ve her şey birbiriyle alakalı olmalıdır. Aksi takdirde başka bir fikri uygulayın. Bu kural, insanların görmesi ve dinlemesi kolay olan ve çok fazla uzun olmayan videolar arayan YouTube gibi sosyal ağlara yönelik videolarda daha önemlidir.

Video süresi çok uzun olmamalı

Önceki ipucuna uygun olarak, vlog’larınız kısa olmalıdır. Bunun için belirli bir kural yoktur, ancak 5-7 dakikadan uzun bir video, içerik oldukça çekici olsa bile yarıda bırakılabilir.

Kurgu ve görsel dinamik

Bir vlog kaydettikten sonra, düzenlemeyle ilgili belirli hususları dikkate almalısınız. Videolarınızın dinamik ve çekici olmasını sağlamak çok önemlidir. Bu yüzden bu kadar çok vlog videosu çok sayıda sahnenin hızlı kesmeleri ile oluşturulur. Vlog’unuzu görsel olarak kafanızda tasarlayın ve çekimlerinizi önceden planlayın.

Video kalitesi

Artık akıllı telefonlar bile yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip. Her cihazda belirli bir kalite seviyesini yakalayabilmek için minimum vlog kalitesinin Full HD olması gerekiyor. Çekim ve kurgu ekipmanlarınız uygunsa, 4K da çekebilirsiniz. Ayrıca, videolarınızı kaydedeceğiniz yerin doğru ışıklandırmaya sahip olduğunu da hesaba katmalısınız. Böylece iyi bir görsel kaliteyi tutturabilirsiniz.

Gönderi sıklığı

Gönderilerinizde sabit ve düzenli olun. Abone kazanmak istiyorsanız bu çok önemli. Ayrıca, düzenli olarak vlog içerik yayınlarsanız, vlog’unuzu yayınladığınız platform sizi daha yukarılarda konumlandıracaktır.

Cevap bırakın