Vlog için hangi kamerayı satın almalı?

Vlog için hangi kamerayı satın almak daha mantıklı? Bu formata en uygun kameraları sıraladık.

0

Vlog formatı, başta YouTube olmak üzere video içerik üreten insanların en çok tercih ettiği formatların başında geliyor. “Video Blog” kelimelerinin birleşimiyle oluşan bu format, insanların gezdikleri, gördükleri yerleri video aracılığı ile anlatmasını veya tanıtmasını ifade ediyor. Video içeriğinin henüz yaygın olmadığı yıllarda benzer içerikler yazılı bir şekilde blogger’lar tarafından gerçekleştiriliyordu. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ve YouTube gibi video platformlarının popüler olmasıyla artık büyük çoğunluk gezi içeriklerini video formatında gerçekleştiriyor.

Birçok insan, YouTube ile video içerik üreticisi olmak ve kanalında vlog formatında videolar yayınlamak istiyor. Bu noktada tabii ki akla gelen ilk soru “vlog için hangi kamerayı satın almalıyım?” oluyor. Biz de bu içeriğimizde, bu formatta video üretmek isteyenler için hem dikkat edilmesi gereken konuları, hem de satın alabileceğiniz ürünleri sıralayacağız.

Vlog çekimleri için ihtiyacınız olanlar

Tercih edeceğiniz kamerayı satın almadan önce, spesifik olarak vlog formatı için ihtiyaç duyacağınız bazı kriterler var. Örneğin genellikle dışarıda hareketli çekimler yapacağınız için satın alacağınız kameranın çok ağır olmaması ve kolay taşınabilir olması gerekiyor. Öbür türlü bir yandan gezip, bir yandan anlatarak kamerayı tutmak ve kontrol etmek bir hayli zor olacaktır.

Bir diğer konu ise çekim yaparken kendinizi görüp göremediğiniz. Zira birçok içerik üreticisi, kameraman kullanmadan kendi çekimlerini kendisi gerçekleştiriyor. Böyle bir durumda ekranı döndürülebilir veya ön tarafında da ekran olan bir kamera tercih etmek hayat kurtarıyor. Tabii ki görüntü kadar önemli olan bir diğer konu da ses. Satın alacağınız kameranın üzerinde mikrofon var mı, varsa ne kadar iyi ya da ekstra mikrofon bağlantısın destekliyor mu gibi konuları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Vlog için hangi kamerayı satın almalı?

CANON M50 VLOGGER KIT

Canon M50 Vlogger kit’i, içerik üretmeye başlamak isteyenler için ihtiyaç duyulabilecek önemli ürünleri tek pakette birleştiren bir çözüm. Paketin içerisinde Canon M50 kamera, Rode Video mikrofon ve Manfrotto Pixi tripod yer alıyor.

Bu sayede bu paketi satın aldığınızda sadece bir SD kart takarak ürünü kullanmaya başlayabiliyor ve videolarınızı çekebiliyorsunuz. Ekranı döndürülebilen bir yapıda olan M50, bu sayede vlog çekimleri yaparken kendinizi görebilmenize olanak tanıyor. Ayrıca kit ile birlikte gelen mikrofon da hem iç mekan hem de dış mekan çekimleri için hayli iyi bir ses kayıt performansı sunuyor.

DJI OSMO POCKET

Bugüne kadar üretilen en hafif ve en küçük vlog kameralarından biri olan Osmo Pocket, bu sayede kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Zira ürünü hem yanınızda taşırken, hem de videolarınızı çekerken hiç zorlanmıyorsunuz. Modelin üzerindeki ekran ve dönebilen kamera yapısı sayesinde, ister kendinizi isterseniz de karşı tarafınızı rahatlıkla kaydedebiliyorsunuz.

Her ne kadar ürünün üzerinde bir mikrofon yer alsa da, isteyenler bir aparat satın alarak farklı mikrofonları da Osmo Pocket üzerinde kullanabiliyor. Ayrıca modelde akıllı telefonla bağlantı imkanı, insan takip özelliği gibi vlog çekenlerin fazlasıyla işine yarayacak ek özellikler de bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Hangi aksiyon kamera size göre?

GOPRO HERO8 BLACK

Aksiyon kameraları her ne kadar ilk başta bisiklet, motorsiklet ve benzer araçlar/ekstrem sporlar için üretilmiş gibi olsa da, günümüzde vlog kayıtları için de son derece popüler ve kullanışlılar. Bu alanda en popüler markalardan biri olan GoPro’nun en yeni aksiyon kamerası Hero8 Black, vlog formatındaki çekimler için oldukça başarılı bir çözüm.

Döndürülebilir ekranla birlikte ışık aksesuarı ve ek mikrofon bağlama gibi yeteneklerle gelen modelde HyperSmooth 2.0 teknolojisi öne çıkıyor. Bu teknoloji, hareketli çekimlerdeki titreşimleri minimalize ederek çok daha stabil ve düzgün videoların çekilebilmesine olanak tanıyor. Bu sayede yürürken veya koşarken bile, çok daha az titreyen videolar elde edebiliyorsunuz.

DJI OSMO ACTION

Son dönemde çıkardığı kamera çözümleriyle bu alanda çok ciddi bir oyuncu olmayı başaran DJI, Osmo Action aksiyon kamerasıyla GoPro markasına güzel bir alternatif oldu. Modelde hem önde hem de arkada olmak üzere çift ekran bulunuyor. Bu sayede kendinizi çekerken kadrajı görebiliyor ve rahatlıkla vlog çekebiliyorsunuz.

Aynı GoPro Hero8 Black modelinde olduğu gibi DJI, görüntü sabitleme konusunda iddialı. Şirketin RockSteady adını verdiğini özelliği kullandığınızda, oluşan titreşimler en aza indirgeniyor ve çok daha düzgün videolar kaydedebiliyorsunuz.

Cevap bırakın