En iyi ekrana sahip akıllı telefonlar

0

En iyi ekrana sahip akıllı telefonlar hangileri, ne gibi özellikler taşıyorlar? Sonraki akıllı telefonunuz dev ekranlı olabilir, zira yeni amiral gemisi cihazların ekranları önceki senelere göre daha büyük. Peki büyük ekranlı bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bir zamanlar telefon tablet melezi olarak görülen ve tabletfon, phablet gibi adlar verilen 6 inç telefonlar yeniden moda! Bu şaşırtıcı değil, dev büyüklük fotoğraf ve videoların oynatılmasını, web gezintisini ve görüntülü görüşmeleri çok daha eğlenceli hâle getiriyor.

Akıllı telefonlar büyüdükçe, sınırları da zorluyorlar. Akıllı telefonların sınırlarının ne kadar ilerlediğini, iPhone’ların büyüklüğündeki değişim açıkça gösteriyor. 2016’da bir uçtan diğer uca 5,5 inç olan üst modeller, 2017 yılında iPhone X ile 5,8 inçe çıktı.

2018’de ise en küçük model olan iPhone XS,  5,8 inçti. Giriş seviyesi iPhone XR ise 6,1 inçken üst model iPhone XS Max 6,5 inç olmuştu. Çerçevelerden arınan yeni uzun ekran biçimi ile telefonun boyutu devasalaşmadan, 6 inç hem ekranı büyük kendi küçük telefon anlamına gelmeye başladı.

Yeterince keskin mi?

İnç (2,54 cm) başına piksel ifadesinin kısaltması olan ppi, ekrandaki piksel yoğunluğunu ifade eder. Bir inç boyunca kaç adet pikselin yan yana sıralandığını gösterir. Bu değer ne kadar yüksek olursa, görüntü de o kadar net ve detaylı olur. Ancak insan gözü 350 ppi üzerindekileri ayırt edemez ve bu sınır keskinlik sınırı olarak kabul edilir. Keskinliğin yanı sıra, kontrast (karşıtlık) ve parlaklık da önemlidir.

Ön paneldeki kullanılabilir ekran alanını artırmak için üreticiler ekranın çerçevelerinden kurtuluyorlar. Bu, sol, sağ ve alt kenar için hiç sorun değil ama yeni modellerde iş üst çerçeveye de taştı.İlk kez Essential Phone PH-1’de görülen çentik adlı kesinti, kameranın ve çeşitli ufak donanımların ekranın üst ortasında toplanmasını, yanlarda kalan alanın ise ekran olarak kullanılabileceğini bize gösterdi. Ancak dünyayı çentikle fetheden iPhone X oldu. Daha sonra bunu Android’li akıllı telefon üreticileri hızla izledi.

Şimdi damla çentik adı verilen ve sadece mercimek boyutunda ve kamerayı alabilen, ekranın yine üst ortasını kapatan bir biçim ortama hakim. Bir de pop-up, yani kullanılacağı zaman üstten çıkan kameralar var ama o artık başka bir yazının konusu.

En iyi ekrana sahip akıllı telefonlar

Huawei P30 Pro

Ekran boyutu: 6,47 inç
Çözünürlük / Piksel yoğunluğu: 2.340×1.080 piksel / 398 ppi

huawei p30 pro

Huawei P30 Pro övgüleri en çok kamerayla topluyor ama son derece parlak OLED ekranı ve yüksek keskinliği de takdire şayan. Çözünürlüğü abartmamış olması, pil ömrüne fayda sağlıyor. Artırılabilen depolama, süper zumlu kamera, suya ve toza dayanıklı yapı, kablosuz şarj ve kablosuz ters şarj gibi özellikler ise tam bir amiral gemisi dedirtiyor.

Samsung Galaxy S10 Plus

Ekran boyutu: 6,4 inç
Çözünürlük / Piksel yoğunluğu: 3.040×1.440 piksel / 526 ppi

Samsung Galaxy S10 Plus

Galaxy S10 Plus, büyük ekranını yenilikçi ve çizilmelere dayanıklı seramik sırtı ile tamamlıyor. Harika pil ömrünü hem kamera hem de genel performansı yüksek oluşu tamamlıyor. Üç kameralı telefon, kablosuz şarj, kablosuz ters şarj özelliklerine ek olarak, suya ve toza da dayanıklı.

Apple iPhone XS Max

Ekran boyutu: 6,5 inç
Çözünürlük / Piksel yoğunluğu: 2.688×1.242 piksel / 458 ppi

iPhone XS Max

OLED ekranında renk zenginliği ve mükemmel bir kontrast sunan iPhone XS Max, önceki nesle göre daha güçlü bir donanım ve pil ile de dikkat çekiyor. Suya ve toza dayanıklı cihaz, kablosuz şarj desteği ile de öne çıkıyor.

 

Cevap bırakın