En iyi 55 inç televizyonlar

En iyi 55 inç TV hangisi, televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenler...

0

En iyi 55 inç TV hangisi, yeni bir televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenler, yeni nesil televizyonlar hangi özellikleri taşıyor gibi soruların yanıtları rehberimizde.

Herkes zaman zaman televizyonunu değiştirmeyi ve daha kaliteli, daha ince, daha büyük veya daha akıllı işlevlere sahip bir televizyona sahip olmayı ister. Bununla birlikte, çoğu durumda satın alacağımız televizyon türünü belirleyen şey bütçedir. Ama ucuz bir Akıllı TV ile pahalı bir TV arasındaki farkları gerçekten biliyor muyuz? Aşağıda bugün satın alabileceğimiz en iyi 55 inç Akıllı TV’ler nelerdir, bu yazıda derledim.

Yeni bir Akıllı TV alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tabii ki, ucuz bir Akıllı TV ile pahalı olan arasında fiyatın yanı sıra bazı farklılıklar bulunur. Bu farkı yaratan Akıllı TV özellikleri nedir, yeni bir TV alırken neye dikkat etmek gerekir, yanıtladım.

Ar-Ge maliyetleri, üretim bileşenleri ve dağıtım süreci gibi bir ürünün nihai fiyatını etkileyen belirli hususlar vardır, ancak panel türü, sunulan çözünürlük, yenileme hızı, işlemci, RAM, bağlanabilirlik ve depolama, yeni bir Akıllı TV seçerken bakmamız gereken temel özelliklerdir.

Panel ve çözünürlük

Panellere gelince, şu anda piyasada bulduğumuz Akıllı TV’lerin çoğunda LCD veya OLED paneller buluyoruz. LCD’ler daha ucuz modellerde yer alırken, IPS ve LED gibi farklı teknolojileri orta ve üst seviye modellerde yer alır. Ancak OLED’ler, daha düşük enerji tüketimine sahipken daha parlak ve daha gerçekçi renkler sunmasıyla öne çıkar. Öyle olmasına rağmen, daha yüksek bir fiyatı da karşımıza çıkabilir.

Çözünürlük söz konusu olduğunda, çoğu kullanıcının 4K veya UHD çözünürlüklü Akıllı TV’leri tercih ettiği söylenmelidir. Ancak gerçek şu ki, burada ne istediğimiz ve ne tür içerik göreceğimiz konusunda net olmalıyız. Televizyonu sık kullanmıyor ya da çözünürlüğün önemli olmadığı durumlarda kullanacaksanız, o halde Full HD çözünürlüklü bir model de işinizi görebilir. Ancak Netflix ve diğer platformlarda dizi ve film izleyenlerden biriyseniz, spor müsabakalarını seviyorsanız, o halde 4K tercih etmek çok daha mantıklıdır.

En iyi 55 inç televizyonlar
En iyi 55 inç televizyonlar

İşlemci ve RAM

Yeni bir akıllı telefon alırken olduğu gibi, bir Akıllı TV’nin de RAM miktarı işlemcisine, işlemci tipi önemlidir, çünkü işlemci ve RAM, performansı ve kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler. Daha güçlü ve daha hızlı bir işlemci, bol miktarda son teknoloji RAM ile Akıllı TV’mizde kullandığımız uygulamaları daha akıcı bir şekilde çalıştırabilecektir. Ek olarak, harici bir sabit sürücü veya doğrudan oynatma hizmetleri kullanırken, herhangi bir içeriği daha iyi bir kalitede yeniden üretmeye yardımcı olurlar.

Depolama ve bağlantı

Akıllı TV’de bolca uygulama kullanmak isterseniz her modelin sunduğu depolama kapasitesine bakmalısınız. Çoğu durumda, işletim sistemi ve önceden yüklenmiş uygulamalar, genellikle neredeyse tüm kullanılabilir alanı kaplar ve istediğimizi yüklemek için çok fazla alanımız bulunmaz.

Elbette, bağlantılar da dikkate alınması gereken başka bir bölümdür. Yeni bir Akıllı TV alırken Ethernet ve WiFi bağlantısına sahip olması önemlidir, ancak Bluetooth seçeneği de klavye, fare, kulaklık gibi cihazları bağlamamıza olanak vererek konfor sunar. İhtiyacımıza ve yapacağımız kullanıma göre HDMI, USB portu, optik ses çıkışı var mı, bunlara da bakabilirsiniz. Tüm bu tür bağlantıların, bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için ilgili standartların en son sürümlerini kullanması gerektiğini de unutmayın.

Yenileme hızı

TV satın alırken yenileme hızı çok konuşulmasa da, görüntü birimlerinde büyük önem taşıyan bir özelliktir. Yenileme hızı, bir televizyonun bize sunduğu görsel deneyimi etkiler, çünkü gösterebileceği saniye başına görüntü miktarını temsil eder. Hz cinsinden ölçülür, bu da 60 Hz’lik bir televizyonun saniyede maksimum 60 görüntü veya kare görüntüleme kapasitesine sahip olduğunu ifade eder. Bu nedenle, televizyonumuz ne kadar çok Hz sunarsa, hareketli görüntüler de o kadar akıcı olur.

55 inç TV hangi uzaklıktan izlenir, izleme mesafesi önemli midir?

55 inçlik bir Akıllı TV alırken, TV izleyeceğimiz mesafeyi hesaba katmak da önemlidir. Çözünürlüğü artırmak, tek tek pikselleri ayırt etmeye başlamadan önce ekranı görebildiğimiz mesafeyi azaltır. Bu durumda 4K çözünürlüğe sahip 55 inçlik bir ekran için önerilen minimum mesafe 1 metre olurken, çözünürlüğü aynı ekran boyutu içerisinde Full HD’ye düşürürsek en az 2 metre uzaktan izlemek gerekeceğini hesaba katmalısınız. Ancak bunlar asgari mesafelerdir, ideal bir çözüm için 4K çözünürlüklü bir 55 inç TV’yi 2, Full HD çözünürlüklü olanı ise 3 metreden izlemenizi tavsiye ederim.

En iyi 55 inç Akıllı TV’ler

Samsung 55TU8005

En iyi 55 inç televizyonlar
En iyi 55 inç televizyonlar

Bu Samsung modeli, daha derin siyahlar gösterebilen ve her sahnedeki ayrıntı düzeyini artırabilen 4K çözünürlük ve HDR 10+ teknolojisi sunar. Renk ve yüksek dinamik aralığı optimize eden 4K işlemciye, PureColor teknolojisine, Akıllı Ses özelliğine ve tek uzaktan kumnandaya sahiptir, böylece kullanıcı, aynı uzaktan kumandadan tüm cihazları kontrol edebilir. Ek olarak, Samsung 55TU8005 Smart TV, televizyonu sesimizle kontrol etmek için sesli asistan özelliği de taşımaktadır.

LG 55NANO816

LG 55NANO816

Nanocell teknolojisine ve yapay zekaya sahip bu 4K TV, 178 derecelik IPS paneli sayesinde her açıdan saf renkler sunan Yerel Aydınlatma özelliğini de taşır. Ayrıca, sürükleyici bir deneyim için Ultra Surround Ses, WebOS 5.0 işletim sistemi ve görüntüyü iyileştirmek için her kareyi analiz edebilen 10 bitlik dört öekirdekli akıllı işlemcisi bulunur.

Samsung 55Q70T

En iyi 55 inç televizyonlar
En iyi 55 inç televizyonlar

Samsung’un Quantum Dot teknolojisine, 4K yapay zekasına sahip 55 inçlik bu QLED Smart TV, her durumda görüntü ve ses kalitesini dönüştürebilir ve iyileştirebilir. Ayrıca daha derin siyahlar oluşturmak ve her sahnedeki ayrıntı düzeyini artırmak için HDR10 + teknolojisine, ses düzeyini ayarlayan ve çevresinde bir gürültü algıladığında diyaloğu netleştiren Aktif Ses Yükselticiye ve TV’ye komutlar göndermek için sesli asistanlara sahiptir.

Sony KD-55XH9077

Sony KD-55XH9077

Doğrudan Full Array LED arkadan aydınlatmalı bir LCD panele ve HDR dinamik aralıklı 4K Ultra HD çözünürlüğe sahip bu Sony TV‘de X1 Ultimate görüntü işlemcisi bulunmaktadır. X-Motion Clarity teknolojisi ve DTS Digital Surround ses sayesinde dinamik kontrastı da geliştirebilir.

Philips 55OLED805

En iyi 55 inç televizyonlar
En iyi 55 inç televizyonlar

Philips 55OLED8505, Android TV işletim sistemine ve üç bölgeli Philips Ambilight’a sahip bir 4K UHD OLED Akıllı TV’dir. Üstün görüntü kalitesi sağlayan Picture Engine teknolojisine sahiptir. Ses kalitesini artırmak için Dolby Vision ve Dolby Atmos desteği taşır. Ayrıca TV’yi kendi sesimizle kontrol edebilmemiz entegre Google Asistan ve Alexa uyumluluğu sunar.

Cevap bırakın