En çok para harcanan mobil oyunlar belli oldu!

0

Günlük hayatımızın önemli parçalarından akıllı telefonların popülerleşmesiyle mobil oyunlara olan ilgi de büyük ölçüde arttı. Eskiden sadece bilgisayar ve konsollarda deneyimlediğimiz oyunlar, gün geçtikçe daha da yetenekli hale bu küçük akıllı kutulara taşınmaya başladı. Böylelikle mobil oyun sektörü adında yeni bir tabir ortaya çıktı.

Tüm bunlara bir de uygulama için satın alma konsepti eklenince, milyarlar dolarların döndüğü devasa bir sektör haline geldi. Peki hangi mobil oyuna ne kadar para harcandı diye hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı olarak mobil sektörün analizindeki en güçlü araçlardan biri olan ve sektördeki gelişmeleri yakından takip eden Sensor Tower, aralık ayının en çok hasılat elde eden oyunlarını derledi. İşte liste…

Küresel pazarın en güçlü Android telefonları açıklandı

İşte aralık ayının en çok para harcanan mobil oyunları

Sensor Tower tarafından açıklanan verilere göre aralık ayının en çok hasılat elde eden yapımı geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36,7’lük artış yaşayarak 244 milyon doları kasasına koyan PUBG: Mobile oldu. Yapıma en çok para harcayan ülke yüzde 68.3 ile Çin olurken, ikinci sırada yüzde 6.8 ile ABD, üçüncü sırada ise yüzde 5.5 ile Türkiye yer aldı.

Aralık ayında en çok hasılat elde eden ikinci yapım ise Genshin Impact. Aynı şekilde gelirlerini 134 milyon dolar seviyelerine çıkarmayı başaran mobil oyuna en çok para harcayan ülkeler ise yüzde 28 ile Çin ve yüzde 23.4 ile ABD oldu.

Küresel mobil oyun pazarı, Aralık 2021’de Google Play ve App Store’da oyuncu harcamalarından toplamda 7,4 milyar dolar elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2’lik düşüş gösterdi. Aynı zamanda kasım ayında en çok para harcayan ülke, 2,2 milyar dolarla toplam harcamaların yüzde 29’unu oluşturan ABD oldu. İkinci sırada yüzde 20 ile Japonya, üçüncü sırada ise yüzde 15,7 oranıyla Google Play Store’un kullanılmadığı Çin yer aldı.

Cevap bırakın