Elon Musk’ın tüneli ile tanışın

0

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda detayları açıklanan ve ABD’nin Los Angeles şehrinde çalışmalarına tüm hızıyla devam edilen dev tünelin görüntülerini paylaştı. Bu tüneli web sayfamıza taşımamızın nedeni yoğun nüfuslu kentin derinliklerinde, süper-hızlı ve elektrikli bir ulaşım alternatifi sunma planının inovatif bir parçası olması. Detaylar bir hayli ilginç…

Paylaşılan görsel, Kaliforniya’daki test alanlarının tamamlanmış görüntüsü şeklinde kamuoyuna sunuldu. Söz konusu tünelde kablolamalar, panelli duvarlar, havalandrıma, inşaat ekipmanları, vb görünüyor.

Hawthorne Belediye Meclisi tarafından onay verilen projedeki çalışmaların merkezinde, teoride 200km/s hızla kızaklar üzerinde ilerleyebilen araçların, çift yönlü olarak yer altından hedeflenen noktaya kısa sürede ulaşması yatıyor.

Muhtemelen bilim kurgu filmlerinden fırlamış tasarıma sahip prototip araçlarla gerçekleştirilecek testler için dev matkaplarla hazırlanan tünelin yakın gelecekte, mesafelerin çok daha hızlı bir şekilde katedilmesi doğrultusunda büyük önem taşıyacağı net. Öte yandan söz konusu çalışmaların, ‘ultra-yüksek’ maliyetlere sahip olacağı da biliniyor. Milyarlarca dolarlık fonlama gereksiniminin yaratacağı etkiler merakla bekleniyor. Ayrıca projenin ABD dışındaki ülkelerde de gelecekte devlet politikaları açısından, ‘önemli bir yatırım alanı’ oluşturup oluşturmayacağı da akıllardaki soru işaretlerinden.

En nihayetinde ise teknoloji, insan hayatını kolaylaştırma yolundaki adımların merkezinde yer almayı sürdürüyor.

Bizleri durmaksızın şaşırtan teknoloji dünyasına dair dikkat çekici gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın