Ekran Kartı Savaşlarında Son Durum

0

Ekran kartları belki de bilgisayarların en heyecan verici parçasıdır. Çünkü ekran kartının değişimi performansta gözle görülür derecede artış sağlar. Oyunlarımızın grafik kalitesi artar; mimari veya fotoğraf / video işlemlerimize kadar her türlü işlemin süresi kısalır. Nitekim iki büyük ekran kartı üreticisi Nvidia ve AMD’nin arasındaki rekabet öyle büyüdü ki, artık ekran kartı denince akla oyun veya benzeri uygulamaların çok daha ötesi geliyor.

Ekran kartı
Ekran Kartı denince Nvidia’nın Tesla modeline bakmaktan gözlerimizi alamıyoruz

Volta ve Ampere ile tanışın

2018 için muhtemelen en çok beklenen ekran kartlarından biri Nvidia’nın Volta modeli. Birkaç ay önce büyük sükse ile tanıtımı yapılan Volta, GDDR6 bellek tipini kullanıyor. Oldukça hızlı işlem yapabilen GDDR6’ı deneyimlemek için oyuncular şimdiden kolları sıvamış durumda. Aslında Volta’yı geçen sene Tesla V100 modeli ile görmüştük ancak ürün ev kullanımı için fazla gelişmişti. 21 milyar transistör ve 5120 çekirdekten oluşan Tesla V100, bu kadar sayıda transisörü sıkıştırmak adına 12 nanometre üretim teknolojisinden yararlanıyor. Peki, ev kullanımı için aşırıya kaçan bu ürünün amacı ne? Tesla V100, yapay zeka başta olmak üzere, veri analizleri gibi profesyonel kullanımlarda tercih ediliyor. Tesla V100’den esinlenerek üretilecek ev tipi modelin performansı merakla beklense de dudak uçuklatacak olduğu kesin. Tesla V100’ü beklerken bir başka iddialı kart Titan V yazısı için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Nvidia cephesinde bu yıl oluşabilecek daha olası senaryo ise Ampere mimarisine sahip kartlar. Volta’nın daha çok bulut işlemler için tercih edilecek olması Nvidia’nın oyuncular için Ampere mimarisini geliştireceği söylentilerini doğurdu. Mart sonrası daha somut bir hal alması beklenen Ampere konusunda fazla bir bilgi yok. Ancak beklentiler doğrultusunda Ampere’nin GDDR6 RAM kullanma ihtimali var.

Otomobiller ve Ekran Kartı

Aracınızın içinde ekran kartı ne arıyor diye düşünmeyin. Otonom sürüşün bir parçası olarak aslında araçlarda uzun bir süredir yüksek işlem kapasiteli işlemciler yer alıyor. Nvidia’nın geliştirdiği Drive PX Pegasus da özünde yukarıda bahsi geçen mimarilerin kalbini oluşturduğu, otomobiller için geliştirilen bir platform. Nvidia bu alanda da yaptığı yatırımlarla 320 TOPS (saniyedeki trilyon işlem sayısı) hızına ulaşan işlemcileri araçlara hazır hale getirdi. Nvidia bu işlemcilere grafik işlemci gözüyle bakıyor. Tabii otomobil sektörünün bu işlemcileri kullanarak otonom sürüşe uygun araç üretmesi en az üç dört yılı alacak. Yine de Drive PX ile birlikte bu yıl ve gelecekte de araçların içindeki ekran kartlarını konuşmaya başlayacağız.

Vega
AMD’nin Vega’sını bu sene daha sık duyacağız

Vega’nın Tam Sırası

AMD cephesinde de geçtiğimiz yıl adından söz ettiren Vega mimarisine sahip ekran kartlarının piyasada yaygınlaşacağını düşünüyoruz. 2048 bit ve 8GB bellek ile gelen ürünlerin fiyatları daha ulaşılabilir seviyelere gelecektir. Vega kartların en çok eleştirilen yönü ise yüksek miktarda güce ihtiyaç duyması. Bu yılın modellerinde güç tüketimi konusunda da iyileştirmeler bekleniyor. Vega’ların bir diğer sorunu da stok sorunu yaşaması. İddialara göre AMD, piyasaya erken girmek için üretim sayısını kısıtlı tutmak zorunda kalmış. Görünen o ki Vega kartlar asıl bu yıl rüştünü ispatlayacak.
AMD’nin asıl bombası ise yıl ortalarında gün yüzü görecek Navi mimarili ekran kartları. Navi’lerde üretim sınırları daha da zorlanılarak 7 nanometreye düşürülüyor. Nvidia’ya göre kağıt üzerinde oldukça iddialı gözüken bu sayı pratikte AMD’nin işine nasıl yarayacak?

Ekran kartları savaşlarının henüz tam telaffuz edilmeyen bir yönü de Bitcoin gibi sanal para ve bunları işlemeye yarayan “mining” (madencilik) sistemleri. Bilindiği gibi ekran kartları bu tarz işlemlerde kritik rol oynuyor. Bazı modeller, mining’e daha uygun olması nedeniyle inanılmaz miktarda alıcı bulup karaborsaya düşüyor. Mining işlemleri HBM (High Bandwidth Memory / Yüksek Bantgenişliğine sahip bellek)teknolojisine sahip ekran kartlarıyla daha uyumlu çalıştığı için üreticiler de farkında olarak ya da olmayarak bu amaca uygun kartlar üretebilir. 2018’de bitcoin gibi sanal para birimlerinin değerini ne derece koruyup korumayacağı ve piyasadaki kartların bu algoritmaları işlemeye ne kadar elverişli olup olmadığı gibi değişkenler kartların başarısını etkileyecek. Ekran kartlarında yeni modelleri yakından takip etmek için bu adresi takipte kalın.

Cevap bırakın