Nvidia Titan V dünyanın en güçlü ekran kartı oldu

0

1000 serisi ekran kartları ile adeta şov yapan Nvidia, Titan V adını verdiği ekran kartı ile dünyanın en güçlü ekran kartını resmi olarak tanıttı. Karşınızda Nvidia Titan V ve özellikleri!

nvidia titan v

Nvidia Titan V özellikleri ile dünyanın en güçlü ekran kartı oldu

Nvidia Titan V modeli, Nvidia’nın yeni Volta mimarisini kullanıldığı, ilk tüketici kategorisinde üretilen ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor.  Nvidia Titan V’nin detaylarına yakından bakalım.

Yapay zeka merkezli bir ekran kartı olan Titan V, 5120 CUDA ve 640 tensor çekirdeğine ek olarak 21.1 milyar transistör sayısı ile  110 teraflop gibi devasa bir işlemi gücüne ulaşabiliyor. Pazarda yer alan rakiplerine oranla 9 kat daha fazla derin öğrenme performansı sunan ekran kartı, 12 GB kapasiteli HBM2 türü bellek ile üretildi . Ekran kartının baz işlem gücü ise 13.8 TFLOPS gibi ciddi bir seviyede.

Volta ile yüksek performanslı bilgisayarların ve yapay zekanın sınırlarını zorlamayı bir vizyon haline getirdiklerini ifade ediyor. Nvidia kurucusu ve CEO’su Jensen Huang yaptığı açıklamada, Titan V ile Volta’yı tüm dünyadaki araştırmacıların ve bilim adamlarının kullanıma sunduklarını ve buluşlarını görmek için sabırsızlandıklarını dile getiriyor.

12 nm üretim süreci ve 250 W TDP gibi yüksek değeri ile kullanıcıların beğenisine sunulacak olan ekran kartı, 2999 dolar gibi dudak uçuklatan bir fiyata sahip. Nvidia, Titan V modelinin satışlarında ise kişi başına iki adet satış limiti koyulacak. Bu da toplu alım ve karaborsa gibi unsurların önüne geçmek için yapılmış bir hamle olarak dikkat çekiyor.

Cevap bırakın