Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi açıklandı

0

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi ünvanına hak kazandı. İşte detaylar…

Paylaşılan son veriler ışığında Tesla’nın, Çinli rakibi BYD’yi geçerek dünyadaki en büyük elektrikli araç imalatçısı olduğu kaydedildi. Gelecek senelerde Tesla’nın daha fazla öne çıkarak farkı gittikçe açabileceği belirtiliyor.

2019 Ekim itibarıyla sunulan rapora göre Tesla, en dişli rakibi yani Çin merkezli BYD’i geride bırakarak elektrikli araç üreticilerinin en büyüğü oldu. Son dönemlere kadar dünyadaki en büyük elektrikli ve hibrit araç üreticisi Çinli BYD şirketiydi.

Tesla ve BYD’nin üretim hacimleri son derece birbirlerine yakın olmasına rağmen Çinli şirket bir miktar önde gitmeyi başarıyordu. Fakat Elon Musk, üretim sürecini hızlandırıp sorunları giderince, ABD’li şirket bu yarışın seyrini değiştirerek ipleri eline aldı.

Tesla, 807 bin 954 elektrikli araç teslimati gerçekleştirdi…

Veri uzmanlarından Kevin Rooke, iki şirketin kümülatif satışlarına dair bir rapor sundu.
Paylaşılan bilgilere göre 2019’un Ekim ayında Tesla 807.954 elektrikli araç, BYD de şu ana dek 787.150 araç teslimatı gerçekleştirdi. Fakat gözden kaçırılmaması gereken asıl unsur, BYD’nin istatistiklerine hibrit araçların de dahil oluşu. Oysa ABD’li şirket yalnızca elektrikli araç imal ediyor.

BYD’nin Çin pazarında düşüşe geçen satış cirosundan da anlaşılıyor ki gelecek senelerde aradaki bu farkı gittikçe açılacak gibi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın