Elon Musk, Starlink uydusu interneti ile ilk tweet’i gönderdi

0

Elon Musk, Starlink uyduları tarafından sağlanan internet bağlantısını kullanarak Twitter paylaşımı yaptı.

Her projesiyle adından söz ettiren Elon Musk, tüm dünyaya uydu üzerinden internet hizmeti vermeyi planladığı uydu ağını şimdiden kullanmaya başladı.

Bu kapsamda milyarder iş adamı, uydu üzerinden ilk tweet’ini gönderdi.

Başta SpaceX olmak üzere aynı andan birçok devrimsel projeyi yürüten Elon Musk, uydular tarafından sağlanan internet bağlantısını kullanarak Twitter paylaşımı yaptı. Musk’ın gönderdiği tweet çok kısa bir süre içerisinde büyük bir ilgi gördü. Musk yaptığı paylaşımda; “Bu tweet’i Starlink uydusu aracılığıyla uzaya gönderiyorum” dedi. Sonraki paylaşımında ise; “İşe yaradı” ifadesini kullandı.

Starlink projesi yakında hayata geçiyor

SpaceX, ilgili projenin ilk uydularını geçtiğimiz Mayıs’ta uzaya götürmüştü. Geçtiğimiz aylarda ise bu uydular üzerinden test çalışmaları geçekleştirldi. Yapılan testlerin başarıyla ilerlediği belirtilirken  önümüzdeki ay yeni Starlink uydularının yörüngeye yerleştirilmesi bekleniyor.

SpaceX başkanı Gwynne Shotwell tarafından yapılan açıklamada, uydu sayısının 400’ü geçmesinin ardından internet hizmetinin kısıtlı olarak verilmeye başlanacağı belirtildi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, 2025 yılına kadar tüm dünyada 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Projeden 30 milyar dolar gelir elde etmeyi bekleyen Musk, bu geliri SpaceX projesinde kullanacak.

Hizmetin Türkiye’de hizmet verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

Cevap bırakın