DOOM ETERNAL İnceleme

0

1993 yılında piyasaya sürülen Doom oyunu oyun dünyasında oldukça fazla anlayışı kökten değiştirdi. FPS mekanikleri ile kendisinden sonra çıkacak oyunlara büyük ilham kaynağı olan yapım için devam eden süreçte yeni oyunlar da piyasaya sürüldü. Konuğumuz Doom Eternal. FPS tarihinin en güçlü isimlerinin başında geleni, şeytani dürtüleri ve muazzam müzikleri ile saf aksiyonun tanımını bize tekrardan hatırlatmaya geldi.

Geçmişteki Doom oyunlarını hatırlıyorum, vurup kırıp geçtiğimiz, aksiyonun önde olduğu, gaz bir ambians içinde dolu dolu adrenalin ile boğuştuğumuz ve hikâye açısından çok bir beklentimizin olmadığı yapımlardı. Müthiş bir iblis avına dönen ortamda artık bazı şeyler eskisi gibi değil!

Karşımızda duran yapım hem hikaye hem de oynanış açısından serinin en güçlü oyunu diyebiliriz. Hikaye kısmını keşfetmeyi size bırakıyorum fakat sadece şunu söyleyebilirim, oyunun ara noktalarında size gösterilen sinematik ekranlarda mest olacaksınız. Muazzam bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış bu sinematikler, DOOM ETERNAL’ın dünyasını oynamanın dışında izlerken de üst düzey keyif sunuyor.

Oynanış olarak baktığımızda geçmişte göre daha sert ve daha kaotik bir ortam bizi bekliyor. Alışılmış oynanış yapısının dışında artık elimizdeki yetenekleri, silahları ve karşımızdaki düşmanları çok iyi tanımamız, seçimlerimizi ona göre yapmamız ve buna göre aksiyon almamız gerekmekte. Oyun türü olarak aksiyon havasında olsa bile biz silahımıza ve kendimize yönelik geliştirmeler vasıtası ile oynanış deneyimini özelleştirebiliyoruz. Etraftaki sağlık kitleri, zırhlar ve mermiler limitli hatta yok! Yapmanız gereken büyük düşmanlara göre daha kolay avlanabilen küçük düşmanlardan beslenmek.

Gösterişli bir şekilde ortaya çıkan bitirici vuruş, motorlu testere ile katletmek gibi opsiyonlar size sağlık, zırh, mermi vb. şekillerle geri dönüyor. Büyük düşmanlara karşı mücadele ederken bu yolu kullanarak daha fazla hayatta kalabilir ve onları zayıf yönlerinden alt edebilirsiniz. Oyunun geneli haritayı iyi okuma, elinizdeki ekipmanları doğru yerde kullanma ve iyi zamanlama üzerine kurulu.

Oynanış etkisini çok iyi bir şekilde tamamlayan grafikler ve ses-müzik kombinasyonu diyebiliriz. DOOM serisinde müzikler her zaman iyi bir yerde durmuştur. Günlük hayatta kaçınız gidip bakıp dinleyecek kadar hoşuna gitti bilinmez fakat oyuna girdiğinizde o kaotik ambians içinde sizi sarıp sarmalayan atmosferin bir numaralı dokunuşu doğru zamanda size çaldığı müzikler olmuştur. Mick Gordon tarafından hazırlanan bu şahane şarkıları ayrıca temin de edebiliyorsunuz.

Grafik olarak baktığımızda da oyunun bizi üzmediğini söyleyebiliriz. 144 Hz yenileme hızı ile birlikte NVIDIA GEFORCE 1660 ekran kartı ile deneyimlediğim oyunda, iyi grafik seçeneklerine göre akıcı bir deneyim elde ettim.

Doom Eternal, çok uzun süre sonra size saf adrenalin sağlayan ve uzun süredir piyasada görmediğiniz kadar iyi bir yapım.

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/monitor-tercih-ederken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Cevap bırakın