Monitör tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler

0

Ne kadar güçlü bir bilgisayarınız olursa olsun monitörünüz yeteri kadar kaliteli değilse bilgisayar kullanmaktan pek keyif alamayabilirsiniz. Bu yüzden monitör seçimi de en az bilgisayar seçimi kadar önemli. Çoğu kişi “En uygun fiyatlı monitör olsun, farketmez” düşüncesinde olsa da bu durum, ilerleyen zamanlarda sizi rahatsız edebilir. Monitör tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler yazımızda önemli püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda monitör seçimi yapmak, size daha iyi bir deneyim sunacaktır. Peki, ihtiyaçlarınıza göre en doğru monitörü nasıl seçersiniz?

Gündelik kullanım için hangi monitörler tercih edilmeli?

Gündelik kullanım için satın alabileceğiniz monitörler arasında uygun fiyatlı modellerin oldukça bol olduğunu görüyoruz. Bu sebepten dolayı gündelik kullanım için satın alacağınız monitörlere çok yüksek fiyatlar ödemenize gerek yok. Uygun fiyatlı bir monitör de işinizi görecektir.

Ancak biz yine de satın alırken bazı unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Sonuçta monitör, göz sağlığınızı da etkileyebilir. İlk olarak önceliğinizinin IPS panelli monitörler olması gerektiğini söyleyebiliriz. IPS panelli monitörler, daha başarılı renkler verdiğinden dolayı daha iyi bir deneyim sunacaktır. Ayrıca çözünürlük tarafında da minimum Full HD’yi tercih etmenizde fayda var. Bu sayede gözleriniz daha az yorulacaktır.

Oyun için hangi monitörler tercih edilmeli?

Oyun oynarken bilgisayarınızın gücü kadar monitörünüzün performansı da büyük bir öneme sahip. O yüzden özellikle bilgisayarı oyun oynamak için kullanıyorsanız monitör seçiminde dikkatli olmalısınız. Bazı teknik özellikleri dikkate alarak seçim yapmalısınız.

Oyun monitörlerinde en önemli özellik gecikme süresidir. Alacağınız monitörün gecikme süresi ne kadar az olursa oyun deneyiminiz o derece iyi olacaktır. Bu türde bir kullanım için 1 ms gecikme süresine monitörleri tavsiye ediyoruz. Ayrıca yenileme hızı da ne kadar yüksek olursa oyun deneyiminiz o derece artacaktır.

Düşük gecikme süresinin TN panelli monitörlerde daha düşük olduğunu görüyoruz. Ancak IPS panelli olup düşük gecikme süresine sahip olan monitör modelleri de mevcut. IPS panelli oyun monitörlerinin fiyatı daha yüksek olsa da daha iyi bir renk deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra çözünürlük de oldukça önemli bir faktör. Bu noktada ekran kartınıza göre bir çözünürlük tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ekran kartınız güçlü ise 4K monitör satın alabilirsiniz. Ama giriş seviyesi ya da orta seviye bir ekran kartınız varsa Full HD çözünürlüğündeki monitör satın almanız daha mantıklı olacaktır. Hem de bütçe açısından daha da uygun olabilir.

Profesyonel kullanım için hangi monitörler tercih edilmeli?

Eğer ki bilgisayarı oyun ya da gündelik işler için kullanmıyorsanız, profesyonel amaçla kullanıyorsanız biraz daha yüksek fiyatlı monitörleri tercih etmelisiniz. Grafik tabanlı işler yaptığınızı düşünürsek özellikle renk konusunda en doğru sonuçlar veren monitörleri bulmalısınız.

Renk konusunda IPS panelli monitörler sizin için en doğru renkleri verecektir. Ayrıca ekranın büyük olmasında da fayda var. Büyük ekran, sizlere daha geniş bir çalışma alanı sunacak. Böylece çalışmalarınızı çok daha kolay ve detaylı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlamda monitörün en az 27 inç boyutunda olmasına özen göstermelisiniz.

Cevap bırakın