Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü artırmanın yolları

0

Her ne kadar yeni nesil bilgisayarlar daha fazla pil ömrü sunuyor olsa da hepimiz pili gün boyu yeten bilgisayara henüz terfi edememiş olabiliriz. Bu nedenle bu yazıda dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü artırmak için alabileceğiniz önlemleri sıralıyorum.

1-Ekran ışığını azaltın

Dizüstü bilgisayarınızda genellikle en fazla güç tüketen donanım ekrandır. Bu nedenle enerji tasarrufuna ekrandan başlamanız gerekir. Ekran parlaklığını kısmak pil ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Kullandığınız bilgisayarın denetim masasından ekran seçeneklerine girerek ekran parlaklığını kolayca ayarlayabilirsiniz. Çoğu dizüstü bilgisayarda ekran ışığını ayarlamak için buna bile gerek kalmaz. Çünkü genellikle fonksiyon (Fn) tuşunu basılı tutarak klavyenizdeki güneş simgesine basarak ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

2-Güç ayarlarını değiştirin

Bilgisayarlarda güç seçenekleri modu bulunuyor. Örneğin kullandığınız bilgisayarda Windows 10 işletim sistemi yüklüyse, Denetim Masası’ndan Güç ve Uyku seçenekleri ayarlarını bulabilirsiniz. Burada genellikle ‘Dengeli” mod aktiftir. Bunu değiştirerek, Güç Tasarrufu modunu aktif hale getirmeniz pil ömrünüze olumlu katkı sağlayacaktır. Burada ayrıca “Yüksek Performans” adlı üçüncü bir mod bulunmaktadır. Bu mod aktif hale geldiğinde ise bilgisayarınızın enerji tüketimi en üst düzeyde olacağı için pek tavsiye edilmez. Buradan ayrıca bilgisayarınızın pil veya şebekeden beslenirken uyku moduna geçme süresi ya da kapanma süresini ayarlayabilirsiniz.

3-Wi-Fi ve Bluetooth’u devre dışı bırakın

Kablosuz internet bağlantısı bugün bilgisayarımız için gereklilik. Ancak sabit bir ofiste çalışıyor ve genellikle kablo üzerinden internete bağlanıyorsanız Wi-Fi modunu kapalı tutabilirsiniz. Aynı durum Bluetooth için de geçerli. Kullanmadığınız hallerde Bluetooth’u kapalı tutmanız da pil ömrünüze katkı sağlayacaktır. Wi-Fi ve Bluetooth’u devre dışı bırakmak için Windows 10’un sağ alt köşesinden erişebileceğiniz paneli kullanabilirsiniz. Denetim Masası’ndan da Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

4. Dizüstü bilgisayarınızı sürekli şarjda bırakmayın

Yeni nesil bataryalar aşırı şarj korumasına sahiptir. Ancak bilgisayarınızda bu özelliğin bulunduğundan emin değilseniz, sürekli prize takılı olarak kullanmanız batarya için zararlı olabilir. Bu nedenle pilinizin zarar görmemesi ve daha uzun bir kullanım ömrü sağlaması için arada bir tamamen deşarj etmenizde yarar vardır. Pillerin sağlıklı çalışabilmesi şarj/deşarj döngüsünün devamına bağlıdır. Sürekli prizde takılı ve yüzde 100 seviyesinde dolu bir pil ile bilgisayarınızı kullanmak pek tavsiye edilmez.

5. Gereksiz çevre birimlerini çıkarın

Sürekli ihtiyacınız olmayan ama arada bir gerekli olur diye bilgisayarınıza bağlı duran çevre birimlerinin bağlantılarını kesmek pil ömrüne olumlu katkı sağlayacaktır. Örneğin her zaman gerekli olmayan harici DVD, harici diskler, USB belllekler, USB kameralar, hatta yazıcı ve tarayıcıların bilgisarınızla bağlantılarını kesin. Sadece gerektiğinde bilgisarınıza bağlayın. Aklınıza gelebilecek her türlü aksesuar bilgisayarınıza bağlı olduğu sürece enerji kullanır ve pil ömrüne olumsuz etki eder.

6. Bilgisayarınızın emektar pilini yenileyin

Bilgisayarınızın pili, cihazınızdaki diğer donanımların aksine daha kısa ömürlüdür. Birçok bilgisayar üreticisi pilleri garanti süresi kapsamı dışında tutabilmekte. Ya da pil için daha kısa garanti süresi verebilmekte. Bu durum pillerin yazıcı kartuşları gibi sarf malzemesi gibi görülmesine kadar gidebilir. Bu açıdan bilgisayarınızın pilinin ömrü azaldığında, eğer garanti süresi de geçmişse çözüm yeni bir pil satın almaktan geçer. Bu nedenle bilgisayarınızın pilini yenilemek sizin için tek çözüm olarak gözükür.

7. İkinci pil veya harici bir pili düşünün

Bazı eski bilgisayarlarda CD veya DVD sürücüsünün yerine yedek pil takılabilme imkânı var. Bu desteği sunan üreticiler CD yuvası uyumlu yedek pili ek aksesuar olarak satıyor. Bu ihtimali değerlendirerek pil ömrünüzü iki pile sahip bilgisayar kullanarak artırabilirsiniz. Bunun dışında harici bir pil ile bilgisayarınızı desteklemek de iyi bir çözümdür. Bilgisayarınızı bile şarj edebilen taşınabilir bataryalar (powerbank) raflarda yer almış durumda. USB-C girişi destekleyen bu ürünler de sizin için iyi bir güç kaynağı olacaktır.

8. Klasik sabit diskten SSD’ye geçin

SSD (Katı hal sürücü) öncelikle bilgisayarı hızlandırmak için tercih edilse de pil ömrüne de katkı sağladığını göz ardı etmeyin. Bu nedenle hareketli mekanik aksamları nedeniyle fazla enerji tüketen klasik sabit disklerden SSD’ye geçerek de bilgisayarınızın enerji tüketimizi düşürebilirsiniz. Eğer eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, SSD satın alabilirsiniz. Yeni bilgisayar satın alacaklar içinse bugün klasik sabit disk içeren bilgisayar satın almanın zamanının çoktan geçtiğini vurgulamakta yarar var.

9. Hangi grafik kartının aktif olduğunu yönetin

Bilgisayarınızda AMD veya Nvidia gibi ek bir grafik kartı mevcutsa bu kartların sadece yüksek grafik işlem gücü gerektiren uygulamalar sırasında aktif hale gelmesi pil ömrü için önemlidir. Örneğin benim kullandığım bilgisayarda hem dahili bir grafik kartı hem de ek olarak grafik kartı mevcut. Dahili grafik kartı günlük işlemlerde çalışıyor ve yeterli oluyor. Ek grafik kartı, görsel tasarım, video kurgu ve oyunlar sırasında grafik bellek gerektiğinde kendiliğinden devreye giriyor. Bu ayarı manuel olarak yapmanızı sağlayan bilgisayayarlar da mevcut.

10. Sistem belleğini yönetmeyi öğrenin

Bilgisayarınızda kullandığınız web tarayıcısı genellikle en çok bellek tüketen yazılımdır. Ben Google Chrome kullanıyorum ve şu an bu yazılım bilgisayarımın en çok bellek harcayan uygulaması. Çok fazla sekmeyi ya da programı aynı anda açık tutmak bellek kulanımını ve dolayısıyla bilgisayarın diske okuma/yazma işlemlerini artırır. Bu da dolayısıyla pil ömrü açısından olumsuz etki yaratır. Bu nedenle daha az uygulama açık tutmak ve tarayıcınızda daha az sekmeyle çalışmak da pil ömrünüz açısından hayatî önem taşır.

11-Uygulamaları kaldırın ya da devre dışı bırakın

Bilgisayarınızda kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. Özellikle Windows Mağaza’dan indirdiğiniz uygulamalar arka planda içerik güncellemesi yaptıklarından pil tüketimine neden olur. Ayrıca bu uygulamalar bilgisayarınızda bellek ve işlem gücü de kullanacakları için, bu açıdan da enerji tüketimine neden olur. Görev Yöneticisi’ne girerek buradan başlangıçta çalışan uygulamaları da kontrol edebilirsiniz. Birçok uygulamanın başlangıçta çalışmasının gereksiz olduğunu siz de göreceksiniz. Bunları hemen devre dışı bırakın.

12- Bilgisayarınızın yeterince hava aldığından emin olun

Bilgisayarınızın yeterince hava almaması aşırı ısınmasına ve kendisini soğutmak için daha fazla güç tüketmesine neden olur. Bu nedenle bilgisayarınızı kullanırken çevresinde hava akışını kesecek şeyler olup olmadığını kontrol edin. Bir yastık üzerinde bilgisayar kullanmak ya da battaniye üzerinde pazar sabahı keyif yaparken bilgisayarı konumlandırmak hava akışının kesilmesine ve aşırı ısınmasına neden olacaktır. Son olarak bilgisayarınızın hava kanallarının temizliğini de arada bir yapmakta yarar var.

13- Pilinizi analiz etmeyi unutmayın

Eğer dizüstü bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemi yüklüyse pil kapasitesiyle ilgili rapor alabilirsiniz. Bunun için ekranınızın sol alt köşesindeki arama çubuğuna “cmd” yazarak komut istemini başlatın. Açılan ekrana, powercfg/batteryreport yazıp “Enter”a bastığınızda HTML formatında “Battery Report” adlı bir dosyanın oluşturulduğu ve bu rapora nereden erişebileceğinizi bilgilendiren bir metin çıkacak. Bu raporda bilgisayarınızın pilinin fabrika çıkış kapasitesiyle bugünkü kapasitesi başta olmak üzere birçok detay bulacaksınız.

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda dizüstü bilgisayarımızın pil ömrünü nasıl artırabileceğimizi öğrendik. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

En popüler sporcu kulaklığı önerileri

E-Postada güvenli alternatif: ProtonMail

Photoshop’tan ücretsiz GIMP’e geçerken neler yaşadım

Cevap bırakın